Gorszy dzień w pracy, chwila nieuwagi lub zmienne warunki na drodze. Tyle wystarczy, żeby doprowadzić do kolizji drogowej. Nie zawsze przyczyną stłuczek jest brawurowa jazda. Dlatego oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinien mieć przy sobie każdy odpowiedzialny kierowca. Nawet jeśli kolizja nie jest spowodowana przez nas, nie mamy pewności, czy drugi kierowca będzie miał oświadczenie sprawcy kolizji. Wówczas to nam, jako stronie poszkodowanej będzie zależało, żeby druk oświadczenie-stłuczka był wypełniony.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – kiedy wypełniać?
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym powinno być wypełnione za każdym razem, kiedy w wyniku działań jednego kierowcy, zostaje uszkodzone mienie lub zdrowie drugiego. Najczęściej oświadczenie kolizji rozpisywane jest podczas drobnych stłuczek drogowych. Wystarczy moment nieuwagi, żeby potrzebna była wymiana reflektora lub zderzaka. Wówczas oświadczenie o spowodowaniu kolizji sprawi, że nie będzie potrzeby wzywania policji.
Do szkód często dochodzi także poza drogami i autostradami. Drobne zarysowanie lakieru przy parkowaniu pod marketem też może być zawarte w oświadczeniu kolizji. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy sprawca nie uciekł, ponieważ wtedy niezbędna jest interwencja policji. Jeśli trafimy na odpowiedzialnego kierowcę, warto wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu. Wzór takiego druku jest standardowy i nie odbiega od formularzy dotyczących stłuczki w ruchu drogowym. Ważne jest, żeby oświadczenie przy stłuczce wypełnili obaj uczestnicy. Nie zawsze oświadczenie o spowodowaniu kolizji musi być wypełniane natychmiast. Często zdarza się, że wyrozumiali kierowcy pomimo nerwów i emocji potrafią dojść do porozumienia. Jeśli oba pojazdy mogą samodzielnie się poruszać, nie jest potrzebne wypełniania oświadczenia przy stłuczce. Lepszym rozwiązaniem jest zjechanie na pobocze lub w inne miejsce, gdzie w spokoju załatwimy wszystkie formalności. W dobie aparatów fotograficznych w telefonach i wszechobecnych kamer czy lokalizatorów nie musimy się obawiać o ucieczkę pod pozorem wypełnienia oświadczenie sprawcy kolizji na uboczu.
Kto powinien wypełnić oświadczenie o spowodowaniu kolizji?
Jeśli obaj kierowcy decydują się na oświadczenie kolizji, nie ma znaczenia, który z uczestników fizycznie wypełnia wniosek. Choć nazwa oświadczenie sprawcy kolizji drogowej może sugerować jednego z nich i najczęściej tak się zdarza, nie jest to regułą. Często nerwy i roztrzęsienie z powodu tej sytuacji uniemożliwiają sprawcy wykonanie prostej czynności. Wówczas formularz oświadczenie-stłuczka może wypełnić poszkodowany, pasażer lub świadek kolizji. Niezależnie od tego, kto zajmie się formalnościami, obaj uczestnicy kolizji muszą w tym uczestniczyć. Każdy druk, niezależnie czy jest to oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu pdf, a może inny gotowy wzór, wymaga wprowadzenia danych obu kierowców. Dla poszkodowanego ważny jest także precyzyjne opisanie sytuacji i podpis sprawcy na oświadczeniu o spowodowaniu kolizji. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.
Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu – wzór druku
Druk oświadczenia kolizji warto mieć zawsze gdzieś w samochodzie. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy się nam stłuczka i z kim będziemy mieć do czynienia. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym można bez problemów znaleźć w internecie i wydrukować. Często takie druki dają dobre towarzystwa ubezpieczeniowe podczas podpisywania umowy. Można też ściągnąć oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu pdf i wypełnić go na tablecie lub smartfonie, a następnie wydrukować.
Niezależnie od tego, jakie znajdziemy oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu, wzór takiego druku będzie miał podobny układ. Znajdą się w nim miejsca na dane obu kierowców, numery samochodów i ich VIN. Niezwykle istotne jest, żeby oświadczenie sprawcy kolizji miało prawidłowo wypełnione dane dotyczące numeru polisy. W dalszej kolejności prawie każdy wzór oświadczenia o spowodowaniu kolizji będzie zawierał rubryki dotyczące szkód, świadków, a często także miejsce na rozrysowanie całej sytuacji.
Dlaczego warto precyzyjnie wypełnić oświadczenie kolizji?
Wiele rubryk i sporo danych do wprowadzenia w oświadczenie o spowodowaniu kolizji może wydawać się irytujące. Obaj kierowcy zazwyczaj chcą możliwie szybko załatwić wszystkie formalności. Tymczasem proces się ciągnie, a na końcu oświadczenie-stłuczka ma jeszcze miejsce na rysunek sytuacyjny. Warto jednak wypełnić wszystko sumienie i możliwie najlepiej opisać całą sytuację. Zwłaszcza jeśli w zdarzeniu jesteśmy stroną poszkodowaną.
Każdy zapewne wie, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie wypłacają odszkodowania. Często w oświadczeniu kolizji szukają podstaw do podważenia go lub odroczenia płatności. Dlatego dokładnie wypełnione oświadczenie o spowodowaniu kolizji nie pozostawi wątpliwości i możliwości do odwołania. Dokładne opisanie całej sytuacji, czytelne dane i podpis sprawcy sprawią, że odszkodowanie będzie wypłacone szybciej i łatwiej naprawimy szkody.