Strona głównaPoradyBadanie lekarskie prawo jazdy

Badanie lekarskie prawo jazdy

-

Jeszcze w czasie nauki poruszania się samochodem, wykonywane są badania na prawo jazdy. Przeprowadzane są przez lekarza specjalistę, który musi legitymować się specjalnymi uprawnieniami. Choć wiele osób ma obawy przed tym badaniem, zaświadczenie lekarskie na prawo jazdy jest niezbędne do przystąpienia do egzaminu. Ponadto sumiennie przeprowadzone badania na prawo jazdy mogą ułatwić wykrycie nieprawidłowości zdrowotnych, a lekarz skieruje przyszłego kierowcę na dalsze badania. Z tego tekstu można się dowiedzieć między innymi, jak wygląda badanie na prawo jazdy i ile kosztują badania na prawo jazdy.

Jak wygląda badanie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie na prawo jazdy wielu osobom spędza sen z powiek i często wokół niego narasta wiele mitów. Tymczasem nie ma się czego bać, ponieważ ma ono na celu zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz innych użytkowników dróg. Warto dowiedzieć się jak wygląda badanie na prawo jazdy, co pozwoli pozbyć się obaw.

W ramach badania na prawo jazdy lekarz ocenia narządy niezbędne do prowadzenia pojazdu. Jest to przede wszystkim narząd wzroku, w którym bada się zdolność rozróżniania kolorów i widzenie na odległość. Żeby wydać zaświadczenie lekarskie na prawo jazdy, lekarz musi ocenić także narząd słuchu, równowagi i układ ruchu. Te narządy są niezbędne do bezpiecznego kierowanie pojazdem i odbieraniem czynników zewnętrznych, które pojawiają się na drodze. Ponadto badanie lekarskie na prawo jazdy obejmuje też wywiad chorobowy, a dodatkowo sprawdza stan psychiczny i objawy wskazujące na nadużywanie alkoholu. W przypadku jakichś wątpliwości, zaświadczenie lekarskie na prawo jazdy będzie zawierało odpowiednie adnotacje. Jeśli wiemy już, jak wygląda badanie na prawo jazdy, możemy bez obaw stanąć przed orzecznikiem.

Ile czasu ważne są badania na prawo jazdy?

Ważność badania na prawo jazdy zależna jest od tego, jaką treść miało pierwsze orzeczenie. Zazwyczaj, w przypadku braku uwag, wydawane są bezterminowo. Zaświadczenie lekarskie na prawo jazdy, na którym wskazane są jakieś uwagi, może obligować kierowcę do regularnych badań. Wówczas w określonym czasie należy przeprowadzić kolejne badanie lekarskie na prawo jazdy.
Jeśli stan zdrowia kierowcy zmieni się gwałtownie lub ulegnie on znaczącym uszczerbkowi na zdrowiu, wówczas także wykonywane będzie badanie dla kierowców kat.B. Ceną karnej utraty uprawnień do prowadzenia pojazdu często także wiąże się z kolejną wizytą u lekarza orzecznika. Obowiązkowe badania na prawo jazdy będą potrzebne zwłaszcza w sytuacji, kiedy uprawnienia odebrane zostaną za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Sporo osób zastanawia się, ile kosztują badania na prawo jazdy? Otóż w przypadku badania dla kierowców kat.B, cena wynosi około dwustu złotych. Warto jednak ustalić, czy koszt badań na prawo jazdy ponosi kursant, czy firma organizująca lekcje. Jest to bowiem często pole do nadużyć i sztucznego obniżania kosztów kursu. Jeśli to firma przeprowadzająca kurs organizuje badanie lekarskie na prawo jazdy, cena często wliczona jest już w jego koszt.

POPULARNE

leasing konsumencki

Leasing konsumencki – co to jest?

0
Samochody leasingowane dotychczas kojarzone były głównie z flotą przedsiębiorców. To samochody firmowe, którymi poruszali się pracownicy, nie były własnością firmy. Obecnie nie tylko firmy...
Felgi ATT opinie

Felgi ATT – opinie

zmiana biegów podczas jazdy

Jak zmieniać biegi?

jaki silnik do Audi A4 B8

Audi A4 B8 – jaki silnik

Kolizja na parkingu

OSTATNIE POSTY