Strona głównaSportNajpopularniejsze wyścigi rajdowe na świecie

Najpopularniejsze wyścigi rajdowe na świecie

-

Wyścigi samochodowe cieszą się dużą popularnością niemalże od początku istnienia motoryzacji. Kiedy tylko samochody zaczęły pojawiać się na rynku, ludzie zaczęli szukać w nich coraz większych emocji. Dziś nadal jest to bardzo ważny sport. Co więcej, na świecie organizuje się mnóstwo różnych rajdów samochodowych, charakteryzujących się unikalnymi zasadami oraz rodzajem używanych tam pojazdów. Warto poznać najpopularniejsze wyścigi rajdowe na świecie, bowiem każdy z nich skrywa w sobie mnóstwo sportowych emocji.

Rajd Dakar

Jeden z najbardziej znanych rajdów na świecie, szczególnie dla miłośników jazdy w trudnych warunkach terenowych. Pierwotnie nosił nazwę Rajd Paryż – Dakar, bowiem trasa prowadziła właśnie z Paryża do stolicy Senegalu w Afryce. Z czasem jednak była ona poddawana różnym modyfikacjom, aż do momentu, w którym zaczęła przebiegać przez zupełnie inne regiony i państwa. Mimo tych zmian symboliczna nazwa „Rajd Dakar” nadal jest stosowana.

Rajd Dakar jest bardzo wszechstronny. Posiada kilka kategorii obejmujących samochody terenowe, motocykle, ciężarówki oraz quady. Wszystkie te pojazdy muszą mierzyć się z bardzo trudnymi warunkami przejazdu, długimi odcinkami i wysokimi temperaturami.

24h Le Mans

Jest to jeden z najsłynniejszych rajdów samochodowych w Europie. Charakteryzuje się dość specyficznymi zasadami i celem, jaki muszą osiągnąć zawodnicy.

Rajd organizowany jest na torze samochodowym Circuit de la Sarthe, znajdującym się we francuskim mieście Le Mans. Tor ma długość 13 629 m. Zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń dookoła toru w ciągu 24 godzin. Rajd jest organizowany od 1923 roku, co pokazuje, jak długą posiada tradycję.

W rajdzie biorą udział zespoły, należące do czołowych producentów samochodów. Często jest to element tradycyjnej rywalizacji rynkowej między poszczególnymi markami. Wyniki wyścigu potrafiły mieć w historii niemały wpływ na wzrost lub spadek popularności konkretnych samochodów na rynku.

Interesujesz się motoryzacją? Sprawdź Betfan typy na dzisiaj

Grand Prix Monako

W zestawieniu tym nie mogłoby zabraknąć wyścigów Formuły 1, należących do najważniejszych wyścigów samochodowych na świecie. Grand Prix Monako to mistrzostwa należące do tego formatu, stanowiące zdaniem wielu prawdziwą esencję tego sportu.

Monako już w dwudziestoleciu międzywojennym było jednym z najważniejszych miejsc w Europie, jeśli chodzi o wyścigi samochodowe. Były one tu organizowane już od lat 20 ubiegłego wieku. Obecnie Grand Prix Monako uważane jest za najważniejszy rajd Formuły 1 na świecie.

W Monako odbywa się również Rajd Monte Carlo. Biorą w nim udział inne typy samochodów, ale wyścigi te są równie popularne, co Grand Prix Monako.

Wyścigi NASCAR

Wyścigi samochodowe cieszą się ogromną popularnością również w Stanach Zjednoczonych. Do najważniejszych z nich należą zawody organizowane przez NASCAR, ogólnokrajową organizację odpowiedzialną właśnie za sporty samochodowe.

W ramach NASCAR organizowanych jest szereg różnych rajdów i wyścigów. Do najważniejszych z nich należy Daytona 500, wyścig organizowany co roku na Florydzie. Przewiduje on 200 okrążeń na specjalnym torze – kierowcy łącznie mają do przejechania ponad 800 km.

W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.

Betfan to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę BetFan sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.betfan.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2018 R. NR PS4.6831.3.2018.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

Trener pogoni

Czy Pogoń Szczecin postawiła na dobrego trenera?

0
Kosta Runjaić poprowadził Pogoń Szczecin w poprzednim sezonie do trzeciego miejsca. Jeszcze przed zakończeniem minionej kampanii było jednak jasne, że ten trener odchodzi do...

OSTATNIE POSTY