Strona głównaWyposażenie autaJaki rejestrator jazdy wybrać?

Jaki rejestrator jazdy wybrać?

-

Wszelkiego typu kamery samochodowe zdobywają coraz większą popularność wśród kierowców. Rynek rejestratorów jazdy w ostatnich latach bardzo się powiększył i asortyment tych urządzeń jest bogaty. Do wyboru mamy kamery, których koszt wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Jak wybrać odpowiedni model i czym się kierować przy wyborze – postaramy się przybliżyć w tym tekście.

Jaki rejestrator jazdy

Zalety korzystania z rejestratorów jazdy

Głównym powodem, dla którego kierowcy decydują się na zakup kamery samochodowej, jest walka z piratami drogowymi i kierowcami, którzy przez swoją nieumiejętną jazdę powodują kolizje i wypadki lub celowo doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze, chcąc wymusić odszkodowanie. Bez świadków zajścia, udowodnienie winy drugiego kierowcy bywa trudne i kończy się sprawą sądową, w której strony się nawzajem obwiniają. Nagranie kolizji na kamerze może stanowić nieocenioną pomoc w uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Wiemy, że ubezpieczyciele niechętnie wypłacają odszkodowania, których kwoty co roku wynoszą miliardy złotych. Nagranie z kamery nie stanowi zawsze niezbitego dowodu, ponieważ może być różnie zinterpretowane. W sytuacji spornej, gdzie na filmie zarejestrowana jest nasza duża prędkość (ale nie przekraczająca dozwolonej), w trudnych warunkach, np. w deszczu, niestety może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Stwierdzi, że mogliśmy wyhamować, bądź nie zachowaliśmy ostrożności odpowiedniej do aktualnie panujących warunków na drodze. Wówczas nagranie przekazujemy dalej, do sądu i jest szansa, że nienależny rzeczoznawca zinterpretuje film inaczej niż ubezpieczyciel. Pamiętajmy jednak, że sąd w niektórych sytuacjach może nie dopuścić nagrania jako dowodu w sprawie, na przykład gdy: obraz jest niewyraźny, nie można zidentyfikować jednoznacznie uczestników ani miejsca, gdzie doszło do wypadku lub kolizji, gdy nie została zarejestrowana data i godzina zdarzenia. Dlatego, podczas wypadku lub innego zdarzenia na drodze, które wynika z winy innego kierowcy, pieszego lub rowerzysty, należy się wymienić danymi osobowymi. Najlepiej od razu uzyskać potwierdzenie okoliczności przez uczestnika zdarzenia na piśmie lub wezwać policję. Nagranie nie jest nigdy stuprocentowym dowodem, dlatego trzeba pamiętać, aby załatwić sprawę od razu, zgodnie z prawem. Gdy sprawca stłuczki czy wypadku wyprze się na drugi dzień swojej winy, a film nie zostanie uznany za dowód lub ubezpieczyciel nie zinterpretuje go tak, jak byśmy oczekiwali, to czeka nas batalia sądowa.

jaki rejestrator jazdy polecacie

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze kamery samochodowej?

