Holandia słynie z uprawy tulipanów i pięknych zabytkowych wiatraków. Są tu także dobrej jakości autostrady, które polskich kierowców zachęcają do szybkiej podróży. Niestety ten kraj słynie też z bezwzględnego egzekwowania przepisów drogowych i mandat z fotoradaru w Holandii może dotrzeć do kraju przed nami. Często po kilkunastu dniach od przewinienia powiadomienia o otrzymaniu mandatu dostarczane są drogą pocztową. Pojawia się zatem pytanie: mandat z Holandii – płacić czy nie?
W związku z międzynarodowymi porozumieniami, zawartymi pomiędzy krajami Unii Europejskiej, możliwe jest wzajemne przekazywanie danych kierowców. W związku z tym możemy otrzymać przetłumaczone na język polski powiadomienie o otrzymaniu mandatu z Holandii. Jak zapłacić za takie przewinienie w naszym kraju? Najczęściej w powiadomieniu otrzymamy numer konta bankowego i wszystkie niezbędne informacje, które będą potrzebne do realizacji zapłaty.
Za co można dostać mandat z fotoradaru w Holandii?
Fotoradar to najczęściej spotykana forma kontroli kierowców na holenderskich autostradach i innych drogach w tym kraju. Te urządzenia nie są szczególnie oznaczane, jak ma to miejsce w naszych warunkach. W związku z tym mandat z fotoradaru w Holandii najczęściej dotyczy przekroczenia prędkości. Fotoradary często kontrolują też przestrzeganie sygnalizacji świetlnej lub dostosowanie się do innych ograniczeń.
Warto zaznaczyć, że holenderskie prawo nie przewiduje taryfy ulgowej i granicy błędu wynikającej z niedokładności urządzenia pomiarowego. Często możemy otrzymać powiadomienie o mandacie za jazdę z prędkością o 10 km/h wyższą, niż wynika z ograniczenia. Kary też nie należą do najniższych, zwłaszcza w porównaniu z tymi, które obowiązują w naszym kraju. W związku z tym dodatkowym kosztem podróży może być mandat z Holandii. Płacić czy nie? To już inne pytanie, jednak w przypadku tego kraju nie ma co liczyć na pobłażliwość czy przedawnienie.
Czy można dostać fałszywy mandat z Holandii?
Na forach internetowych można znaleźć informacje od osób, które otrzymały fałszywy mandat z Holandii. Część z nich wcale nie odwiedzała tego kraju, co powoduje jeszcze większe zdziwienie. Policja potwierdza, że co jakiś czas oszuści starają się wyłudzić pieniądze, wysyłając fałszywy mandat z Holandii. Jednak prawdziwość mandatu można bardzo łatwo zweryfikować. Wystarczy kontakt z lokalnym posterunkiem policji lub uzyskanie informacji na stronie wskazanej na powiadomieniu mandatowym.
Część specjalistów twierdzi, że nie jest zgodne z prawem reagowanie na mandat z Holandii. Jak zapłacić mandat, który nie jest zgodny z polskim prawem? – pytają. Tu warto zaznaczyć, że na wniosek strony holenderskiej rodzime sądy z automatu uznają takie mandaty i wytaczają przeciwko kierowcom postępowanie sądowe. Wówczas koszty mandatu rosną o odsetki i koszty ewentualnego postępowania windykacyjnego. Dlatego sprawa w sądzie za mandat z Holandii to rozwiązanie dla wyjątkowo cierpliwych lub osób, które istotnie zostały oszukane, a ich prawa pogwałcone.