Jak wygląda prawidłowe ładowanie akumulatora? Warto znać odpowiedź na to pytanie, gdyż umiejętności z tym związane mogą przydać się w wielu sytuacjach, nie tylko tych, do których dochodzi w okresie zimowym. W naszym poradniku znajdziesz przydatne informacje na temat zasad używania prostownika i kabli rozruchowych, w tym tego, jak długo i jakim prądem ładować akumulator.
Komu i kiedy przyda się wiedza dotycząca tego, jak ładować akumulator?
Warto zawczasu wyposażyć się w urządzenia z kategorii elektryka samochodowa, w tym w prostownik czy w kable rozruchowe, gdyż mogą one przydać się w różnych okolicznościach. Pierwsze skojarzenie to oczywiście okres zimowy, gdy w obliczu niskich temperatur zwiększa się opór wewnętrzny w baterii i wolniej przebiegają w niej reakcje chemiczne, co powoduje zmniejszenie zdolności do oddawania energii.
Przy 0°C wydajność baterii samochodowej spada o około 20%, natomiast przy -20°C jest to już nawet 50%. W połączeniu z tym, że zimą podczas rozruchu samochód potrzebuje więcej mocy oraz że często korzysta się z systemów pochłaniających sporo energii (ogrzewanie kabiny, podgrzewanie lusterek czy foteli), może to szybko doprowadzić do rozładowania akumulatora.
Z taką sytuacją możesz mieć jednak do czynienia nie tylko podczas chłodnych dni. Rozładowany akumulator to problem, który może pojawić się również:
- po długim okresie postoju samochodu bez odpalania silnika, na przykład gdy wyjechałeś na wakacje albo gdy po prostu nie miałeś potrzeby jeździć autem;
- w wyniku przypadkowego pozostawienia włączonych świateł po opuszczeniu pojazdu – mimo sygnalizacji dźwiękowej dostępnej w wielu modelach, w pośpiechu możesz tego nie zauważyć i wyjść z auta;
- w obliczu problemów z alternatorem – jeśli nie działa prawidłowo, nie będzie doładowywał akumulatora w trakcie jazdy samochodem.
Brak energii w akumulatorze może też być spowodowany poluzowaniem klem. To z kolei może wynikać zarówno z ich niedokręcenia, jak i zużycia czy pojawienia się na nich korozji. Częstą przyczyną jest również zużycie akumulatora. Jego przeciętna żywotność wynosi od 3 do 5 lat, dlatego gdy użytkujesz go już dłuższy czas, może wymagać wymiany na nowy.
Najgorzej, gdy ładowanie akumulatora będzie potrzebne w nagłej sytuacji, a więc na przykład tuż przed wyjazdem do pracy albo na wakacje. Aby uchronić się przed dodatkowym stresem i utratą czasu w takich okolicznościach, warto wiedzieć, jak doładować akumulator i jakich sprzętów czy akcesoriów do tego użyć.
Rozładowany akumulator – objawy wskazujące na konieczność użycia prostownika czy kabli rozruchowych
Najbardziej charakterystyczny jest brak reakcji rozrusznika na przekręcenia kluczyka w stacyjce – silnik się po prostu nie uruchamia i nie można rozpocząć jazdy. Jest to ostateczny objaw, który powoduje, że w celu przywrócenia sprawności akumulator trzeba naładować.
Akumulator może jednak już wcześniej dawać oznaki tego, że w niedługim czasie się rozładuje. Chodzi o:
- przygaszone lub migające światła;
- problemy z uruchomieniem wycieraczek;
- świecenie kontrolki ładowania w czasie jazdy – taka kontrolka ma kolor czerwony i wygląda jak prostokąt z plusem oraz z minusem;
- nierówną pracę silnika na biegu jałowym;
- korozję na złączach akumulatora;
- piszczenie paska klinowego w trakcie odpalania auta.
