Strona głównaPrawo o ruchu drogowymDlaczego każdy kierowca powinien posiadać alkomat?

Dlaczego każdy kierowca powinien posiadać alkomat?

-

Posiadanie alkomatu nie jest zarezerwowane wyłącznie dla policjantów czy pracowników służb – tego rodzaju urządzenie może, a nawet powinien zakupić każdy kierowca. Niewielki rozmiar, prosty sposób działania i łatwość obsługi to główne atuty alkomatów, które mogą uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami jazdy po alkoholu. Dlaczego każdy kierowca powinien wyposażyć się w alkomat?

Powody, dla których warto mieć alkomat

Alkomat to urządzenie, które jeszcze do niedawna budziło w kierowcach niepokój. Kojarzyło się bowiem głównie z kontrolą policyjną i sprawdzaniem trzeźwości. Rzeczywiście, dzięki niemu można ocenić, czy kierowca jest w stanie prowadzić pojazd mechaniczny. Niemniej jednak badania wcale nie musi przeprowadzać policjant – sami, we własnym zakresie możemy sprawdzić stan trzeźwości, jeszcze zanim wyruszymy w trasę. Jest to o tyle istotne, że po zakrapianej imprezie nasz organizm często regeneruje się szybko, ale wciąż jesteśmy pod wpływem alkoholu. Pomimo, iż fizycznie czujemy się dobrze, nie jesteśmy jednak na tyle sprawni, żeby prowadzić. Warto więc mieć alkomat, aby:

  • uchronić się przed konsekwencjami prawnymi prowadzenia pojazdów po spożyciu;
  • uchronić się przed konsekwencjami wypadku drogowego, jaki możemy spowodować
  • zadbać o bezpieczeństwo własne, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że sięganie po alkomat nie jest wyrazem słabości, a odpowiedzialności i dojrzałości. O wiele lepiej poddać się badaniu, niż ponosić konsekwencje moralne i prawne swoich czynów.

Niewielkie i niedrogie urządzenie

Alkomaty zwykle kojarzą się z dużych rozmiarów urządzeniami, które kosztują całkiem sporo. Niemniej jednak większość ma na myśli profesjonalny sprzęt, który tak naprawdę użytkowany jest przez służby do masowego sprawdzania trzeźwości kierowców. Musi on spełniać określone parametry, nadając się do niemalże ciągłego użytku. Tymczasem alkomat na własne potrzeby nie musi kosztować zbyt wiele, czego doskonałym przykładem jest alkomat Xblitz Unlimited. Ponadto nie zajmuje zbyt dużo miejsca, przez co z powodzeniem zmieści się w saszetce albo w schowku samochodowym. Praktyczny, a do tego niezawodny – taki właśnie alkomat potrzebny jest nam na co dzień. Można powiedzieć, że zakup odpowiedniego sprzętu to inwestycja w bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Alkomat dla odpowiedzialnych kierowców

Podstawową zasadą, jaka obowiązuje każdego kierowcę, jest zachowanie ostrożności na drodze. Warto także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do tego, by prowadzić pojazd. Jeśli źle się czujemy, boli nas głowa lub nie widzimy ostro, rezygnujemy z jazdy. Podobnie w przypadku alkoholu – będąc pod jego wpływem, należy bezwzględnie zrezygnować z prowadzenia auta. Niemniej jednak czasami nie jesteśmy w stanie ocenić, czy wciąż jesteśmy nietrzeźwi. Pomoże w tym alkomat Promiler, który ze względu na wymienne ustniki może być stosowany przez więcej osób jednocześnie. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób wracających z zakrapianej imprezy, oceniając, która z nich jest w stanie prowadzić. Badanie alkomatem nie trwa długo, ale może uratować życia – nasze oraz innych. Nie ma innej metody sprawdzania trzeźwości w tak krótkim czasie i tak niezawodnej. Wszelkiego rodzaju testy apteczne mają pewien margines błędu, podczas gdy skalibrowany alkomat nie zawodzi.

Artykuł sponsorowany.

POPULARNE

Nalewanie płynu do spryskiwaczy do zbiornika płynu w samochodzie

Płyn do spryskiwaczy – mandat, czy się należy?

0
Każdy kierowca wie, jak ważny jest płyn do spryskiwaczy w samochodzie. To właśnie on pozwala szybko pozbyć się zanieczyszczeń z szyby, które mogą znacznie...

OSTATNIE POSTY