Strona głównaInneJak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

-

Liczba kradzieży aut w naszym kraju spada z roku na rok. W roku 2016 odnotowano ponad 11005 tys. kradzieży gdy w 2017 było to „tylko” około 10200. Żeby uświadomić sobie skale poprawy należy przypomnieć liczbę kilkudziesięciu tysięcy skradzionych pojazdów na początku tego stulecia.

Wykrywalność kradzieży rośnie ale wciąż blisko 80% samochodów nie wraca do właścicieli

Nie oznacza to jednak że możemy spać spokojnie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy właścicielem droższych samochodów, bo to głównie właśnie one padają obecnie łupem przestępców. Grupa największego ryzyka to kierowcy posiadający popularne marki jak Golfy czy Passaty z których złodzieje łatwo mogą sprzedać części.

Sposobów na zabezpieczenie auta jest kilka i postaramy się je przedstawić. Pamiętajmy jednak że nie dają one stu procentowej gwarancji powodzenia.

zabezpieczenie samochodu

Zabezpieczenie samochodu – jak zabezpieczyć auto w najprostszy sposób?

Najprostszym zabezpieczeniem jest oczywiście alarm samochodowy. Dla większości złodziei będzie to straszak, natomiast dla tych którym zależy na danym samochodzie i mają wprawę nie jest to większa przeszkoda.

Do najbardziej popularnych zalicza się blokada skrzyni biegów. Jest to rozwiązanie skuteczne. Rozmontowanie całego mechanizmu zajmuje bardzo dużo czasu i na pewno zniechęci wiele osób. Warto zainwestować w tym przypadku w blokadę montowaną wewnątrz centralnego tunelu.

Ciągle często stosowane są blokady na kierownice anie nie jest to najlepsza forma odstraszenia złodziei. Nawet dopiero rozpoczynający karierę kryminalną osoby poradzą sobie z tego typu zabezpieczeniem.

Idąc dalej mamy blokadę zapłonu silnika. Odcięcie paliwa jest skuteczną metodą powodującą że jedyną możliwością jaką ma potencjalny złodziej to odholowanie samochodu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie przełącznika w najmniej spodziewanym miejscu. Najlepiej takim które nigdy by nie przyszło złodziejowi do głowy. Problemem jest fakt że jeżeli owy przycisk zostanie odnaleziony to z pełnej skuteczności spadamy do zerowej.

bezpieczny samocód

Zostawiając blokady przejdźmy do nowocześniejszych form zabezpieczeń. Tutaj trafiamy na coraz popularniejsze lokalizatory GPS/GSM. Problemem tego rozwiązania jest to że nie chroni w żaden sposób przed kradzieżą. Z drugiej strony nawet jeżeli samochód zostanie skradziony to wiemy gdzie jest i możemy zareagować.

Niestety zagłuszenie sygnału GPS nie jest czymś niespotykanym a wręcz większość przestępców jest na to przygotowana. Warto skorzystać tutaj z monitoringu radiowego który uruchamia się dopiero po zgłoszeniu kradzieży.

Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne i dokładnie pokazujące miejsce w którym znajduje się pojazd. Nawet próba ukrycia samochodu na parkingach podziemny nie przyniesie złodziejowi oczekiwanego rezultatu.

Rozsądnie jest wliczyć zabezpieczenie samochodu  w jego koszty

Z tradycyjnych rozwiązań ale nieco zmodyfikowanych warto zainteresować się blokadą kolumny kierownicy. O ile sama blokada kierownicy nie ma obecnie najmniejszego sensu o tyle zabezpieczenie kolumny już tak. Tego typu blokada jest bardzo podobna do tej stosowanej przy

Ochrona samochodu, czyli jak zabezpieczyć auto?

Jedną z opcji zniechęcenia potencjalnego przestępcy jest oznakowanie samochodu. Metoda ta polega na nasieniu kodu VIN na różne elementy samochodu, głownie te które mogą interesować złodzieja w dalszej odsprzedaży na części. Oczywistą wadą tego rozwiązania jest fakt że w żaden sposób nie jest to zabezpieczenie a jedynie działanie zniechęcające złodzieja. Niemniej sam koszt takiego rozwiązania jest relatywnie niski i warty zastosowania.

Niezależnie od tego jaką formę walki ze złodziejem obierzemy, zdecydujmy się na ochronę naszego mienia. Nie ułatwiajmy zadania przestępcom.

Nie ułatwiajmy zadania złodziejom. Trzymajmy kluczki w przednich kieszeniach. W przypadku posiadania pilota samochodowego odkładajmy go możliwie daleko od drzwi aby metoda na walizkę nie zadziałała. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą na walizkę? Zakup specjalne etui na telefon.

Obecnie sprzedaż kradzionego samochodu w całości jest bardzo trudna więc w przypadku odnalezienia pojazdu należy mieć świadomość że prawdopodobnie będzie już zdekompletowany, w najlepszym wypadku złodziej nie zdąży jeszcze sprzedać części i samochód będzie do odtworzenia z tego co zastaniemy w „dziupli”.

Na szczęście nasz kraj się zmienia i przestępczość samochodowa znacząco maleje. Już dziś zostawiając samochód pod domem ryzyko kradzieży jest mniejsze. Warto odnotować że liczba kradzieży w Niemczech to ponad 16000 co w przeliczeniu na mieszkańca daje im tylko nieco lepszy wynik do tego jaki mamy obecnie u siebie.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, nawet najlepiej zabezpieczony samochód można ukraść. Dlatego podstawą jest ubezpieczenie naszego środka transportu od kradzieży. Zakup ubezpieczenie AC może wydawać się sporym kosztem, ale jeżeli jesteśmy właścicielem droższego samochodu (jak na polskie warunki około 50k) to jest to inwestycja warta rozpatrzenia. W przypadku gdy wartość samochodu liczona jest w setkach tysięcy AC jest praktycznie niezbędnym elementem spokojnego snu.

Pamiętajmy że im mniej spotykane blokady bądź przeszkody zastosujemy to prawdopodobieństwo sukcesu i ocalenia naszego postrachu dróg rośnie. Jaki jest Twój sposób na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

Pamiętaj, że dobre zabezpieczenie auta przed kradzieżą to również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia!

[ratings]

3 KOMENTARZE

POPULARNE

Maxiecu

MaxiEcu – opinie o programie, gdzie go pobrać za darmo?

0
MaxiEcu to polska marka produkująca interfejsy do diagnostyki samochodów. Ich multipleksery to fajne i funkcjonalne urządzenia. Są wytrzymałe i działają bezprzewodowo. Jedna mała wtyczka...
sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

OSTATNIE POSTY