Przemysł w Polsce ma się bardzo dobrze, dotyczy to również samego przemysłu samochodowego. Ku zdziwieniu niektórych, przemysł motoryzacyjny to prawie 12% całego przemysłu w Polsce. A przecież nie posiadamy żadnej polskiej marki samochodu, a przynajmniej nie na takim poziomie, jakbyśmy chcieli.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że prawie zaliczamy się do pierwszej dwudziestki państw pod względem produkcji samochodów. Polska jest największym producentem samochodów w Europie Wschodniej.
Produkcja samochodów w Polsce
Zacznijmy jednak od samego początku. Jest rok 1893, to właśnie wtedy otwiera się w Polsce pierwszy zakład – znany do dziś Ursus. Nieco później w Polsce otworzyły się CWK’sy, czyli centralne warsztaty samochodowe. 1927 roku – właśnie wtedy możemy mówić o pierwszym polskim samochodzie w produkcji seryjnej. CWS T-1, których wyprodukowano kilkaset sztuk. Był to prawdziwy rarytas w tamtych czasach, prędkość maksymalna 105 km/h, spalanie 18 litrów i 61 KM pod maską.
Aktualnie w Polsce nie jest produkowany żaden samochód osobowy, którego produkcja przekraczałaby liczby 1-10 tysięcy sztuk rocznie. Mamy za to wiele polskich firm, które specjalizują się w produkcji naczep, przyczep oraz innego sprzętu dostawczego. Jedną z takich firm jest firma Wielton, która na rynku radzi sobie całkiem nieźle. Zatrudnia prawie 3000 osób i eksportują swoje produkty praktycznie do każdego zakątka na Ziemi.
Fabryki samochodów w Polsce lista
W Polsce możemy zauważyć nadal duży trend w produkcji samochodów. Marki takie jak VW, Volvo, Opel, MAN czy Scania nie wyobrażają sobie zrezygnować z polskiej siły roboczej. Jak wiadomo wszystko rozbija się o koszta, choć pracownik fizyczny w fabryce samochodów może zarabiać nawet 4 tysiące na rękę. Poniżej lista najważniejszych według nas fabryk w Polsce.
- Na miejscu pierwszym Arrinera, czyli polski super-samochód, ciężko jednak nazwać to fabryką – firma zatrudnia 19 osób i została utworzona w 2008.
- Fabryka MAN to fabryka, która mieści się w Niepołomicach, daje zatrudnienie prawie 450 osobom.
- Fabryka Opla z Tych oraz Gliwic daje zatrudnienie prawie 3500 osobom. To właśnie tak zostało wyprodukowane tysiące sztuk Opla Astry.
- FCA Poland – fabryka zatrudniająca ponad 300 osób, chodzi tutaj oczywiście o grupę FIAT.
- Melex – co prawda są to pojazdy elektryczne to warto umieścić tę fabrykę na naszej liście, daje zatrudnienie prawie 150 osobom.
- Volkswagen Poznań – fabryka utworzona 25 lat temu daje zatrudnienie ponad 11 000 osobom. Jest to jedna z większych fabryk w Polsce. Głównym produktem, który wychodzi spod rąk poznaniaków jest Volkswagen Caddy.
- Honker – polska fabryka samochodów, która dostarczyła jakiś czas temu samochodu dla Wojska Polskiego. Zatrudnia niecałe 200 osób, ale perspektywy wyglądają obiecująco.
Powyższa lista fabryk samochodów nie zawiera w sobie wszystkich fabryk, uwzględnia tylko te kluczowe i najpopularniejsze. Widać, że przemysł w Polsce ma się całkiem nieźle, nadal jednak czekamy na polską fabrykę samochodów, która da zatrudnienie podobne jak w przypadku fabryki VW czy Opla.