Kupiłeś pierwszy w życiu samochód? Gratulujemy! Teraz pora na dopełnienie kilku formalności. Konieczne będzie m.in. zadbanie o ubezpieczenie pierwszego auta. Jeśli pojazd jest nowy, nie ma wątpliwości. Trzeba udać się do placówki ubezpieczeniowej, by wykupić polisę lub jeszcze wygodniej – zrobić to przez internet. Przepisy mówią, że pierwsze ubezpieczenie OC auta z salonu musi być wykupione najpóźniej w dniu wydania przez urząd dowodu rejestracyjnego. Wraz z samochodem z drugiej ręki, z kolei, otrzymujemy polisę zbywcy pojazdu, z której możemy korzystać do końca trwania umowy lub wypowiedzieć i znaleźć inną. Ile kosztuje pierwsze ubezpieczenie OC i jak je wybrać?
Pierwsze OC samochodu – o czym musisz pamiętać?
Jako kierowca wiesz na pewno, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe i wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Za brak ważnej polisy OC grożą surowe kary, które są ustalane w oparciu o zmieniające się co roku minimalne wynagrodzenie o pracę.
Również zakres ubezpieczenia jest określony przez przepisy. To ochrona kierowcy na wypadek wyrządzenia przez niego szkody (zarówno osobowej, jak i majątkowej) osobie trzeciej. W razie wypadku czy drobnej kolizji poszkodowany otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy. A oto sumy gwarancyjne, które są podyktowane wspomnianą wyżej ustawą: 5,21 mln euro za szkody osobowe i 1,05 mln euro za szkody rzeczowe.
Jak wybrać pierwsze ubezpieczenie OC samochodu?
Trzeba wiedzieć, że chociaż zakres ubezpieczenia OC jest regulowany przez ustawę, to już cena nie. Towarzystwa mają dowolność w tej kwestii, a ceny są przeróżne. Właśnie dlatego konieczne jest porównywanie ofert, bo w przeciwnym razie możemy sporo przepłacić. Jedno towarzystwo oferować może za x zł samo ubezpieczenie OC, a drugie w tej samej cenie dorzuci ciekawe dodatki np. mini assistance czy ubezpieczenie opon.
Samodzielne porównywanie polis komunikacyjnych może być naprawdę żmudne. Dlatego warto skorzystać z przydatnych narzędzi, takich jak np. kalkulator OC i AC, dostępny na stronie internetowej multiagencji ubezpieczeniowej CUK Ubezpieczenia. Skorzystać z niego można pod linkiem: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac. Warto wiedzieć, że używając kalkulatora CUK możemy w kilka chwil porównać polisy aż 30 towarzystw, wybrać jedną z nich i dokonać płatności online za pierwsze ubezpieczenie OC samochodu.
Jeśli jesteś młodym kierowcą, możesz skorzystać z ofert przygotowanych specjalnie dla tej grupy właścicieli aut. Ubezpieczenie pierwszego auta możesz kupić np. w towarzystwie You Can Drive, które przygotowuje polisy specjalnie dla osób w wieku od 18 do 30 lat.
Ubezpieczając auto pierwszy raz musisz wiedzieć, że na obowiązkowej polisie OC nie kończy się wachlarz ubezpieczeń komunikacyjnych. Można zdecydować się na dobrowolne polisy. Należą do nich m.in.:
- autocasco – zapewni Ci odszkodowanie w razie, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony, zniszczony (również z Twojej winy) lub skradziony,
- NNW – zapewni świadczenie kierowcy oraz pasażerom auta, jeśli ulegną oni wypadkowi komunikacyjnemu i doznają uszczerbku na zdrowiu,
- assistance – to pakiet usług pomocowych; w zależności od zakresu zapewnia holowanie auta, pojazd zastępczy, a nawet pomoc w organizacji dalszej podróży.
Ile kosztuje pierwsze OC auta?
Młody kierowco, niestety nie mamy dla Ciebie dobrych wieści… Prawdopodobnie ubezpieczenie OC pierwszego auta będzie dla Ciebie droższe niż OC na to samo auto dla bardziej doświadczonych kierowców. Wynika to z tego, że towarzystwa szacując tzw. ryzyko ubezpieczeniowe zakładają, że młode osoby (zazwyczaj do 26. roku życia, choć ta granica jest dobierana indywidualnie przez każde towarzystwo) powodują o wiele więcej wypadków niż pozostali kierowcy. W związku z tym stosowane są wobec nich tzw. zwyżki ubezpieczeniowe. Nie wszystko jednak stracone, ponieważ, jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnieją na rynku firmy, które zajmują się ubezpieczaniem tylko młodych osób, zapewniając im w miarę korzystne ceny. Poza tym wiek kierowcy to nie jedyny czynnik, wpływający na cenę OC.
Od czego więc zależy jeszcze wysokość składki OC? Towarzystwa kalkulując składkę biorę pod uwagę takie dane:
- kierowcy: wspomniany już wiek, staż za kierownicą i historia ubezpieczeniowa, stan cywilny, a nawet fakt posiadania dzieci itd.,
- samochodu: marka, model, rocznik, pojemność silnika czy przebieg itd.
Dodatkowo bierze się także pod uwagę informacje, takie jak sposób garażowania auta, czy z pojazdu będą korzystać inne osoby, gdzie będzie on jeździł (czy w mieście, czy na wsi) i wiele innych czynników. Pamiętaj jednak, że każde towarzystwo samodzielnie dobiera cechy, które bierze pod uwagę podczas wyliczania składki.
Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC na pierwsze auto?
Kupując ubezpieczenie auta pierwszy raz, możemy spróbować obniżyć jego cenę. Jest na to kilka sposobów:
- Porównywanie ofert pozwala na wybranie polisy najkorzystniejszej cenowo. Można zaoszczędzić w ten sposób nawet kilkaset złotych!
- Dopisanie jako współwłaściciela bardziej doświadczonego kierowcy, który zbudował już pozytywną historię ubezpieczeniową.
- Kupowanie ubezpieczeń w pakiecie – jeśli oprócz ubezpieczenia OC na pierwsze auto, interesuje Cię także polisa AC, wybierz pakiet OC+AC.
- Ubezpieczanie aut miejskich, o niewielkiej pojemności silnika i przebiegu. Polisa OC dla takiego pojazdu będzie tańsza niż w przypadku np. sportowego samochodu.
- Wybieranie płatności jednorazowej, a nie w ratach.
OC na pierwsze auto – podsumowanie
W ramach zakończenia tego tekstu dodajmy, że kupując ubezpieczenie auta pierwszy raz rozpoczynasz swoją historię ubezpieczeniową. Jeśli będziesz jeździł bezpiecznie i nie powodował kolizji czy wypadków, towarzystwa będą naliczały Ci zniżki przydatne wtedy, gdy będziesz chciał kupić ubezpieczenie w przyszłości. Nie ma jednej zasady, według której na koncie kierowców zbierają się zniżki. Jednak po kilku latach bezszkodowej jazdy można uzbierać spory rabat. Na przykład w Proamie maksymalna zniżka na ubezpieczenie OC to 70%. Bezszkodowa jazda się więc opłaca!
Artykuł gościnny.