Strona głównaWyposażenie autaNapinacze pasów bezpieczeństwa

Napinacze pasów bezpieczeństwa

-

Pasy bezpieczeństwa są tym elementem wyposażenia samochodu, który decyduje o ochronie zdrowia i życia kierowcy, a także pasażera samochodu w sytuacjach ekstremalnych, wypadku, kolizji, uderzenia, dachowania itp. Wszystkie samochody, które zostały dopuszczone do ruchu drogowego muszą posiadać pasy bezpieczeństwa. Przeznaczone są one dla kierowcy oraz pasażerów zajmujących miejsca z przodu i z tyłu. Pasażerowie powinni zapinać je przy każdej jeździe samochodem, a za nieprzestrzeganie takich wymogów bezpieczeństwa może grozić kara w postaci mandatu. Niezapięcie pasów niesie ze sobą bardzo poważne skutki podczas wypadku samochodowego. Ciało, które nie jest zabezpieczone, przytrzymywane w momencie zdarzenia, jest bezwładne i może po prostu wylecieć z siedzenia, wypaść z samochodu.

Budowa pasów bezpieczeństwa: zwijacz – blokowany w czasie nagłego szarpnięcia i zamek, zatrzask pasa bezpieczeństwa, czyli miejsce, gdzie pas jest zapinany. Większość nowych samochodów wyposażona jest również w napinacze pasów bezpieczeństwa. Są to te elementy systemu bezpieczeństwa biernego w samochodzie, które podczas kolizji, wypadku, zderzenia napinają pasy w taki sposób, by szybko związać ciało pasażera czy kierowcy z konstrukcją pojazdu. Napinacze pasów bezpieczeństwa powstrzymują ciało, by pod wpływem siły bezwładności nie przesunęło się do przodu. Bez nich człowiek jest narażony na uszkodzenie żeber, kości miednicznej i przepony brzusznej. Pirotechniczne napinacze pasów, bo o nich tutaj mowa, występują w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich jest umieszczany przy zwijaczu pasa, zaś drugi przy zamku. Pirotechniczne napinacze pasów przy zamku powodują, że przy cofnięciu zamka trzypunktowego pasa bezpieczeństwa o 5 cm, cały pas skraca się o 10 cm. 

Napinacze pasów bezpieczeństwa. Jak sprawdzić?

Jak już wspominaliśmy, napinacze wspomagają działanie pasów bezpieczeństwa, zarówno te mechaniczne, jak i pirotechniczne. Wiadomym jest fakt, że pasy bezpieczeństwa, a więc i napinacze pasów, zużywają się w trakcie eksploatacji samochodu, warto więc zastanowić się nad tym, kiedy i jak sprawdzić zużycie tego elementu. Otóż sprawdzamy je zawsze wtedy, gdy dochodzi do mechanicznego uszkodzenia: przetarcia albo nacięcia, nadpalenia. Sprawdzamy pasy, które są po prostu stare i wytarte, te, które nie rozwijają się płynnie, zacinają się lub w ogóle się nie rozwijają. Napinacze pasów i to, jak je sprawdzić, interesują kierowcę zazwyczaj wtedy, gdy kupuje używane auto po wypadku lub jego własne auto uczestniczyło w kolizji drogowej.

Blokada pasów bezpieczeństwa

Jeśli dochodzi do wypadku drogowego, częstym problemem dotykającym kierowców jest blokada pasów bezpieczeństwa. Ażeby pasy odblokować niezbędny jest najczęściej demontaż całego mechanizmu lub jego części. W chwili zderzenia następuje blokada pasów bezpieczeństwa, a części mechanizmu mogą ulec zniszczeniu. Do wymiany mogą nadawać się takie elementy jak napinacz, sprężyna naciągająca itp. 

Napinacze pasów transportowych

Skoro mówimy o pasach bezpieczeństwa do samochodów, warto na koniec przyjrzeć się pasom transportowym, które stanowią niezbędne wyposażenie pojazdów przewożących ciężkie ładunki. Napinacze pasów transportowych spełniają taką samą rolę jak te znajdujące się w pasach samochodów osobowych. Przytrzymują one ładunek w momencie wstrząsu lub uderzenia. Napinacze pasów transportowych pomagają więc przewieźć towar w stanie nienaruszonym z punktu A do punktu B.

POPULARNE

radio internetowe

Radio internetowe w samochodzie

0
Wielu z nas ma dość stacji radiowych ciągle powtarzających tą samą muzykę przerywaną licznymi reklamami. Dodatkowo wielu osobom nie pasuje spora liczba wiadomości w...

Automat czy manual?

OSTATNIE POSTY