Strona głównaNaprawaIle zarabia mechanik samochodowy? Specjaliści poszukiwani

Ile zarabia mechanik samochodowy? Specjaliści poszukiwani

-

W wielu miastach w Polsce brakuje specjalistów zajmujących się wykonywaniem bieżących napraw samochodowych. Ze względu na charakter pracy mechanika, może on liczyć na całkiem niezłe zarobki. Głównym czynnikiem wpływającym na to, ile finalnie dostanie pensji, jest m.in. doświadczenie czy miejsce wykonywania obowiązków. Sprawdź, ile możesz zarobić jako mechanik samochodowy w poszczególnych miastach w Polsce.

Na rynku zatrudnienia wciąż brakuje mechaników

Liczba poszukiwanych specjalistów motoryzacyjnych systematycznie wzrasta. Wiąże się to m.in. z coraz większą liczbą pojazdów na polskich drogach. Statystyczny Kowalski posiada obecnie więcej samochodów, niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Na ulicach wielu miast w Polsce można także odnotować wzrost liczby pojazdów kilkunastoletnich. Są to samochody, które znacznie częściej potrzebują wizyty w warsztacie. Takie uwarunkowania sprawiają, że firmy zatrudniające mechaników cały czas poszukują nowych specjalistów. Wiążę się to także z koniecznością podniesienia oferowanych zarobków w większości miejscowości w Polsce. Jak pokazują statystyki za rok 2022, zawód mechanika był jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku zatrudnienia.

Jak wygląda praca jako mechanik samochodowy?

Mechanik samochodowy to specjalista wykonujący naprawę aut. Zakres jego obowiązków może być jednak znacznie szerszy. Specjalista wykonuje bowiem analizę zużycia komponentów samochodowych oraz diagnozuje problemy z pracę poszczególnych podzespołów. Pracownik może naprawiać różne rodzaje pojazdów, w tym także samochodów ciężarowych czy specjalistycznych. Średni czas pracy mechanika w jednym warsztacie oscyluje w granicy 4-8 lat. Zatrudnienie jest zatem dosyć stabilne, szczególnie w większych i średnich miastach w Polsce. Miejscami zatrudnienia mechanika są najczęściej serwisy samochodowe, stacje obsługi pojazdów, zakłady produkcyjne, salony sprzedaży czy przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem towarów i osób.

Ile zarabia mechanik? Lista miejscowości

Zarobki mechanika samochodowego zależą od bardzo wielu czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest doświadczenie zawodowe specjalisty. Jeśli pracował on już wcześniej na podobnym stanowisku, może uzyskać wówczas wyższą pensję miesięczną. W przypadku niedoświadczonych pracowników, np. tuż po ukończeniu szkoły zawodowej, zarobki zazwyczaj oscylują nieco powyżej najniższej krajowej. Praca jako mechanik samochodowy może być rozwojowa i perspektywiczna, szczególnie w kontekście zwiększenia zarobków. Doświadczeni specjaliści otrzymują nawet 10 tysięcy złotych na rękę. Wśród innych czynników wpływających na zarobki wymienia się także wielkość przedsiębiorstwa zatrudniającego, miejscowość oraz zakres wykonywanych obowiązków. 50% mechaników otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od ok. 4400 do 7000 złotych brutto. Najwięcej można zarobić w:

  • Warszawie,
  • Krakowie,
  • Wrocławiu,
  • Łodzi,
  • Poznaniu,
  • Gdańsku.

Czyli w największych miastach kraju. To właśnie w tych miejscach pracują mechanicy, którzy często osiągają zarobki powyżej 7000 złotych brutto.

Jak mechanik samochodowy może zwiększyć swoje zarobki?

Jedną z możliwości na zwiększenie pensji jest zdobycie dodatkowych uprawnień i specjalizacji. Szkolenia pomagają pracownikom w osiąganiu większych zarobków. Są one także potrzebne w kontekście procesu rekrutacyjnego. Większe szanse na zatrudnienie będzie miał kandydat, który może pochwalić się ukończonymi szkoleniami i posiadanymi certyfikatami. Wśród dróg do rozwoju w pracy mechanika wyróżnia się m.in. wybranie jednej z wielu specjalizacji. Mogą one dotyczyć np. możliwości wykonywania pracy elektromechanika czy mechanika samochodów ciężarowych. Dobry mechanik może także liczyć na zatrudnienie w renomowanej firmie, która ma dużą popularność wśród mieszkańców danego miasta. Kolejną drogą rozwoju, pomagającą w osiągnięciu jeszcze wyższych zarobków, jest możliwość otworzenia własnego warsztatu. Skorzystają na tym osoby, które znalazły niszę w danym regionie i przeanalizowały zapotrzebowanie na usługi związane z naprawą aut. Taka osoba musi jednak liczyć się z dużymi kosztami początkowymi, czyli np. wyposażeniem miejsca pracy.

Artykuł napisany przy współpracy z Aplikuj.pl

POPULARNE

JC Premium: co to za firma

JC Premium: co to za firma?

0
JC Premium - co to za firma? Należy ona do bardzo znanego w Polsce dystrybutora części samochodowych Inter Cars. W ramach marki JC Premium...
wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

OSTATNIE POSTY