Strona głównaPoradyKara za cofanie licznika

Kara za cofanie licznika

-

Zacznijmy od tego dlaczego tak właściwie interesuje Cię drogi czytelniku ten temat? Czyżbyś chciał oszukać Polaka rodaka, sąsiada własnego? Czy chcesz wstąpić na drogę kryminalną i skończyć za kratkami? Czy chcesz aby twoje dzieci miały przed oczyma widok GROMU wyłamującego drzwi z futryną do mieszkania o 5 rano i wyprowadzając cie zakutego w kajdany?

Oczywiście, że nie. Nasi czytelnicy szukają informacji jaka kara grozi osobie które sprzedały im samochód z cofniętym licznikiem.

Kara za cofanie licznika 2019/2020

W roku 2020 mają wejść zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz kodeksie karnym mocno zaostrzające kary dla mechanika który dopuści się przekręcenia licznika oraz osoby która zleci taką czynność. Sejm niemal jednogłośnie przyjął nowelizację w której zapisano od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności dla osoby która dopuściła się omawianego procederu oraz osoby zlecającej.

Karze będzie podlegać również właściciel pojazdu który nie zgłosi do stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika z powodu awarii (nie istotne czy prawdziwej czy rzekomej). Na zgłoszenie takiej informacji będzie 10 dni, a w przypadku zignorowania obowiązku, będzie mu grozić 3000 złotych kary lub nagana.

Zależnie od danych które się weźmie pod uwagę w Polsce blisko dwa procent samochodów ma przekręcone liczniki. Tak wskazują oficjalne dane natomiast Katedry Prawa Karnego Wykonawczego twierdzi, że może to być nawet 20%.

Proceder ma być nie tylko bardziej karany, ale i lepiej kontrolowany. Stacje kontroli pojazdów w chwili obecnej przekazują do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców informację o stanie licznika, a po zmianach dojdzie do tego informacja o wymianie licznika i jego przebiegu w momencie diagnozy.

Kolejnym momentem w którym kierowca może się spotkać z weryfikacją będzie każda kontrola policji, drogówki czy służb celnych. Dane zostaną wysłane do CEP w celu porównania odczytów.

Będą to jedne z najostrzejszych kar w Europie. Podobnymi mogą się tylko „pochwalić” Niemcy. W wielu innych krajach cofanie licznika w samochodzie jest również karana, ale krótszymi wyrokami.

Uczciwe osoby nie mają się czego obawiać. Być może dopiero teraz okaże się, że nagle samochody sprowadzane z zagranicy będą miały mniejszy przebieg o 40% od tych sprzedawanych jeszcze w tym czy ubiegłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Jak przygotować swoje auto do zimy

Jak przygotować swoje auto do zimy?

0
Zima to piękna pora roku, jednak nie da się ukryć, że jest ona bardzo trudna dla naszego samochodu. Jest on narażony na działanie niskich...
wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY