Trafiamy na nieuczciwego mechanika samochodowego, co robić? Znalezienie zaufanego i kompetentnego mechanika to jak znalezienie Graala. Każdy kierowca wie, że uczciwy mechanik to skarb. Jeśli mamy wśród znajomych mechanika, to problem jest rozwiązany, bo raczej nas nie oszuka. Natomiast jeśli takiego nie znamy, to warto popytać rodzinę, przyjaciół czy kolegów z pracy – osoba, którą ktoś polecił, będzie nas traktowała z większym respektem, bo w przypadku problemów, może stracić więcej klientów. Gdy jednak zostaniemy oszukani, czy jest jakiś sposób na nieuczciwego mechanika?
Mechanik nie naprawił samochodu?
Niestety walka z nieuczciwym mechanikiem samochodowym, to bardzo trudna batalia. Przede wszystkim dlatego, że tylko nieliczni kierowcy traktują naprawę samochodu z należytą uwagą. Pamiętajmy, że naprawa auta to jest interes, którego zakres powinien być ustalony na umowie o dzieło. Czy z innym przedsiębiorcą, zawierając jakiekolwiek ustalenia, za które zapłacimy, robimy to bez umowy? W Polsce wizyta u mechanika jest traktowana w osobliwy sposób, który nie przewiduje przygotowania umowy, kwitu potwierdzającego przekazanie kluczy, spisania protokołu, wykazującego co znajduje się w samochodzie oddanym w ręce obcej osoby.
Często nieuczciwi mechanicy tuszują uszkodzenia powstałe w warsztacie. Przed odbiorem samochodu sprawdźmy dokładnie jego stan.
Niedopilnowanie takich szczegółów powoduje, że zlecający naprawę bardzo dużo ryzykuje – może zostać oszukany przez złego mechanika i nie będzie miał możliwości wyegzekwowania swoich praw. Ustalenia ustne są również umową, ale w przypadku kłopotów, obydwie strony świadczą na swoją korzyść i mogą kłamać. Wówczas rozpoznanie, kto ma rację, to dla sądu trudny orzech do zgryzienia. Gdy odbieramy auto, płacimy spore pieniądze i okazuje się, że pojazd jest wciąż nienaprawiony (np. dalej „stuka i puka” tak jak przed naprawą), to możemy złożyć reklamację. Jeśli macie swój sposób na nieuczciwego mechanika to piszcie w komentarzach!
Reklamacja naprawy samochodu
Jeżeli posiadamy umowę, to dochodzenie swoich praw jest łatwiejsze. Kwestią dużej wagi jest to, że gdy zauważymy niezgodność usługi z umową (czyli gdy to, co miało zostać naprawione, jest wciąż zepsute), wówczas mamy dwa miesiące, aby zgłosić to mechanikowi na piśmie. Najbezpieczniej jest zanieść osobiście pismo do warsztatu, pobierając na kopii potwierdzenie odbioru. Jeśli nie została spisana umowa, to i tak w przypadku wszystkich usług, mają zastosowanie prawa konsumenta. Mechanik jest odpowiedzialny za naprawę przez kolejne dwa lata, czyli przez ten czas możemy zareklamować wadliwą naprawę. Do pół roku to mechanik musi wykazać, że nie on zawinił. Później, to kierowca ma w obowiązku wykazanie tego, że auto nie zostało należycie naprawione, np. zatrudniając niezależnego rzeczoznawcę, który będzie w stanie to stwierdzić. Na dalszym etapie, gdy okaże się, że zawinił warsztat, zleceniodawca będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów zatrudnienia rzeczoznawcy w sądzie.
Gdzie złożyć skargę na nieuczciwego mechanika
Naprawa samochodów to branża, w której pracuje wyjątkowo dużo samouków i osób, które nawet nie zakładają działalności gospodarczej, tylko reperują samochody w domowym garażu i pocztą pantoflową zdobywają kolejnych klientów. Taki mechanik może się nie przejąć reklamacją, jeśli nawet oficjalnie nie prowadzi firmy. Nieuczciwego mechanika tego typu, można postraszyć zgłoszeniem do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Istnieje szansa, że mechanik nam ustąpi i naprawi samochód zgodnie z umową słowną lub zwróci koszt naprawy, która nie przyniosła efektu. W innym wypadku pozostaje nam zgłoszenie sprawy do Rzecznika Praw Konsumentów lub Inspekcji Pracy. Jednak często jednym wyjściem udowodnienia nieprawidłowej naprawy, jest droga sądowa. A Wy jaki macie sposób na nieuczciwego mechanika?
Sprawdź jaka nawigacja do samochodu
Jest jeszcze jedna możliwość, jak wygrać z nieuczciwym mechanikiem, w prosty sposób udowadniając mu winę. Jeśli nie znamy opinii o nowym mechaniku, do którego się udajemy, można zainstalować w samochodzie kamerę. Coraz więcej osób korzysta z kamer, by rejestrować swoją jazdę i ustrzec się przed uczestnikami ruchu, próbującymi wymusić odszkodowanie. Istnieją kamery, włączające się na czujnik ruchu, które można zainstalować również na lusterkach. Po wizycie u mechanika, który nie wie o takim zabezpieczeniu w naszym aucie, warto sprawdzić, co kamera zarejestrowała. Zdarzają się sytuacje, że kierowca na nagranym filmie widzi, że mechanik jeździł jego autem i nawet je przy tym uszkodził. Czy jest to uczciwe rozwiązanie? Na to każdy sam sobie musi odpowiedzieć.
Reklamacja u mechanika wzór
Jeśli wiemy, że mechanik bywa opryskliwy i wulgarny to możemy złożyć reklamację. Pamiętajmy, że każdemu kto skorzystał z usług mechanika przysługują prawa konsumenta. Dzwoniąc do biura praw konsumenta możemy otrzymać gotowy wzór dokumentu, którego użyjemy w celu otrzymania zwrotu pieniędzy lub ponownej naprawy. Jeśli, więc szukasz gdzie złożyć skargę na mechanika samochodowego to w pierwszej kolejności powinieneś zainteresować się biurem praw konsumenta, który ma bardzo dużą skuteczność w zwalczaniu wszelkiego rodzaju cwaniactwa.
Tagi
- sposób na nieuczciwego mechanika
[ratings]
Przede wszystkim to brać rachunek od mechanika, bo wiadomo jak to jest bez rachunku 200, a z rachunkiem 250 zł. Bez rachunku to potem nichuja wywalczysz
Zapotrzebowanie na mechaników jest tak duże, że mogą sobie pozwalić na takie cwaniakowanie niestety
Ten jest ok
Czy w dobie koronawirusa mechanik może odmówić reklamacji na wykonaną usługę?