Strona głównaInneCzym jest kurs reedukacyjny dla kierowców?

Czym jest kurs reedukacyjny dla kierowców?

-

Kurs reedukacyjny to innowacyjna forma szkolenia kierowców, która zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami, zobowiązuje gminy do wysyłania kierowców, którzy zostali złapani podczas jazdy w stanie nietrzeźwym lub uzyskali więcej niż 24 punkty karne na specjalne kursy. Warunkiem do uczestnictwa jest skierowanie od starosty gminy.

Kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii – co to jest?

Kurs reedukacyjny dla nietrzeźwych kierowców to specjalne szkolenie, obejmujące zagadnienia takie jak:

  • podstawowe informacje, dotyczące prowadzenia pojazdu po alkoholu i innych środkach odurzających;
  • zagrożenia, jakie wynikają z jazdy w stanie nietrzeźwym.

Dodatkowo, podczas szkolenia, uczestnicy usłyszą wykład, dotyczący odpowiedzialności kierowcy oraz zostaną poddani testom, które mają określić ich styl i częstotliwość picia.

Ile kosztuje kurs reedukacyjny w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii?

Ile kosztuje kurs reedukacyjny w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii?

Koszt kursu reedukacyjnego wynosi 400 zł. Szkolenie przeprowadzane jest w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Trwa 16 godzin, które rozłożone są na dwa spotkania po 8 godzin każde. Kierowca, który zostanie skierowany na kurs reedukacyjny dla kierowców, musi się na niego zapisać w terminie 1 miesiąca od daty podanej na decyzji starosty. Następnie ma obowiązek przedstawić w gminie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w terminie do 6 tygodni.

Kurs reedukacyjny za punkty karne

Kursy reedukacyjne stanowią również ciekawą opcję dla kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych. Przez wiele lat konsekwencją był ponowny egzamin na prawo jazdy, jednak od 4 czerwca 2018 roku, osoby, które przekroczą maksymalną ilość punktów, również zostają kierowane na kurs reedukacyjny. Wygląda on nieco inaczej niż szkolenie dla kierowców nietrzeźwych. Rozłożony jest na 4 dni po 7 godzin, a zajęcia skoncentrowane są bardziej na bezpieczeństwie ruchu drogowego niż zagrożeniach, wynikających z kierowania pod wpływem, choć te aspekty również są w szkoleniu uwzględnione. Koszt kursu wynosi 500 zł. Po ukończeniu kursu reedukacyjnego, konto kierowcy znów będzie czyste, o ile dostarczy on zaświadczenie staroście w terminie 6 tygodni. W szkoleniu można wziąć udział raz na 5 lat, jeżeli dojdzie do ponownego przekroczenia limitu punktów karnych w krótszym okresie, konieczne będzie przystąpienie do egzaminu kontrolnego.

Kurs reedukacyjny po terminie

Termin skierowania na kurs reedukacyjny wynosi 1 miesiąc od daty podanej na skierowaniu. Jeżeli w tym czasie kursu nie ukończymy, czas odzyskania uprawnień kierowania pojazdem może się przedłużyć. W przypadku, gdy nie ma już wolnych miejsc na dany kurs, a kolejny rozpoczyna się po upływie danego terminu, można wnioskować o zmianę daty, do której musimy zgłosić się na szkolenie na późniejszą. Szkolenia reedukacyjne mają na celu uświadomienie kierowcom zagrożenia, wynikającego z nieodpowiedzialnej jazdy. Prowadzenie pojazdu po używkach oraz niedostosowywanie się do zasad ruchu drogowego to czynności, stanowiące bezpośrednie zagrożenia życia nie tylko kierowcy, ale i innych uczestników ruchu.

POPULARNE

praca z programem biurowym

Czym jest pakiet biurowy Microsoft Office 2021?

0
Pakiet biurowy Microsoft Office 2021 to najpopularniejszy zbiór narzędzi, przeznaczonych do tworzenia zróżnicowanych materiałów. W zależności od rodzaju aplikacji, możliwe jest tworzenie treści, arkuszy...
taxi praca

Jak zostać taksówkarzem?

ERGO HESTIA opinie

ERGO HESTIA – opinie

Opinie o Valeo

Valeo – opinie

trójkołowce

Pojazdy trójkołowe

OSTATNIE POSTY