Poza tym może pojawić się charakterystyczny, zgniły zapach spod maski. Jeśli użytkujesz samochód z systemem start-stop, dodatkowym objawem może być ograniczenie działania tej funkcji. Może dojść na przykład do trudności z samoczynnym włączeniem się silnika po naciśnięciu pedału sprzęgła.
Pamiętaj, aby nie dopuszczać do rozładowania akumulatora do zera. Skutkiem jest znaczny spadek wydajności baterii i skrócenie jej żywotności. Lepszym rozwiązaniem jest cykliczne doładowywanie baterii. Warto to zrobić minimum 2 razy w roku, przed i po okresie zimowym, szczególnie gdy często odpalasz auto, ale pokonujesz nim niewielkie odcinki.
Ładowanie akumulatora – prostownikiem czy kablami?
Kable rozruchowe możesz zastosować, gdy bardzo się spieszysz i zależy ci na szybkim uruchomieniu pojazdu. Aby je zastosować, musisz jednak poprosić innego użytkownika pojazdu o pomoc – energia dostarczona z jego akumulatora jest niezbędna, aby przywrócić sprawność baterii w twoim aucie. Jeśli nie możesz uzyskać wsparcia ze strony rodziny czy sąsiadów, gdyż na przykład wszyscy są w pracy, możesz zadzwonić po kierowcę taxi, który przyjedzie i pomoże odpalić twoje auto.
Taki sposób jest skuteczny, ale tylko na krótką metę. Wprawdzie energia pozyskana od innego pojazdu pozwoli uruchomić rozrusznik, to jednak może okazać się, że na drugi dzień rozładowany akumulator ponownie da o sobie znać. Będzie tak szczególnie, gdy przejechałeś bardzo krótki odcinek, podczas którego alternator nie zdążył doładować baterii.
Dlatego, gdy masz nieco więcej czasu, polecamy wykorzystać prostownik. Wystarczy podłączyć go do prądu i odczekać, aż bateria się naładuje. Zapewni on odpowiednią dawkę energii, która pozwoli ci swobodnie odpalać silnik i poruszać się autem przez kolejne dni, bez obaw o to, że rano nie będziesz mógł uruchomić rozrusznika. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy akumulator jest już zużyty – wtedy nie pozostaje nic innego, jak wymienić go na nowy.
Prawidłowe ładowanie akumulatora prostownikiem i kablami rozruchowymi – najważniejsze zasady
Aby skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić całą operację, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Podstawą jest dobór odpowiednich urządzeń i akcesoriów, ale równie istotne jest zachowanie prawidłowej kolejności działań.
Sprawne i bezpieczne ładowanie akumulatora? Tylko dzięki wysokiej jakości urządzeniom
Jeśli chcesz zadbać o właściwe ładowanie akumulatora, wybierz prostownik wyposażony w przydatne funkcje i rozwiązania. Chodzi o:
- automatyczne ładowanie, po zakończeniu którego rozpoczyna się ładowanie konserwacyjne – zabezpieczy baterię przed przeładowaniem i ponownym rozładowaniem;
- testowanie alternatora przed rozpoczęciem ładowania – dzięki temu można wykluczyć ewentualną awarię tego podzespołu;
- wspomaganie rozruchu, które sprawi, że prostownik możesz wykorzystać również doraźnie, zamiast kabli.
Najlepsze prostowniki do ładowania akumulatora mają 2 tryby ładowania (wolny i szybki) oraz czytelny wyświetlacz, który wskazuje napięcie czy stan naładowania baterii. Warto kupić urządzenie, które wyposażono w zabezpieczenia przed przeciążeniem i zwarciem. Są one konieczne na przykład, gdy przez przypadek odwrotnie podłączysz krokodylki.
Jeśli natomiast chodzi o kable do ładowania akumulatora, zwróć uwagę na ich grubość. Gdy są cienkie, istnieje marna szansa, że pomogą uruchomić auto w nagłej sytuacji.
