Często mówimy, że w przeszłości na drogach było mniej pojazdów, co skutkowało mniejszą liczbą wypadków. Niemniej jednak, dane policyjne jasno wskazują, że dla dzieci te incydenty są najczęściej tragiczne, głównie z powodu niewłaściwego przewożenia maluchów. Obecnie coraz częściej myślimy o tym, jak zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo w samochodzie oraz które miejsce jest najbezpieczniejsze. Warto zdobyć wiedzę na ten temat, aby racjonalnie zorganizować podróż całej rodziny w aucie.
Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie wg. badań
W 2019 roku Insurance Institute for Highway Safety przeprowadziła badania dotyczące czynników prowadzących do większych obrażeń lub śmierci pasażerów siedzących z tyłu. Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ dotychczas sądziliśmy, że tylna kanapa jest najbezpieczniejszym miejscem w pojeździe. W końcu większość poważnych wypadków drogowych dotyczy przodu samochodu, a czasami także jego boków.
Jednak na ocenę bezpieczeństwa tylnych siedzeń wpłynął przede wszystkim rozwój technologii. W ciągu ostatnich kilkunastu lat niewiele zmieniło się w zakresie bezpieczeństwa na tylniej kanapie. Z drugiej strony, sytuacja pasażera na przednim siedzeniu uległa ogromnej poprawie.
Które miejsce w pojeździe jest zatem najbezpieczniejsze? Wiele systemów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne oraz różnorodne wzmocnienia zamontowane w autach sugerują, że dorosły pasażer czuje się najpewniej na przednim siedzeniu obok kierowcy.
Czy miejsce z tyłu za kierowcą jest najbezpieczniejsze?
Przez długi okres za najbezpieczniejszy punkt w samochodzie uznawano część kanapy znajdującą się obok fotela kierowcy. Zwykle wynikało to z przekonania, że kierowca instynktownie spróbuje skierować ewentualny cios tak, aby zminimalizować ryzyko dla siebie.
Należy jednak zauważyć pewne niedociągnięcia w tym pomyśle. Przede wszystkim, niektóre incydenty na drodze mają miejsce tak błyskawicznie, że kierowca nie ma możliwości na jakąkolwiek reakcję. W związku z tym trudno jest mówić o jego świadomych działaniach.
Ponadto, tylna kanapa to miejsce, gdzie – niestety – czasem pozwalamy sobie na niezapinanie pasów bezpieczeństwa. To poważny błąd. Uderzenie głową w przedni fotel może prowadzić do groźnych konsekwencji, a sytuacja stanie się jeszcze gorsza, jeśli pasażer z tyłu doświadczy silnego uderzenia i wypadnie przez przednią szybę. Istnieje duże ryzyko, że może to również zaszkodzić osobom siedzącym z przodu.
Jeśli zatem nie ma konieczności, by osoba dorosła siedziała z tyłu, z powodzeniem może wybrać miejsce obok kierowcy i w razie podbramkowej sytuacji skorzystać z dobrodziejstw dzisiejszej technologii i wprowadzanych przez producentów zabezpieczeń.
Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla dziecka
Dla opiekunów kluczowe znaczenie ma także najbardziej bezpieczna lokalizacja w samochodzie dla dziecka. Analizy IIHS mogą wywołać niepokój u wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy przewożą swoje dzieci na tylnych siedzeniach, które – jak się okazuje – nie są wcale bardziej bezpieczne.
Na szczęście nie musisz się denerwować – dzieci powinny siedzieć z tyłu w samochodzie, ponieważ tam znajdują się ich foteliki. Ich zadaniem jest efektywne pełnienie roli systemów bezpieczeństwa, które dorośli mają z przodu.
Foteliki samochodowe chronią głowę dziecka przed uderzeniem w boczną szybę, a pasy bezpieczeństwa zapobiegają niebezpiecznemu przesunięciu się małego ciała poza fotelik. Co więcej, w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy, kręgosłup dziecka jest również chroniony podczas zderzeń czołowych. Z tego powodu możesz bez obaw transportować dzieci na tylnej kanapie samochodu. To dla nich najbezpieczniejsze miejsce, o ile korzystasz z odpowiednich fotelików.
Które miejsce w samochodzie zostało uznane za najbezpieczniejsze?
W badaniach uwzględniono również odległość od potencjalnych uszkodzeń pojazdu w trakcie wypadku drogowego. Okazuje się, że najrzadziej uszkodzoną częścią kabiny samochodu jest środkowe siedzenie tylnej kanapy. Dlatego, jeśli w Twoim samochodzie na środku kanapy znajduje się ISOFIX, możesz bez obaw umieścić tam swoje dziecko w foteliku. W takim przypadku bardzo wygodne okazuje się korzystanie z obrotowej bazy do fotelika, która znacząco ułatwia proces wsiadania czy wysiadania.
Alternatywną, równie dobrą opcją jest miejsce za siedzeniem pasażera. W przypadku nagłego postoju w trakcie podróży, można podejść do dziecka od strony pobocza, co zapewnia większe bezpieczeństwo niż z ruchliwej jezdni.
Jeśli na środkowym miejscu tylnej kanapy zasiądzie dorosły, kluczowe jest, aby dobrze zapiął pasy. Ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo zarówno tej osoby, jak i innych pasażerów w pojeździe.
Choć najbezpieczniejszym miejscem w aucie jest środkowa część tylnej kanapy, możesz wpłynąć na bezpieczeństwo podróży całej rodziny, jeśli każdy z nas podejdzie do tego tematu z odpowiedzialnością. Zawsze korzystaj z pasów bezpieczeństwa, a dzieci transportuj w odpowiednich fotelikach. Czasami wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Jeżeli wszyscy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, można znacznie zredukować ryzyko poważnych konsekwencji wypadków drogowych.
Artykuł sponsorowany.