Strona głównaPoradyPogryzione kable i wygłuszenie? Poznaj najlepsze sposoby na kuny

Pogryzione kable i wygłuszenie? Poznaj najlepsze sposoby na kuny

-

Wiosna i lato to czas, gdy w naszych samochodach mogą pojawiać się nieproszeni goście. Pod maską jest ciepło, szczególnie jeśli silnik jest rozgrzany. Dlatego zaglądają tam różne zwierzęta, z których najbardziej uciążliwe są kuny. Szkody spowodowane przez te drapieżniki mogą doprowadzić do unieruchomienia pojazdu, a naprawa jest bardzo kosztowna. Kuna może przegryzać kable dla zabawy, oznaczając terytorium, czy w trakcie okresu godowego. Jak ochronić pojazd przed kunami?

Kuna jest drapieżnikiem z rodziny łasicowatych, który uwielbia polowanie. To małe, zwinne zwierzę mieszka w pobliżu naszych domów i mieszkań. W ciągu dnia zwykle nie rzuca się w oczy i uaktywnia się w nocy. Niestety, dość często dostrzegamy ślady jej bytności po uszkodzeniach pod maską samochodu, w piwnicach, na strychach czy w garażach.

Kiedy kuny są najbardziej aktywne

Kuny to przebiegłe stworzenia. Trudno je wypatrzeć, a przez to ustrzec się przed ich szkodliwym działaniem. Żerują przez cały rok, ale ich aktywność szczególnie wzrasta w okresie godowym, czyli od wczesnej wiosny do lata. Stanowią duże zagrożenie dla drobiu, królików i gołębi.

To małe zwierzę raczej boi się człowieka. Jeżeli jednak poczuje, że znalazło się w sytuacji bez wyjścia, może chcieć się bronić. Atakująca kuna drapie, a w skrajnych sytuacjach gryzie. Na szczęście, są to bardzo rzadkie przypadki. Kiedy najczęściej kuny gryzą kable? Wiosną i latem szczególnie dają się we znaki kierowcom, a co gorsza, bywają wtedy agresywne. Później problem nasila się jesienią i zimą, gdy zaczynają szukać bezpiecznego schronienia przed mrozem.

Ślady bytności kuny są dość charakterystyczne. Przede wszystkim wydają dźwięki, które kojarzą się z płaczem dziecka. Słyszymy je, gdy kuny bawią się z młodymi lub walczą o rewir. Innym dowodem obecności drapieżnika są porzucone resztki pożywienia, np. fragmenty żab, ptaków i drobnych gryzoni.

Dlaczego kuny gryzą kable i wygłuszenie w samochodzie

Kuny wchodzą do samochodów głównie w celu magazynowania pożywienia i zabawy. Rezultatem tych igraszek są przegryzione przewody hamulcowe, układu chłodzenia i wysokiego napięcia oraz węże, maty czy elementy izolacji. Wykonane z różnych materiałów elementy są idealne do ostrzenia zębów. Zwierzę staje się agresywne, kiedy wyczuwa zapach innego osobnika.

Na szkody narażeni są przede wszystkim właściciele pojazdów, które poruszały się nocą i zostały zaparkowane na podjeździe lub parkingu. Więcej uszkodzeń spowodowanych przez kuny zgłaszanych jest także podczas bardzo silnych mrozów zimowych. Wtedy gryzonie chcą się ogrzać. 

Jak zabezpieczyć samochód przed kunami

Kuny znakują samochody w charakterystyczny sposób. Dzięki specyficznym śladom można szybko ocenić, czy zaczęły interesować się naszym autem. O aktywności kuny najczęściej świadczą zapach kału pod maską, trójkątne ślady zgryzu, wyciek płynu chłodniczego (plama pod samochodem), problemy z rozruchem silnika, uszkodzenie poszycia wygłuszającego komorę silnika czy odciski łap lub ślady futra na masce.

Jeżeli zauważysz powyższe ślady, zgłoś się do mechanika w celu diagnozy i naprawy usterki. Skutki wizyty mogą być bardzo dotkliwe – od usterek elektroniki i elektryki aż po zatarcie silnika czy pożar. Ale sama naprawa zniszczeń spowodowanych aktywnością kun to zbyt mało. Jest bardzo prawdopodobne, że kuna wróci i spowoduje dalsze uszkodzenia. Dlatego trzeba ją odstraszyć.

Najlepsze środki na kuny

Kuna jest niezwykle zwinna i ostrożna. Dzięki jej sprytowi często na nic zdają się przygotowane wcześniej wabiki i przynęty. Mechanicy przekonują, że najskuteczniejszym sposobem na kuny jest montaż instalacji elektrycznej, która skutecznie odstrasza te zwierzęta, a przy tym nie robi krzywdy ani im, ani ludziom i ich zwierzętom. Odstraszacze nie zabijają kun, lecz jedynie boleśnie rażą prądem. Warto pamiętać, że kuny są pod ochroną, dlatego zabijanie ich jest karalne.

Skuteczna może okazać się instalacja alarmu. Kuny to dość płochliwe zwierzęta, dlatego system alarmowy może je zniechęcić do wejścia pod maskę auta. Ultradźwięki emitowane przez alarm nie są słyszalne dla człowieka, dlatego nie będą zakłócać odpoczynku.

Płyn na kuny

Na rynku dostępne są feromony w płynie i spraye, którymi możesz posmarować wnętrze maski. Zwykle kosztują do kilkudziesięciu złotych, a mogą skutecznie pozbyć się gryzoni. Substancje zapachowe w aerozolu mają w składzie zawiesinę olejków eterycznych, które odstraszają kuny. Preparat można zaaplikować na przestrzeń wokół zaparkowanego pojazdu lub bezpośrednio na okablowanie silnika.

Jeśli trzymasz samochód w garażu, możesz spryskać również miejsca, którymi wchodzą nieproszeni goście. Dobrym pomysłem jest nasączenie waty takim środkiem i umieszczenie go pod maską.

Pies i kot to naturalnie wrogowie kun. Dlatego sierść psa lub kota możesz włożyć do przewiewnego woreczka i zawiesić go pod maską w takim miejscu, aby sierść się nie nagrzała. Obcy zapach powinien odstraszyć kunę, ale sierść należy wymieniać co kilka dni. Na rynku dostępne są gotowe produkty z mieszaniną aromatów i wosku, które sprawiają, że kuny nie podchodzą do samochodu.

Kostka toaletowa pod maską

Jednym z najpopularniejszych sposobów odstraszania kun jest zwykła kostka WC, której zapach przepłoszy zwierzę. Należy ją namoczyć w wodzie, a następnie wraz z zawieszką zaczepić pod maską. Uważaj jednak, aby zawiesić kostkę w taki sposób, by podczas jazdy nie wpadła do ruchomych części silnika.

POPULARNE

Opony Apollo Opinie

Opony Apollo – opinie

0
Kiedy tylko przychodzi czas na zmianę opon na zimowe, najczęściej zaczyna się walka z niewielkim budżetem domowym. Na szczęście na rynku opon ekonomicznych wciąż...
Tłumiki Asmet opinie

Asmet – opinie

koronawirus w samochodzie

Dezynfekcja samochodu

Felgi ATT opinie

Felgi ATT – opinie

OSTATNIE POSTY