Strona głównaPoradyCo nazywamy zespołem pojazdów?

Co nazywamy zespołem pojazdów?

-

Z definicji zespołu pojazdów są to pojazdy połączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość. Wyjątkiem są pojazdy, które zostały złączone ze sobą do holowania. Tak więc przykładem zespołu pojazdów może być samochód z przyczepą, jednak nie jest nim samochód z innym wziętym do holowania. Według definicji zespołu, na czele zespołu pojazdów jest pojazd, który ciągnie za sobą pozostałe, przyłączone pojazdy – dokładnie to nazywamy zespołem pojazdów. Inną kategorią zespołu pojazdów są pojazdy członowe. Tworzą je zespoły pojazdów, które składają się z pojazdu silnikowego, który złączony jest z naczepą. Pojazdem członowym może być samochód ciężarowy z naczepami. Jaka jest różnica pomiędzy naczepą a przyczepą? Przyczepa nie ma silnika i skonstruowana jest tak, by mogła być przyłączona do pojazdu, natomiast naczepa to rodzaj przyczepy, której część obciąża pojazd z silnikiem. 

Dzisiaj dowiesz się:

  • co nazywamy zespołem pojazdów
  • jaka jest maksymalna długość zespołu pojazdów
  • jaka jest definicja zespołu pojazdów

Jaka jest maksymalna długość zespołu pojazdów?

Maksymalna długość zespołu pojazdów, na który składają się łącznie 3 pojazdy nie może przekroczyć 22 metrów, natomiast w przypadku zespołu pojazdów, w skład którego wchodzą dwa pojazdy, 18,75 m. Gdy zespół składa się z więcej niż trzech pojazdów, długość zespołu pojazdów jest niestanadardowa, należy uzyskać odpowiednią zgodę na poruszanie się. Zespół pojazdów może się składać najwyżej z dwóch pojazdów w przypadku, gdy pojazd ciągnący nie jest ciągnikiem rolniczym lub innym pojazdem wolnobieżnym lub trzech pojazdów, gdy ciągnięty jest właśnie przez ciągnik rolniczy lub inny pojazd wolnobieżny. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chodzi o pojazd samochodowy i naczepę, ponieważ ich długość nie może przekroczyć 16,5 metra. Wyjątkiem są również motocykl i rower z przyczepą. Długość maksymalna takiego zespołu pojazdów wynosi 4 metry. 

Oprócz długości zespołu, ważna jest też jego masa. W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy dane, które pomogą nam oszacować, czy nasz zespół mieści się w określonych normach. Po sprawdzeniu między innymi dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy oraz dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, należy jeszcze wziąć pod uwagę masę ciała osób znajdujących się w pojeździe oraz przewożonych rzeczy. Jednak dopuszczalna masa całkowita nie zawsze przekłada się na masę rzeczywistą całkowitą. Zgodnie z przepisami, rzeczywista masa całkowita przyczepy, która jest ciągnięta przez samochód osobowy, ciężarowy, a całkowita dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 t, lub przez autobus, nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego pojazdu. Gdy przyczepa jest ciągnięta przez samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, to nie może przekroczyć zwiększonej o 40% jego rzeczywistej masy całkowitej. Natomiast, gdy pojazdem ciągnącym jest motocykl lub motorower, to nie może przekroczyć ich masy własnej i być większa niż 100 kg.

Uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów

Gdy zespół pojazdów nie przekracza 4250 kilogramów, wystarczy kierowcy kategoria B prawa jazdy. Co, jeśli dopuszczalna masa całkowita samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kg, lecz sama przyczepa waży powyżej 750 kilogramów? Wtedy dokumentem uprawniającym poruszanie się takim zespołem jest prawo jazdy kategorii B z kodem 96. W przypadku, gdy zespół pojazdów przekroczy tą wartość, potrzebna będzie kategoria B+E. Dzięki tej kategorii możliwe jest również prowadzenie zespołu pojazdów, w skład których wchodzi ciągnik rolniczy lub inny pojazd wolnobieżny. 

Wraz z uprawnieniami, należy zapoznać się z przepisami drogowymi dotyczącymi poruszania się zespołów pojazdów po ulicach. W obszarze zabudowany, zespół nie może przekraczać prędkości 50 km/h od 5:00 – 23:00 oraz 60 km/h od 23:00 do 5:00. a w strefie zamieszkania nie więcej niż 20 km/h. W obszarze niezabudowanym natomiast prędkość maksymalna wynosi 80 km/h, tj. na autostradzie, drodze ekspresowej, czy dwujezdniowej o dwóch pasach w jedną stronę. Na pozostałych zespół pojazdów może się poruszać, nie przekraczając 70 km/h.

POPULARNE

Rozrusznik nie kręci – znamy przyczyny

0
Z tego artykułu dowiesz się: dlaczego jest brak zapłonu po przekręceniu kluczyka Renault Megane - dlaczego nie odpala i nie kręci Dla bardziej zaawansowanych w tematyce mechaniki...

Kolizja na parkingu

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY