Zakup nowego auta jest inwestycją na długie lata, nierzadko stoi za tym wzięcie kredytu na kilkanaście lat. Nie powinien zatem dziwić fakt, że istotne jest jak najlepsze dbanie o nowy nabytek, na przykład w postaci zabezpieczenia lakieru auta. Obecnie obowiązują przepisy unijne, w myśl których lakier samochodowy nie może zawierać szkodliwych dla środowiska substancji. Wiąże się to ze wzrostem przypadków, kiedy dodatkowa konserwacja lakieru nowego samochodu jest niezbędna.
W fabrykach, w których powstają auta zaczęto stosować powłoki kwarcowe mające pełnić funkcję zabezpieczające przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Jak się później okazało, to rozwiązanie nie do końca się sprawdziło. Dopiero nakładanie powłok ceramicznych odniosło rezultat – lakiery stały się bardziej wytrzymałe i twarde. Konserwacja lakieru nowego samochodu jest istotna ze względów estetycznych, ponieważ nadaje efektu szklistości, a kolor staje się bardziej wyrazisty. Do konserwacji lakieru nowego samochodu powinno się wykorzystywać jedynie oryginalne powłoki, tylko one będą skuteczne, tańsze odpowiedniki nie zapewnią satysfakcjonującego efektu, czasami mogą nawet zaszkodzić.
Jak przebiega konserwacja lakieru nowego samochodu?
Konserwacja lakieru nowego samochodu ma na celu zachowanie na jak najdłuższy czas efektu lśniącego pojazdu. Wszelkie uszkodzenia, rysy mogą wywołać rosnącą frustrację, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zminimalizowanie tego ryzyka. Tak naprawdę dodatkową konserwację lakieru nowego samochodu można wykonać samodzielnie, jednak niezbędne są do tego pewne umiejętności. Potrzebne są ponadto wolny czas oraz choćby orientacyjne koszty, które jest się w stanie ponieść. Konserwacja lakieru nowego samochodu można wykonać za pomocą autopolitury, detailerów, wosków samochodowych, powłok polimerowych, kwarcowych, ceramicznych, oraz transparentnych folii.
Pierwszy środek ma konsystencję mleczka, służy do zakrycia ewentualnych niedoskonałości na lakierze oraz wpływa na ożywienie koloru, nadaje połysku. Jednak nie ma kluczowych właściwości mocnego zabezpieczania lakieru przed uszkodzeniami. Chcąc wybrać bardziej profesjonalne metody, warto sięgnąć po detailery, które mają w sobie dużą zawartość wosku ważnego przy konserwacji lakieru nowego samochodu. Jednak zdecydowanie najbardziej klasyczną opcją są woski samochodowe, mają właściwości zabezpieczające przed szkodliwym działaniem promieni UV, odpryskami, rysami. Ponadto zmniejszają ryzyko osadzania się zabrudzeń na lakierze. Można zaopatrzyć się w woski samochodowe naturalne, syntetyczne, hybrydowe, polerujące lub koloryzujące.
Zabezpieczenie lakieru nowego samochodu
Chcąc postawić na możliwie najlepsze zabezpieczenie lakieru nowego samochodu warto rozważyć zakup powłok polimerowych. Nie bez przyczyny są one uznawane za nowoczesne rozwiązania technologiczne. Zasady ich działania są nieco zbliżone do wosków samochodowych, ale są lepsze pod względem trwałości. Poza tym wyróżniają się podwyższonym poziomem odporności na wysokie temperatury i działanie promieni słonecznych. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, jest nią na przykład nieco słabszy połysk. Zabezpieczenie lakieru nowego samochodu za pomocą powłoki polimerowej polega na nałożeniu bardzo cienkiej warstwy środka zabezpieczającego. Inwestycją na znacznie dłuższy czas jest zabezpieczenie lakieru nowego samochodu powłoką kwarcową.
Maksymalny okres trwałości tego rozwiązania wynosi do dwóch lat. Na korzyść tego środka przemawia głównie łatwość utrzymania w czystości oraz korzystna cena. Najbardziej popularną metodą zabezpieczania lakieru w nowych samochodach jest powłoka ceramiczna, ale jednocześnie jest to najdroższa alternatywa. Aplikację powinien przeprowadzić specjalista z zakresu detalingu, ponieważ wymagane są pewne umiejętności. Preparat musi być odpowiednio przygotowany, tylko wówczas osiąga najlepszą trwałość i chroni lakier przed uszkodzeniami nawet przez 5 lat. Istnieje wiele sposobów na konserwację lakieru w nowych samochodach. Każdy z pewnością znajdzie właściwy dla swoich potrzeb.