Strona głównaInneMandat z Holandii - płacić czy nie

Mandat z Holandii – płacić czy nie

-

Holandia słynie z uprawy tulipanów i pięknych zabytkowych wiatraków. Są tu także dobrej jakości autostrady, które polskich kierowców zachęcają do szybkiej podróży. Niestety ten kraj słynie też z bezwzględnego egzekwowania przepisów drogowych i mandat z fotoradaru w Holandii może dotrzeć do kraju przed nami. Często po kilkunastu dniach od przewinienia powiadomienia o otrzymaniu mandatu dostarczane są drogą pocztową. Pojawia się zatem pytanie: mandat z Holandii – płacić czy nie?

W związku z międzynarodowymi porozumieniami, zawartymi pomiędzy krajami Unii Europejskiej, możliwe jest wzajemne przekazywanie danych kierowców. W związku z tym możemy otrzymać przetłumaczone na język polski powiadomienie o otrzymaniu mandatu z Holandii. Jak zapłacić za takie przewinienie w naszym kraju? Najczęściej w powiadomieniu otrzymamy numer konta bankowego i wszystkie niezbędne informacje, które będą potrzebne do realizacji zapłaty. 

Za co można dostać mandat z fotoradaru w Holandii?

Fotoradar to najczęściej spotykana forma kontroli kierowców na holenderskich autostradach i innych drogach w tym kraju. Te urządzenia nie są szczególnie oznaczane, jak ma to miejsce w naszych warunkach. W związku z tym mandat z fotoradaru w Holandii najczęściej dotyczy przekroczenia prędkości. Fotoradary często kontrolują też przestrzeganie sygnalizacji świetlnej lub dostosowanie się do innych ograniczeń.
Warto zaznaczyć, że holenderskie prawo nie przewiduje taryfy ulgowej i granicy błędu wynikającej z niedokładności urządzenia pomiarowego. Często możemy otrzymać powiadomienie o mandacie za jazdę z prędkością o 10 km/h wyższą, niż wynika z ograniczenia. Kary też nie należą do najniższych, zwłaszcza w porównaniu z tymi, które obowiązują w naszym kraju. W związku z tym dodatkowym kosztem podróży może być mandat z Holandii. Płacić czy nie? To już inne pytanie, jednak w przypadku tego kraju nie ma co liczyć na pobłażliwość czy przedawnienie.

Czy można dostać fałszywy mandat z Holandii?

Na forach internetowych można znaleźć informacje od osób, które otrzymały fałszywy mandat z Holandii. Część z nich wcale nie odwiedzała tego kraju, co powoduje jeszcze większe zdziwienie. Policja potwierdza, że co jakiś czas oszuści starają się wyłudzić pieniądze, wysyłając fałszywy mandat z Holandii. Jednak prawdziwość mandatu można bardzo łatwo zweryfikować. Wystarczy kontakt z lokalnym posterunkiem policji lub uzyskanie informacji na stronie wskazanej na powiadomieniu mandatowym.

Część specjalistów twierdzi, że nie jest zgodne z prawem reagowanie na mandat z Holandii. Jak zapłacić mandat, który nie jest zgodny z polskim prawem? – pytają. Tu warto zaznaczyć, że na wniosek strony holenderskiej rodzime sądy z automatu uznają takie mandaty i wytaczają przeciwko kierowcom postępowanie sądowe. Wówczas koszty mandatu rosną o odsetki i koszty ewentualnego postępowania windykacyjnego. Dlatego sprawa w sądzie za mandat z Holandii to rozwiązanie dla wyjątkowo cierpliwych lub osób, które istotnie zostały oszukane, a ich prawa pogwałcone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

gra wyścigowa

Gry wyścigowe – gry idealne na kierownice

0
Gry samochodowe potocznie nazywane "wyścigami" były niegdyś jednym z najpopularniejszych gatunków gier. W wielu przypadkach cechowały je grafikach wyprzedzająca panujące standardy. Każdy kto pamięta...
odwołanie sie od mandatu

Odwołanie od mandatu

nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

OSTATNIE POSTY