Strona głównaNaprawaBrudna przepustnica. Objawy

Brudna przepustnica. Objawy

-

Przepustnica to element, który stosowany jest w silnikach benzynowych. Znajduje się w kanale dolotowym, połączony jest z pedałem gazu. Otwarcie przepustnicy zwiększa ilość powietrza dopływającego do cylindrów. Gdy kierowca naciska mocniej pedał gazu, przepustnica otwiera się szerzej, a układ wtryskowy zwiększa dawkę wtryskiwanego paliwa. 

Jeżeli w samochodzie zabrudzona jest przepustnica, pojawiają się problemy, z którymi każdy kierowca musi sobie jakoś poradzić, by jego samochód mógł działać bezproblemowo. Zabrudzona przepustnica, tak jak większość elementów w pojeździe, wymaga konserwacji, czyszczenia.

Brudna przepustnica i objawy, które dają o sobie znać najczęściej to: nierówna praca silnika, szarpanie silnika w czasie jazdy, szarpanie i przygasanie, gaśnięcie silnika na biegu jałowym, problemy z uruchomieniem silnika, zwiększone zużycie paliwa. Wszystkie te objawy generuje brudna przepustnica, są one najczęstsze i od razu powinny dać sygnał kierowcy do działania.

Zanieczyszczona przepustnica i objawy jakie pojawiają się w trakcie pracy silnika, informują kierowcę, że już czas na czyszczenie. Powinno się je wykonywać przynajmniej co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Zapchana przepustnica daje objawy dość szybko, jak już wspominaliśmy wyżej – obroty silnika informują o problemie. Gdy obroty silnika falują, auto przygasa, odczuwalny jest także zanik mocy na niskich obrotach, i jest to bardzo wyraźny znak, że zapchana jest przepustnica. Dlatego też, kiedy silnik będzie pracował nierówno, reakcja na naciśnięcie lub zwolnienie pedału gazu będzie bardzo opóźniona, zaobserwuje się problem z uruchomieniem silnika i wyższym spalaniem, będzie to znakiem, że zabrudzona jest przepustnica – bowiem takie objawy świadczą same za siebie.

Zanieczyszczona przepustnica elektroniczna

W nowoczesnych samochodach wykorzystywana jest do pracy przepustnica elektroniczna. Jest ona dość mocno skomplikowana, a w jej wnętrzu znajduje się silnik krokowy, sterowany potencjometrem, który jest ulokowany pod pedałem gazu. Jeśli zanieczyszczona przepustnica objawy generuje w komutatorze silnika, praca nad czyszczeniem może być bardzo długa i uciążliwa. Jeśli objawy zabrudzonej przepustnicy nie są bardzo niepokojące, można domniemywać, że przepustnica jest lekko zabrudzona. Wtedy wystarczy ją wymyć benzyną ekstrakcyjną przy pomocy pędzelka.  

Przepustnica z linką

Objawy zabrudzonej przepustnicy z linką są takie same jak w przypadku elektronicznej. Jeżeli dochodzi do sytuacji, że potrzebne jest czyszczenie, należy zacząć od demontażu przepustnicy. Kolejny etap to czyszczenie wnętrza przepustnicy pędzelkiem i benzyną ekstrakcyjną. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest, by przepustnicę z powrotem zamontować poprawnie. Trzeba zawsze myśleć o jej odpowiednim ustawieniu, dbać o to, by pedał gazu otwierał ją całkowicie, a po jego opuszczeniu, by stycznik biegu jałowego się załączał. Zabrudzona przepustnica, objawy jakie generuje, to zawsze znak do działania. Kierowca powinien o tym pamiętać i reagować dość szybko.

POPULARNE

lusterko samochodowe boczne

Czym przykleić lusterko samochodowe?

0
Doskonale wiemy, jak często zdarza się nam, kierowcom usterka w postaci urwanego lusterka. Nierzadko jest to niedogodność spowodowana naszą nieuwagą, ale również nieostrożność innego...
maglownica

Maglownica. Co to jest?

porting głowicy

Porting głowicy – co to?

OSTATNIE POSTY