Strona głównaPoradyKarta motorowerowa - jak wygląda egzamin?

Karta motorowerowa – jak wygląda egzamin?

-

Karta motorowerowa, czyli tzw. prawo jazdy kategorii AM jest pierwszym krokiem do samodzielnej jazdy dwoma kółkami z napędem spalinowym. Taki egzamin to korzystne rozwiązanie dla nastolatków. Wiele szkół na terenie Polski wraz z lokalnymi władzami organizują zajęcia, edukując młodzież do testów we własnym zakresie.

Jak zrobić kartę motorowerową

Zaczynając swoją przygodę z jednośladem, ubiegający się o kartę motorowerową powinien udać się do rodziców w celu wypełnienia przez nich zgody, zawierającej podpisy obojga rodziców. Następnie kandydat przystępuje do wyrobienia profilu kierowcy i odbycia wizyty u lekarza, który wystawia zaświadczenia lekarskie uprawniające do jazdy motorowerem. Koszt takiego badania to ok. 200zł. Jeśli już zgromadzi wszystkie dokumenty udaje się wraz z jednym z opiekunów prawnych do Urzędu Miasta w celu ich przekazania. 

Od ilu lat można ubiegać się o kartę motorowerową?

Uzyskanie karty motorowerowej wiążę się z koniecznością spełnienie kilku następujących warunków:

  • od ilu lat można ubiegać się o kartę? kandydat na kartę motorowerową musi mieć co najmniej 14 lat (do egzaminu może przystąpić maksymalnie 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia),
  • musi uzyskać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna,
  • braku przeciwwskazań zdrowotnych,
  • posiadać potwierdzenie ukończenia szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców,

Dokument uprawniający do kierowania motorowerem (prawo jazdy) jest potrzebny tylko do 18 roku życia. Zgodnie z przepisami osobie pełnoletniej wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy innej kategorii.

Gdzie można zrobić kartę motorowerową?

Po zaliczeniu wszystkich przygotowujących kursów w szkole jazdy, można przystąpić do zapisania się na egzamin państwowy, który odbywa się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego – WORD. By zgłosić swoją kandydaturę, należy mieć przy sobie dowód tożsamości oraz podać swój numer PKK, a także wnieść opłatę za egzamin. Ile kosztuje wyrobienie karty motorowerowej? Łączny koszt odbycia kursu to co najmniej 900 zł, zaś koszt egzaminu to 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za egzamin praktyczny. Napisz w komentarzu, gdzie Ty mogłeś zrobić kartę. Daj znać ile kosztuje wyrobienie karty motorowerowej w Twojej miejscowości.

Pierwszą część egzaminu praktycznego  wykonuje się na placu manewrowym, zaczynając od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania go do jazdy. Na wykonanie tych czynności przypada nie więcej niż 5 minut.

Następnie, ubiegający się o kartę motorowerową ma za zadanie wykonać kilka manewrów na przeznaczonym do tego specjalnym placu. Do  tego typu zadań zalicza się m.in. jazdę między pachołkami, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu i jazdę po łukach w kształcie cyfry 8. Gdy zdający zaliczy zadania przygotowuje się do jazdy w ruchu miejskim, co potrwa minimum 10 minut. Przejazd odbywa się na wyznaczonej trasie, którą wcześniej ogłasza ośrodek WORD.

Odbiór karty motorowerowej

Po zdaniu części teoretycznej i praktycznej WORD zaktualizuje PKK o informacje na temat jego wyników. Kolejno informacja ta przekazywana jest do wydziału komunikacji, gdzie docelowo odbiera się dokument potwierdzający nowe uprawnienia. Koszt odbioru dokumentu w urzędzie miasta to 100 zł. Warto wspomnieć, iż dopiero w momencie otrzymania dokumentu możliwe jest kierowanie motorowerem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

cofanie licznika

Kara za cofanie licznika

0
Zacznijmy od tego dlaczego tak właściwie interesuje Cię drogi czytelniku ten temat? Czyżbyś chciał oszukać Polaka rodaka, sąsiada własnego? Czy chcesz wstąpić na drogę...

Okulary do samochodu

OSTATNIE POSTY