Niedoświadczeni kierowcy, amatorzy majsterkowicze, przyuczający się do zawodu mechanicy bardzo często na pytanie o to, co to jest honowanie, wzruszają ramionami. Sama nazwa już wydaje się egzotyczna i choć blisko jej do określenia „holowanie”, oznacza zupełnie co innego. Co to jest honowanie? Otóż jest to pewna metoda obróbki wygładzającej, którą stosuje się do wykańczania dokładnych, a nawet bardzo dokładnych otworów i zewnętrznych powierzchni obrotowych walcowych albo też stożkowych, pewnych kształtowych powierzchni i płaszczyzn. Warto zaznaczyć, że to, jaki będzie wynik honowania zależy do takich czynników jak: materiał pilników ściernych, kąt przecięcia śladów, rodzaj cieczy chłodząco-smarującej oraz nacisk powierzchniowy.
Honowanie cylindra
Honowanie cylindra jest zabiegiem polegającym na przeczyszczeniu gładzi. Wykonuje się go, by uzyskać odpowiednią powierzchnię, która wpłynie na lepszą współpracę pomiędzy pierścieniami a tuleją. Honowanie cylindra odbywa się na honownicy pionowej, dokonuje się go z pomocą osełek o różnej grubości. Narzędzie, którym operuje się przy honowaniu cylindra, wykonuje ruch obrotowy oraz posuwisto-zwrotny. Jeśli skoki głowicy są bardzo długie, honownice tworzy się w układzie pionowym. W trakcie gładzenia głowica wykonuje ruch obrotowy oraz posuwisto-zwrotny, co powoduje, że każde ziarno pilnika zakreśla linię śrubową.
Honowanie cylindra w domu
Czy zabieg honowania jest możliwy do wykonania w warunkach domowych? Oczywiście, że tak. Honowanie cylindra w domu jest jak najbardziej możliwe, ale potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. Na pewno potrzebne jest do tego imadło, w którym umieszcza się i blokuje cylinder, który ma być poddany honowaniu. Honowanie cylindra w domu nie może też się obyć bez specjalistycznej honownicy, którą można kupić w odpowiednim sklepie, czy to stacjonarnym, czy też internetowym. Należy tu wyjaśnić, że narzędziem, jakie stosuje się do gładzenia otworów jest tzw. gładzik, czyli głowica, która jest wyposażona na obwodzie w pilniki ścierne. Może być ich trzy albo aż dwanaście. W warunkach domowych używa się urządzenia posiadającego trzy pilniki ścierne.
Honowanie cylindra wiertarką to etap końcowy, kiedy już cylinder umocowany jest w imadle, a honownica przykręcona jest do wiertarki. Pilniki ścierne wkłada się do otworu cylindra i uruchamia działanie wiertarki. Ruch obrotowy sprawia, że pilniki gładzą chropowatą powierzchnię i nadają jej żądanego wyglądu. Honowanie cylindra w domu, jak i poza nim, w specjalistycznych urządzeniach, nie może się odbyć bez smarowania. Zadaniem cieczy doprowadzonej do cylindra jest odprowadzanie energii cieplnej z przestrzeni procesu obróbki. Przy okazji wytwarzana jest cienka warstwa filmu smarującego. Ten działa na naciski osełek na powierzchnię obrabianą.
Honowanie cylindra. Cena
Za honowanie cylindra cena zazwyczaj nie jest wygórowana. Za sztukę najczęściej trzeba zapłacić od 30 do 40 złotych. Oczywiście jeżeli ktoś wykonuje taki zabieg samodzielnie, we własnym warsztacie, nie musi niczego opłacać, założywszy, że wcześniej kupił wiertarkę, honownicę i olej oraz posiada własne imadło. Pytania typu: czy za honowanie cylindra cena jest bardzo duża, są na forach internetowych bardzo częste. Wynika to z faktu ogólnej niewiedzy amatorów – majsterkowiczów dotyczącej tematyki honowania.