Zawracanie na skrzyżowaniu jest manewrem budzącym u kierowców wciąż wiele wątpliwości. Wynika to często z niedostatecznej wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Manewr ten nie jest jednak tak skomplikowany, jak się wydaje. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Jak zawracać na skrzyżowaniu? Na jakich skrzyżowaniach można zawracać? Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu ze światłami?
Zawracanie na skrzyżowaniu, a znaki zakazu
Podczas manewru zawracania, zawsze należy zwrócić uwagę na znaki:
- znak zakaz skrętu w lewo – jest znakiem zakazującym zarówno skrętu w lewo, jak i zawracania na skrzyżowaniu. Przepisy zezwalają jednak skręcić w lewo oraz zawrócić na odcinku pomiędzy znakiem zakazu, a skrzyżowaniem.
- znak zakaz zawracania – jest znakiem zakazującym zawracania na najbliższym skrzyżowaniu oraz na odcinku drogi, między znakiem a skrzyżowaniem. Znak ten nie dotyczy jednak skrętu w lewo, więc można wykonać ten manewr za znakiem, zarówno przed jak i na samym skrzyżowaniu.
Powyższe znaki mogą zostać odwołane znakami „Koniec zakazu zawracania”, „Koniec zakazu skrętu w lewo” lub „Koniec zakazów”. Należy pamiętać także, że jeśli przepisy nie zakazują, manewru zawracania oraz skrętu w lewo, dozwolone są po przekroczeniu skrzyżowania.
Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?
Zawracanie na skrzyżowaniu równorzędnym oraz tym z pierwszeństwem ruchu jest legalne, jeśli na pasach ruchu są namalowane znaki poziome (strzałki) lub jeśli przed skrzyżowaniem stoi znak wskazujący pasy ruchu oraz strzałki kierunkowe. Warto pamiętać, że manewr zawracania jest w tym przypadku możliwy tylko, jeśli przynajmniej jedna strzałka wskazuje skręt w lewo.
Warto pamiętać, że w przypadku gdy przed skrzyżowaniem znajdują się znaki nakazu, można jechać tylko w kierunkach przez nie wskazanych (na przykład nakaz jazdy w lewo, nakaz jazdy prosto). Oznacza to, że nie można wtedy zawracać.
Czy można zawracać na skrzyżowaniu ze światłami?
O ile zawracanie na skrzyżowaniu bez świateł jest stosunkowo proste, o tyle wielu kierowców przeraża zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Manewr ten dopuszczony jest lub zabroniony zależnie od sytuacji. Najczęściej spotkać się można ze skrzyżowaniami z klasycznym oznakowaniem świetlnym, uzupełnionym w tabliczkę ilustrującą zasady ruchu i znaki poziomie wskazujące kierunek jazdy. W takim przypadku zawrócić można ze skrajnego lewego pasa, jeżeli co najmniej jedna ze strzałek wskazuje lewą stronę.
Można zawracać także na skrzyżowaniach ze światłami, kiedy sygnalizator nie wskazuje dodatkowych strzałek. Sytuacja wygląda różnie w przypadku sygnalizatora S-3. Jeżeli na zielonym świetle widnieje strzałka w lewo, można skręcić tylko w tym kierunku. Zawracanie jest wtedy niezgodne z przepisami. Złamanie tego przepisu może wiązać się z otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 250 zł oraz 5 punktów karnych. Zdecydowanie bezpieczniej jest więc skręcić w lewo, po czym poszukać miejsca, gdzie możliwe będzie bezpieczne i zgodne z prawem zawrócenie.
Sytuacja zmienia się, jeżeli obok sygnalizatora widnieje dodatkowa strzałka kierunkowa zamontowana oddzielnie oraz zwrócona grotem w dół. Zawracanie jest dozwolone, jeżeli strzałka ta zsynchronizowana jest ze światłami. Należy jednak pamiętać o konieczności zatrzymania się przed skrzyżowaniem, bowiem konieczne jest ustąpienie pierwszeństwa pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, poruszającym się z naprzeciwka oraz pieszym i rowerzystom.
Zawracanie na skrzyżowaniu a pierwszeństwo przejazdu
Niezwykle istotne podczas zawracania na skrzyżowaniu jest zwracanie uwagi na pierwszeństwo przejazdu. Pojazd zawracający ma pierwszeństwo przed pojazdem, który skręca w prawo i włącza się do ruchu na pasie, po którym poruszać się będzie pojazd po wykonanym manewrze zawracania. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku, gdy pojazd skręcający w prawo, wykonuje ten manewr przy zielonej, warunkowej strzałce, a pojazd zawracający wjeżdża na skrzyżowanie na zielonym świetle. Należy także pamiętać, że zawracając należy ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się z naprzeciwka oraz pieszym.