Jedną z firm, która podbiła serca polaków jest chińska firma XIAOMI

Opinie na temat tych urządzeń, zarówno wśród kierowców, jak i funkcjonariuszy policji, są coraz lepsze. Przy setkach wypadków i kolizji samochodowych, z którymi codziennie mierzymy się jako kierowcy lub policjanci, zakup rejestratora jazdy jest naprawdę dobrym pomysłem. Warto kupić lepszy i droższy model, którego filmy będą na tyle wyraźne, że będzie na nich widać wszelkie szczegóły, łącznie z rejestracjami samochodów w pobliżu. Należy wybrać kamerę szerokokątną o kącie obiektywu minimum 120 stopni. Kluczowe znaczenie ma także rozdzielczość ekranu. Nie warto kupować kamery o rozdzielczości mniejszej niż 1280 x 720 pikseli. Obecnie standardem jest Full HD, gwarantujący wysoką jakość obrazu. Najlepiej przed zakupem obejrzeć przykładowe nagrania z różnego typu rejestratorów w sklepie. Jeżeli jednak robimy research, korzystając z filmów na youtube.com, to pamiętać trzeba o tym, że filmy te będą sporo gorszej jakości niż w rzeczywistości, ponieważ dodanie ich na portal obniży jakość obrazu. Zwrócić uwagę należy również na kartę pamięci – im więcej dostępnych gigabajtów, tym rzadziej będzie trzeba filmy zgrywać lub usuwać. Warto wybrać model, który ma miejsce na zewnętrzną kartę pamięci, co będzie zabezpieczeniem, jeśli okaże się, że pamięć jaki rejestrator jazdy do 300 zŁwbudowana nie będzie wystarczająca. Ciekawą opcją są rejestratory jazdy z dodatkowymi funkcjami jak np. kamera z czujnikiem ruchu, tryb dzień – noc – podczerwień. Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa cechuje inteligentną kamerę, która zacznie nagrywać to, co dzieje się w otoczeniu, nawet gdy auto jest w stanie spoczynku. Czujnik uruchomi ją przy innym ruchu w okolicy naszego auta. Największą zaletą kamery tego typu jest to, że może nagrać kierowcę, który porysuje lub uderzy w nasz samochód np. na parkingu. Taka kamera może również zarejestrować wizytę u mechanika, gdzie także zdarzają się podobne sytuacje. Wyjazdy w dłuższe trasy na takim motorze lub skuterze mogą być męczące, aczkolwiek jest to jedyne wyjście dla osób niepełnoletnich, które nie mają prawa jazdy kategorii A ani B. Kierowcy posiadający jedynie prawo jazdy kategorii B minimum od 3 lat, mają możliwość poruszania się motorem 125, bez potrzeby robienia prawa jazdy na motocykle. Na sporadyczne wyjazdy takie motocykle się nadają, jednak jeśli chce się wyruszyć w bardzo długą podróż, to warto wyrobić prawo jazdy kategorii A. Oczywiście na takim motocyklu 125 najlepiej i najbezpieczniej jest zdobywać pierwsze doświadczenia i umiejętności, gdy się dopiero zaczyna przygodę z jazdą na motorze.

 

Nagranie z kamery samochodowej a mandat

Używanie rejestratorów jazdy w Polsce jest w pełni legalne. Ważne jest to, że powinno się je używać tylko na własny użytek. Obraz z kamery jak najbardziej można przesłać funkcjonariuszom policji, by zgłosić przewinienie na drodze. Niedozwolone jednak jest nagrywanie filmów i wrzucanie ich do sieci, chyba że zamażemy rejestracje samochodów i twarze innych osób. Ważne jest to, że nie w każdym kraju kamera tego typu będzie akceptowalna. Przed wyjazdem zagranicę należy się więc zorientować czy nie popełnimy wykroczenia, korzystając z rejestratora jazdy. Nagranie może służyć pomocą nie tylko w konfliktach z innymi uczestnikami ruchu drogowego, ale również w sytuacjach spornych z policją. Zdarza się, że policjanci też się mylą i film z nagraniem naszej jazdy może pomóc w uniknięciu mandatu, np. gdy funkcjonariusz twierdzi, że wykonaliśmy manewr wyprzedzania na linii podwójnej ciągłej bądź że jechaliśmy na czerwonym świetle. Mając nagranie, w łatwy i szybki sposób rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Jaki rejestrator jazdy polecacie najczęściej na forach motoryzacyjnych? Są to urządzenia do 500 zł, których jakość pozwoli na nagrywanie dobrych, wyraźnych filmów. W rankingu kamer samochodowych prym wiodą takie firmy jak Navitel, Blaupunkt, MIO, Xblitz, Lamax.

[ratings]

3 KOMENTARZE

POPULARNE

felgi enzo

ENZO – opinie o felgach

0
Felgi w samochodach potrzebne są nie tylko ze względów technicznych. Nic tak nie dodaje uroku czy charakteru pojazdowi, jak właśnie odpowiednio dobrane, stylowe, eleganckie,...

ASC – co to?

Automat czy manual?

OSTATNIE POSTY