Strona głównaPoradyJaki filtr kabinowy

Jaki filtr kabinowy

-

Jeżeli kupiłeś nowy samochód to filtr kabinowy jest tam w standardzie. Jednak również właściciele starszych samochodów coraz częściej z nich korzystają. Co dają filtry kabinowe i czy jest różnica między filtrem zwykłym a węglowym? Sprawdźmy to.

Filtr kabinowy jest elementem eksploatacyjnym (szok) i nie należy lekceważyć jego znaczenia. Jeżeli wymieniasz filtr silnika dla swojego samochodu, to dlaczego nie wymienisz filtru który chroni Ciebie i twoich pasażerów, przed pyłem z ulicy? Bo właśnie takie jest główne zadanie filtru kabinowego. Instaluje się go na podszybiu albo za schowkiem przed miejscem dla pasażera. Dzięki niemu powietrze dostające się do kabiny samochodowej jest wolne od kurzu, sadzy i innych zanieczyszczeń co poza poprawą komfortu dobrze, chroni zdrowie podróżujących. W przypadku braku filtra, stężenie substancji szkodliwy w środku samochodu może być kilkukrotnie większe od tego na poboczu drogi.

Wymiana filtrów kabinowych

Jeżeli filtr się zapcha może wywołać uszkodzenie silniczka dmuchawy z powodu przegrzania. Innym istotnym aspektem przemawiającym za wymianą filtru kabinowego jest wilgoć, która nie jest w 100% odparowywana. Jak wiadomo takie wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju pleśni i grzybów które nie za ciekawie pachną ale i szkodzą np. powodując reakcje alergiczne.

To jak szybko dany filtr się zużywa zależy od tego jakie trasy pokonujemy. Jeżdżąc w miastach, albo na trasach po drogach ekspresowych poziom zanieczyszczeń będzie niższy niż ten w którym pokonujemy spore ilości kilometrów przez szutrowe drogi. Producenci zalecają dokonywania wymiany filtru kabin przed zimą, ogranicza się wtedy ryzyko parowania szyb i zwiększonej wilgoci.

Czy filtr ciągle działa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy dokonać łopatologicznej kontroli. Ustawiamy dmuchawę powietrza na maksimum, przykładamy do niej rękę i jeżeli nie czujemy wydobywającego się z niej powietrza, albo jest go bardzo mało, to warto zainwestować w nowy filtr. W takim wypadku filtr został zapełniony już drobinkami kurzu, blokującymi dopływ powietrza.

Filtr kabinowy zwykły czy węglowy?

Zazwyczaj w tego typu pytaniach nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tutaj jednak wybór jest dość jasny i sprowadza się do budżetu jakim dysponujesz. Filtr zwykły oczyszcza powietrze głównie z pyłków co jest za małą barierą ochronną dla alergików. Filtr węglowy to dodatkowo ochrona przed szkodliwymi gazami, są one absorbowane przez warstwę aktywnego węgla. Również dzieci są bardziej narażone na działanie tego typu gazów, więc jeżeli jesteś głową rodziny, warto zakupić droższy filtr dbając o zdrowie swoje i swoich bliskich. Oczywiście będzie to droższe rozwiązanie, a jako że jest to element eksploatacyjny każdy kolejny zakup będzie powodował większą różnicę względem filtru zwykłego.

Cena potrafi być o 50-100% wyższa od zwykłego filtra, a przy poruszaniu się po drogach o większym zanieczyszczeniu będzie trzeba go jeszcze częściej wymieniać niż filtr zwykły. Lepiej mieć jakikolwiek filtr niż żadnego, więc jeżeli twój budżet w danym momencie nie pozwala na zakup i regularne wymiany filtra węglowego zainwestuj w zwykły, też jest to wartościowa ochrona. Jednak jeżeli jesteś w sytuacji gdy masz trochę grosza na koncie polecamy wyjście z filtrem węglowym.

Poza samym podziałem na zwykłe i węglowe, filtr można również podzielić ze względu na jakość materiałów z których zostały wykonane. Dla podstawowych filtrów, wyższa cena będzie oznaczać produkt zawierający lepszy materiał filtrujący. Niestety najtańsze filtry zaopatrywane są w papierowy wkład, który łatwo ulega zawilgoceniu.

Jeżeli postanowimy trochę dołożyć zyskamy filtr wykonany z tworzywa sztucznego, niewchłaniającego wilgoci. Warstw pochłaniających zanieczyszczenia również będzie więcej, więcej warstw równa się lepsza ochrona.

Gdy mówimy o filtrach węglowych różnica w cenie odznacza się głównie mniejszą ilością warstwy węgla aktywnego. Oczywiście wpływa to na pogorszenie ochrony, co za tym idzie również i tutaj nie warto oszczędzać.

Który filtr wybrać?

Podsumowując temat wybór dobrego filtru sprawi, że jego zdolność pochłaniania zanieczyszczeń będzie większa. Gdy nie mamy problemu ze zdrowiem i liczy się tylko pochłanianie cząstek stałych można bez obaw wybrać filtr standardowy. Jednak wybierajmy te droższe z wkładem z tworzyw sztucznych.

W przypadku choroby dwudziestego pierwszego wieku jakim jest alergia warto zapłacić więcej i zaopatrzyć się filtr węglowy. Co prawda koszty są znaczące jednak niwelowanie szkodliwych oparów na prawdę będzie ulgą dla osób z astmą czy alergią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

jak sprawdzić punkty karne

Jak sprawdzić punkty karne?

0
Dla wielu kierowców jazda samochodem to czysta przyjemność. Pokonywanie dróg, docieranie do wyznaczonego celu podróży, szybkie poruszanie się pojazdem po długich autostradach  kojarzy się...

OSTATNIE POSTY