Strona głównaPoradyKarta motorowerowa - jak wygląda egzamin?

Karta motorowerowa – jak wygląda egzamin?

-

Karta motorowerowa, czyli tzw. prawo jazdy kategorii AM jest pierwszym krokiem do samodzielnej jazdy dwoma kółkami z napędem spalinowym. Taki egzamin to korzystne rozwiązanie dla nastolatków. Wiele szkół na terenie Polski wraz z lokalnymi władzami organizują zajęcia, edukując młodzież do testów we własnym zakresie.

Jak zrobić kartę motorowerową

Zaczynając swoją przygodę z jednośladem, ubiegający się o kartę motorowerową powinien udać się do rodziców w celu wypełnienia przez nich zgody, zawierającej podpisy obojga rodziców. Następnie kandydat przystępuje do wyrobienia profilu kierowcy i odbycia wizyty u lekarza, który wystawia zaświadczenia lekarskie uprawniające do jazdy motorowerem. Koszt takiego badania to ok. 200zł. Jeśli już zgromadzi wszystkie dokumenty udaje się wraz z jednym z opiekunów prawnych do Urzędu Miasta w celu ich przekazania. 

Od ilu lat można ubiegać się o kartę motorowerową?

Uzyskanie karty motorowerowej wiążę się z koniecznością spełnienie kilku następujących warunków:

  • od ilu lat można ubiegać się o kartę? kandydat na kartę motorowerową musi mieć co najmniej 14 lat (do egzaminu może przystąpić maksymalnie 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia),
  • musi uzyskać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna,
  • braku przeciwwskazań zdrowotnych,
  • posiadać potwierdzenie ukończenia szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców,

Dokument uprawniający do kierowania motorowerem (prawo jazdy) jest potrzebny tylko do 18 roku życia. Zgodnie z przepisami osobie pełnoletniej wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy innej kategorii.

Gdzie można zrobić kartę motorowerową?

Po zaliczeniu wszystkich przygotowujących kursów w szkole jazdy, można przystąpić do zapisania się na egzamin państwowy, który odbywa się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego – WORD. By zgłosić swoją kandydaturę, należy mieć przy sobie dowód tożsamości oraz podać swój numer PKK, a także wnieść opłatę za egzamin. Ile kosztuje wyrobienie karty motorowerowej? Łączny koszt odbycia kursu to co najmniej 900 zł, zaś koszt egzaminu to 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za egzamin praktyczny. Napisz w komentarzu, gdzie Ty mogłeś zrobić kartę. Daj znać ile kosztuje wyrobienie karty motorowerowej w Twojej miejscowości.

Pierwszą część egzaminu praktycznego  wykonuje się na placu manewrowym, zaczynając od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania go do jazdy. Na wykonanie tych czynności przypada nie więcej niż 5 minut.

Następnie, ubiegający się o kartę motorowerową ma za zadanie wykonać kilka manewrów na przeznaczonym do tego specjalnym placu. Do  tego typu zadań zalicza się m.in. jazdę między pachołkami, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu i jazdę po łukach w kształcie cyfry 8. Gdy zdający zaliczy zadania przygotowuje się do jazdy w ruchu miejskim, co potrwa minimum 10 minut. Przejazd odbywa się na wyznaczonej trasie, którą wcześniej ogłasza ośrodek WORD.

Odbiór karty motorowerowej

Po zdaniu części teoretycznej i praktycznej WORD zaktualizuje PKK o informacje na temat jego wyników. Kolejno informacja ta przekazywana jest do wydziału komunikacji, gdzie docelowo odbiera się dokument potwierdzający nowe uprawnienia. Koszt odbioru dokumentu w urzędzie miasta to 100 zł. Warto wspomnieć, iż dopiero w momencie otrzymania dokumentu możliwe jest kierowanie motorowerem. 

POPULARNE

Sprzątanie po pożarze.jpg

Sprzątanie po pożarze: od bezpieczeństwa do odbudowy

0
Sprzątanie po pożarze to niezbędny proces, który obejmuje szereg działań mających na celu przywrócenie nieruchomości do stanu sprzed pożaru. Wymaga ono nie tylko usunięcia...
wynajem samochodu za granicą

Wypożyczenie samochodu za granicę

Kolizja na parkingu

zmiana biegów podczas jazdy

Jak zmieniać biegi?

OSTATNIE POSTY