Strona głównaOpinieSilnik 1.5 TSI opinie z forum, najczęstsze problemy, wady i zalety

Silnik 1.5 TSI opinie z forum, najczęstsze problemy, wady i zalety

-

Silnik 1.5 TSI to jedna z najczęściej spotykanych jednostek napędowych w samochodach osobowych. Jest to producencka modyfikacja kultowego już dla niektórych użytkowników silnika o pojemności 1.4. Można go spotkać między innymi w Volkswagenie Passacie, jednym z ulubionych modeli samochodów Polaków. Chociażby z tego względu warto przyjrzeć się z bliska silnikowi 1.5 TSI i opiniom o nim na forum.

Jedną z częściej montowanych jednostek jest silnik 1.5 TSI 150 KM. Opinie o nim są raczej pozytywne, chociaż na forach można znaleźć informacje również o typowych, powtarzalnych usterkach. Jak w takim razie 1.5 TSI prezentuje się w opiniach na forum?

Silnik 1.5 TSI – opinie użytkowników

Silnik 1.5 TSI możemy znaleźć w takich modelach, jak Golf, Passat, Sportsvan, Kodiaq, Ateca, T-Rock, Tiguan, Leon, Octavia, SuperB. Jak widać, to bardzo popularny typ silnika, oznaczony przez producenta jako DACA w przypadku wersji o mocy 140 KM. W opiniach silnik 1.5 TSI jest dynamiczny  bardzo elastyczny, analogicznie do kultury pracy silnika Diesla. Wszystko to dzięki zastosowanej w innowacyjny sposób turbosprężarce, charakteryzującej się zmienną geometrią łopatek VTG. Użytkownicy mają do dyspozycji również drugą wersję silnika 1.5 TSI 150 KM – opinie również o tej wersji są bardzo pochlebne, głównie ze względu na większą moc. Silnik 1.5 TSI 150 KM w opinii mechaników ma bardzo dobry moment obrotowy – 250 Nm. Obie wersje silników 1.5 TSI różnią się też cyklami, zgodnie z jakimi pracują. Słabsza wersja pracuje zgodnie z cyklem Millera, mocniejsza – zgodnie z cyklem Otta.

Silnik 1.5 TSI – problemy

Zarówno silnik 1.4 TSI, jak i jego następca, silnik 1.5 TSI uchodzą za bardzo udane jednostki napędowe, mało kłopotliwe w użytkowaniu i gwarantujące wysoki komfort jazdy. Dotychczas nie stwierdzono w jego przypadku żadnych poważniejszych usterek fabrycznych. Jednak opinie na forach o 1.5 TSI wskazują coraz częściej na powtarzający się, uporczywy problem. Związany jest on z tak zwaną jazdą na „kangura”, czyli efektem szarpania podczas ruszania z miejsca na pierwszym biegu. Większość opinii na forum o 1.5 TSI wskazuje, że efekt ten pojawia się w przeważającej ilości wypadków w samochodach wyposażonych w manualną skrzynię biegów.

Czy silnik 1.5 TSI w opinii ekspertów ma wadę fabryczną?

Użytkownicy wymienionych wyżej silników 1.5 TSI przez długi czas obawiali się, że problem z silnikiem 1.5 TSI może się okazać wadą fabryczną wymagającą kosztownych napraw oraz serwisów, a może nawet wymiany czy regeneracji. Ostatecznie jednak okazało się, że problem z silnikiem 1.5 TSI jest wynikiem zestawienia parametrów silnika, dość długich przełożeń skrzyni biegów, momentu obrotowego oscylującego podczas ruszania w okolicy 1000-1300 obrotów na minutę oraz spadkami ciśnienia wygenerowanego przez zamontowaną w samochodzie turbosprężarkę. Wystarczy jednak do silnika 1.5 TSI wgrać odpowiednią aktualizację oprogramowania, aby problem przestał istnieć.

Silnik 1.5 TSI – opinie i podsumowanie charakterystyki

Generalnie opinie o silniku 1.5 TSI są dobre, a użytkownicy chwalą sobie komfort jazdy. Na plus można zaliczyć również popularność silnika 1.5 TSI oraz to, że jest następcą sprawdzonego i chętnie wybieranego silnika TSI 1.4. Dzięki temu wszystkie ewentualne usterki czy problemy są szybko i sprawnie rozwiązywane. Widać to po problemach, jakie rozwiązano w przypadku zgłaszanego odczuwalnego w kabinie szarpania podczas ruszania. Jak dotąd jedna aktualizacja oprogramowania zażegnała problemy z silnikiem.

POPULARNE

AAA Auto siedziba

AAA Auto – opinie. Co to za firma?

0
Kupno nowego auta to nie taka prosta sprawa, jakby to mogło się z początku wydawać. Na rynku motoryzacyjnym, jest przecież tak wiele rodzajów modeli....
Sachs opinie

Sachs – opinie

Opinie o Stako

Stako — opinie

Opinie o 321 sprzedane

321 sprzedane – opinie

Bilstein opinie

Bilstein – opinie

OSTATNIE POSTY