Strona głównaZakupJaki samochód dla niepełnosprawnego?

Jaki samochód dla niepełnosprawnego?

-

Niepełnosprawność, nawet ruchowa, w wielu przypadkach wcale nie musi przekreślać szans na zrobienie prawa jazdy i poruszanie się własnym autem. Najczęściej wystarczy zaadaptować pojazd w odpowiedni sposób lub kupić samochód przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jest to związane z kosztami, ale warto wiedzieć o tym, że jest sporo funduszy, które dofinansowują takie inwestycje. Na co zwracać uwagę i jaki samochód dla niepełnosprawnego wybrać?

W jaki sposób są oprzyrządowane samochody inwalidzkie?

Samochody dla niepełnosprawnych mają różne systemy wspomaganie, dzięki którym osoby z różnymi dysfunkcjami ruchu lub innymi, są w stanie komfortowo kierować pojazdem i przede wszystkim – dzięki temu mają w ogóle taką możliwość. Do najczęstszych udogodnień można zaliczyć m.in. platformę na wózek inwalidzki oraz przestronne miejsce do jego transportu. Auto dla inwalidy musi posiadać również specjalne ulepszenia, które umożliwią wygodne i samodzielne wsiadanie za kierownicę. Dla niepełnosprawnego ogromne znaczenie mają mechanizmy sterujące w samochodzie, które często bywają poza jego zasięgiem, dlatego należy je odpowiednio zaadaptować, np. poprzez zamontowanie ręcznego gazu i hamulca, połączonych ze skrzynią biegów. Notabene, najbardziej komfortową w użytkowaniu będzie skrzynia automatyczna. Poza tym samochody przystosowane dla osób niepełnosprawnych powinny mieć szereg “kosmetycznych” poprawek jak wspomaganie regulacji siedzenia, lusterek czy odsuwania szyb – przy wielu typach niepełnosprawności ruchowej, wszystko musi znajdować się w zasięgu ręki lub być po prostu zautomatyzowane. Wówczas przyciski sterowania mogą się znajdować na kierownicy.

źródło: otomoto.pl

Gdzie kupić samochód dla niepełnosprawnego?

Ogłoszeń na portalach motoryzacyjnych jest wiele, dlatego wcale nie trzeba szukać nowego auta, które będzie niewątpliwie droższe. Sporo marek samochodowych oferuje programy dla niepełnosprawnych obejmujące np. specjalne promocje, montaż oprzyrządowania, możliwość zaadaptowania auta bez utraty gwarancji i specjalistyczną pomoc w doborze dodatkowych systemów wspomagających (wymienić tutaj można głównie Toyotę, Kia, Fiat, Opel czy Suzuki). Jednak na zakup w salonie nowego pojazdu nie każdego stać, a tak udoskonalone samochody bywają odsprzedawane przez poprzednich właścicieli z niepełnosprawnościami. Istnieje szansa na znalezienie odpowiedniego pojazdu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb danej osoby z dysfunkcją, na popularnych platformach sprzedażowych jak Allegro czy Otomoto. Samochody dla niepełnosprawnych są faktycznie droższe, ponieważ do ceny dochodzą koszty dodatkowych mechanizmów czy systemów, ale warto postarać się o dofinansowanie – można uzyskać mniejsze lub większe środki w zależności od spełnianych wymogów formalnych. Przede wszystkim należy zgłosić się w tej sprawie do PFRONU – dofinansowanie może wynieść kilkadziesiąt tysięcy.

POPULARNE

Opinie o oponach Continental – czy warto je kupić?

Opinie o oponach Continental – czy warto je kupić?

0
Wraz z rozwojem branży motoryzacyjnej firma Continental utorowała sobie drogę do produkcji opon, którego zastosowanie znajdują w wielu pojazdach lądowych. Wraz z rozpoczęciem XX...

OSTATNIE POSTY