Co to KJS?

-

Jeśli jesteś fanem rajdów samochodowych albo przymierzasz się do spróbowania swoich sił w wyścigu samochodowym to dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule dowiesz się co to KJS, jaki samochód wybrać oraz dowiesz się jak dołączyć do KJS – czyli wszystko o konkursowej jeździe samochodem.

co to kjs

Co to KJS?

KJS to nic innego jak rajdy samochodowe dla osób, które są kompletnymi laikami w tym motoryzacyjnym sporcie. Nie potrzebujesz licencji rajdowca, samochodu za grube tysiące, wystarczą tylko chęci i cztery kółka. KJS to skrót od konkursowej jazdy samochodem i jest dobrym startem dla osób, które w przyszłości myślą o dalszej przygodzie z rajdami. Wiele polskich sławnych rajdowców zaczynało właśnie od KJS.

KJS jak zacząć?

W pierwszej kolejności musisz posiadać samochód. W zapisie regulaminu KJS jest wyraźnie napisane, że udział może wziąć każdy samochód, który posiada aktualny przegląd oraz homologacje. W przypadku konkursowej jazdy samochodem nie jest potrzebne przerabianie samochodu pod samochód rajdowy. A więc obejdzie się bez montowania klatki bezpieczeństwa, pasów wielopunktowych czy innych podobnych rzeczy. Jedynym wymogiem bezpieczeństwa jest kask.  Jeśli wiemy już co to KJS oraz posiadamy odpowiedni samochód to powinniśmy teraz udać się do najbliższego automobilklub w naszej okolicy i tam złożyć odpowiednie dokumenty, które upoważnią nas do udziału w KJS.

KJS jaki samochód?

Każdy kto interesuje się rajdami wie, że ten sport nie należy do najtańszych. Bez sponsorów utrzymanie się finansowo nie jest możliwe. W przypadku KJS koszta nie muszą być wcale takie duże. Na KJS’ach jeździ się dosłownie wszystkim. Możemy tutaj spotkać malucha, stare BMW, czy nowsze samochody, ale najpopularniejszym widokiem jest poczciwe Seicento. Jeśli mam trochę więcej pieniędzy, a jesteśmy już w posiadaniu swojego samochodu to możemy zainwestować w parę dodatkowych rzeczy, które z pewnością przyczynią się do polepszenia wyników osiąganych podczas rajdu, a także bezpieczeństwa. Jedną z takich rzeczy, która jednocześnie kojarzy się z rajdami jest klatka bezpieczeństwa. W zależności od modelu naszego samochodu klatka bezpieczeństwa może kosztować nawet w granicach 8-10 tysięcy złotych.

Najpopularniejsze samochody w KJS do 5 tysięcy

  • Fiat Seicento (koszt w granicach 2500 zł)
  • Honda Civic (koszt w granicach 3000 zł)
  • Opel Astr (koszt w granicach 3000 zł)
  • Renault Clio (koszt w granicach 3000 zł)

Najpopularniejsze samochody do KJS w przedziale 5-10 tysięcy

  • BMW E 36 (koszt w granicach 6000 zł)
  • Honda CRV (koszt w granicach 9000 zł)
  • Opel Omega (koszt w granicach 6000 zł)

Samochody te można spotkać nawet w formie przygotowanej do KJS. Czyli tak zwane odchudzone wersje samochodów, które często są pozbawione zbędnych rzeczy takich jak tylne fotele, tapicerki. Ma to oczywiście na celu zmniejszenie masy naszego samochodu, co przełoży się na polepszenie osiągów. Samochody na sprzedaż – gdzie szukać? Najpopularniejsze serwisy ogłoszeniowe w Polsce takie jak olx czy otomoto serwują nam naprawdę duży wybór pojazdów z niższej półki, które doskonale zdadzą egzamin w KJS. Jeśli wcześniej nie mieliśmy samochodu z tylnym napędem to odradza się kupowania takiego samochodu, gdyż może przysporzyć wiele kłopotów początkującym.


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

kurs reedukacyjny po terminie

Czym jest kurs reedukacyjny dla kierowców?

0
Kurs reedukacyjny to innowacyjna forma szkolenia kierowców, która zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami, zobowiązuje gminy do wysyłania kierowców, którzy zostali złapani podczas jazdy...

OSTATNIE POSTY