Jak ładować akumulator prostownikiem?
Ładowanie akumulatora prostownikiem wymaga odłączenia baterii od instalacji elektrycznej (najpierw biegun minusowy, później plusowy) i wyjęcia jej z samochodu. Wprawdzie niektóre nowoczesne prostowniki umożliwiają ładowanie bezpośrednio w aucie, to jednak nie polecamy takiego rozwiązania, na przykład ze względu na ryzyko zwarcia w instalacji w wyniku umieszczenia żabek zbyt blisko metalowych części auta. Jeśli nie możesz wyjąć akumulatora z samochodu, pozostaw go w nim na czas ładowania, ale odłącz obie klemy. Pamiętaj także o otwarciu maski i stałym kontrolowaniu procesu ładowania.
Prawidłowe ładowanie akumulatora za pomocą prostownika wymaga:
- uzupełnienia elektrolitu, jeśli bateria ma korki – takie korki w trakcie ładowania pozostaw otwarte;
- podpięcia klem, najpierw do bieguna dodatniego (czerwona), a następnie do ujemnego (czarna lub niebieska);
- włączenia prostownika.
Jeśli kupisz prostownik z mikroprocesorem, nie musisz niczego ustawiać – sprzęt automatycznie dobierze optymalne napięcie ładowania akumulatora. W tym przypadku musisz jedynie zaczekać na zakończenie ładowania, a następnie odpiąć klemy w odwrotnej kolejności, niż je wpinałeś.
Jak stosować kable do ładowania akumulatora?
Jak ładować akumulator w samochodzie za pomocą kabli rozruchowych? Podstawowa zasada brzmi – podpinaj je tylko przy wyłączonym samochodzie dawcy.
- Końcówki czerwonego przewodu umieść na biegunie dodatnim rozładowanej baterii, a następnie na plusie sprawnego akumulatora.
- Krokodylki czarnego kabla wepnij do bieguna ujemnego sprawnego akumulatora oraz do masy drugiego auta. Nie podłączaj ich do minusa rozładowanej baterii, gdyż może dojść do wybuchu w wyniku przeskoczenia iskry.
Następnie poproś drugiego kierowcę o uruchomienie swojego auta i podniesienie obrotów w celu doładowania twojego akumulatora. Po kilku minutach przekręć kluczyk w stacyjce i odłącz kable w odwrotnej kolejności, niż je zapinałeś.
Jak długo i jakim prądem ładować akumulator?
To, ile ładować akumulator, zależy od stopnia jego rozładowania oraz jego pojemności i typu. Najczęściej jest to 10–12 godzin, choć gdy masz baterię o sporej pojemności, czas może wydłużyć się nawet do około 20 godzin.
Istotny jest też właściwy prąd ładowania akumulatora. Powinien on wynieść 1/10 pojemności baterii. Jeśli więc w swoim samochodzie masz akumulator 45 Ah, trzeba go ładować prądem o natężeniu 4 A.
Ładowanie akumulatora – podstawowe zasady bezpieczeństwa
Ładowanie akumulatora prostownikiem czy kablami rozruchowymi wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
- Nie dopuść do zetknięcia się ze sobą klem minusowej i plusowej, gdyż grozi to zwarciem i uszkodzeniem instalacji.
- Nie zbliżaj się z otwartym ogniem do akumulatora. W trakcie ładowania wytwarza wodór, który jest gazem silnie łatwopalnym.
Ładowanie akumulatora prostownikiem najlepiej wykonać w ciepłym pomieszczeniu, na przykład w garażu. Musi ono mieć dobrą wentylację. Unikaj ładowania w pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie gdy masz małe dzieci. Przypadkowe potrącenie baterii lub upadek na nią jakiegoś przedmiotu może bowiem doprowadzić do groźnych w skutkach zdarzeń.
Materiał sponsorowany.