Strona głównaInneCzym jest mandat z wagi preselekcyjnej?

Czym jest mandat z wagi preselekcyjnej?

-

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w 2012 roku rozpoczęła wyposażanie polskich dróg w system wag preselekcyjnych. Urządzenia te mają na celu kontrolę masy poruszających się pojazdów po drogach, w głównej mierze autostradach. Założenie jak zwykle było szlachetne. Wprowadzenie systemu ważenia preselekcyjnego było tłumaczone chęcią zmniejszenia odsetka zużycia się dróg, pod wpływem przejazdu przez nie przeładowanych samochodów dostawczych i ciężarowych. W efekcie wagi preselekcyjne stały się bezpośrednim narzędziem, do nakładania sankcji na nieprzestrzegających przepisów przewoźników.

Waga preselekcyjna- czyli właściwie, w czym rzecz

Wagi preselekcyjne to urządzenia umieszczone w nawierzchni jezdni, które mają na celu ważenie pojazdów, w trakcie przejazdu przez dany odcinek drogi. Skonstruowany system czujników umieszczonych w listwie, waży auto przejeżdżając po jej powierzchni i bada czy jego masa jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Oprócz czujników ważących, tego typu listwa składa się także z pętli indukcyjnych. Te urządzenia są w stanie określić ilość i rozstaw osi w pojeździe, a także jego długość. Dodatkowo wbudowane kamery rejestrują tablice rejestracyjne pojazdów i w razie przekroczenia wagi przesyłają obraz do Inspektoratu Transportu Drogowego. W teorii system miał działać tak, że to właśnie ITD miało wyłapywać kierowców, którzy według wagi preselekcyjnej przekroczyli maksymalne obciążenie w aucie, a następnie kierować ich na wagi legalizowane, które miały potwierdzać wstępny pomiar. Niestety w praktyce wygląda to całkiem inaczej.

mandat z wagi preselekcyjnej odwołanie

Co, jeśli dostaniesz mandat z wagi preselekcyjnej

Coraz częściej można spotkać sytuacje, kiedy to do kierowców trafiają zdjęcia wykonane przez system wag preselekcyjnych, wraz z mandatem do zapłaty. Istnieje jednak szereg przesłanek, które pozwalają skutecznie odwołać się od w ten sposób nałożonej kary.

Brak sankcji prawnych

Po pierwsze w Polsce, prawo nie przewiduje odrębnych przepisów regulujących ważenie pojazdów poruszających się z dużą prędkością. Taki pomiar jest obciążony dużym ryzykiem błędu. Po drugie waga preselekcyjna nie posiada żadnego atestu, chociażby Głównego Urzędu Miar. Dlatego też jej pomiar nie zawsze może być prawidłowy a co więcej z pewnością będzie niedokładny. Reasumując, podstawą do wymierzenia kary przez ITD za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu może być tylko i wyłącznie pomiar z wagi legalizowanej umieszczonej w danym punkcie. Nigdy natomiast z wagi preselekcyjnej, umieszczanej w nawierzchni drogi.

Mapy preselekcyjnego systemu ważenia pojazdów

W sieci można znaleźć już opracowane mapy, które posiadają naniesione punkty, gdzie można napotkać na swojej drodze wagi preselekcyjne. Wagi preselekcyjne można spotkać między innymi w Łodzi, Białymstoku i Włocławku. Także nasi sąsiedzi, jak na przykład Czesi wykorzystują tego typu rozwiązania na swoich drogach. System preselekcyjnego ważenia, w pierwotnym założeniu miał służyć bezpieczeństwu na drogach. Już sama jego nazwa wskazuje na wstępną selekcję, a nie ostateczny pomiar wagi. Niestety aktualnie, jest raczej wykorzystywany jak fotoradary, które ustawiane są w miejscach, gdzie przynoszą największe zyski dla Skarbu Państwa. Dlatego, należy pamiętać o możliwości odwołania się od niesłusznie przyznanych za pomocą tego systemu mandatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

szybka jazda na autostradzie

Kara za przekroczenie prędkości w 2022

0
Z roku na rok coraz bardziej zaostrzane są kary za przekroczenie prędkości. Najsroższą karą za przekroczenie prędkości jest zatrzymanie prawa jazdy na okres 3...
BlueMotion Technology

Bluemotion

OSTATNIE POSTY