Strona głównaInnePrzetwornica samochodowa – kiedy może być przydatna?

Przetwornica samochodowa – kiedy może być przydatna?

-

Czeka Cię długa podróż na fotelu pasażera, w trakcie której chcesz popracować. Twój telefon lub laptop potrzebują prądu o napięciu 230 V, a ten dostępny w samochodowej instalacji elektrycznej ma tylko 12 V. Jak to pogodzić? Problem rozwiąże przetwornica samochodowa. Jest to urządzenie, dzięki któremu łatwo podłączysz sprzęt elektryczny potrzebny podczas podróży autem.

Jak działa przetwornica napięcia?

Przetwornica napięcia jest rodzajem inwertera (falownika), zmieniającym napięcie prądu z 12 lub 24 V na 230 V. Urządzenie podłącza się do akumulatora samochodowego lub do gniazda zapalniczki. Dzięki temu możesz zasilać w energię elektryczną urządzenia, które potrzebują prądu o napięciu takim, jak w domowej sieci: laptopy, telefony komórkowe, a nawet elektronarzędzia.

Czy zawsze potrzebujesz przetwornicy w samochodzie?

Jeśli jeździsz rzadko i na krótkich dystansach, nie ma się co oszukiwać – w Twoim przypadku przetwornica do samochodu będzie zbędnym gadżetem. Jeśli jednak wykorzystujesz samochód do celów zawodowych, często jeździsz w dalekie podróże, a w trasie dużo korzystasz z telefonu komórkowego lub laptopa, zakup takiego sprzętu okaże się strzałem w dziesiątkę.

Dzięki przetwornicy samochodowej nie musisz gorączkowo szukać po drodze miejsca, gdzie naładujesz sprzęt elektroniczny. Możesz to robić podczas jazdy samochodem i bez przeszkód korzystać np. z nawigacji w telefonie.

Jak wybrać przetwornicę do samochodu?

Ceny poszczególnych przetwornic samochodowych znacznie się od siebie różnią. Najtańsze kosztują poniżej 100 zł, jednak przy zakupie droższych modeli trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 1000 zł. Jeśli chcesz, by Twoja przetwornica 12 V / 230 V spełniła swoje zadanie, zwróć uwagę przede wszystkim na jej:

  • Rodzaj – w sklepach znajdziesz przetwornice napięcia z modyfikowanym i pełnym sinusem. Pierwszy rodzaj to urządzenia dla osób poszukujących niedrogiego, podstawowego sprzętu. Tzw. przetwornice z napięciem kwadratowym służą do ładowania mało wrażliwych urządzeń. Przetwornice z pełnym sinusem wytwarzają na wyjściu napięcie sinusoidalne, czyli takie jak w zwykłym gniazdku elektrycznym. Dzięki temu można do nich podłączyć bardziej wymagający sprzęt, np. AGD, pompy czy silniki.
  • Wartość napięcia – to, czy w Twoim przypadku odpowiednia będzie przetwornica samochodowa 12 V czy 24 V, zależy od rodzaju samochodu. Do aut osobowych pasują przetwornice zmieniające napięcie z 12 na 230 V, w autach ciężarowych sprawdzą się natomiast przetwornice 24 na 230 V.
  • Moc przetwornicy – to wartość wskazująca maksymalną moc urządzeń podłączanych do przetwornicy. Najczęściej spotkasz się z dwiema wartościami wyrażonymi w watach – pierwsza z nich to moc chwilowa (dostępna w ciągu około sekundy), druga to moc ciągła. Jeśli zamierzasz ładować urządzenia przez dłuższy czas, weź pod uwagę przede wszystkim tę drugą liczbę.

Rozładowany laptop w podróży służbowej? Nawigacja, która zawiodła Cię w kluczowym momencie? Jeśli zainwestujesz w przetwornicę napięcia, możesz mieć pewność, że żadna z tych sytuacji już Ci się nie przydarzy!

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

wynajem białego samochodu

Długoterminowy wynajem czy zakup auta?

0
Niegdyś, zakup samochodu, był jedyną opcją, aby takowy pojazd posiadać, aktualnie jednak istnieją alternatywy dla tego typu rozwiązania i można wybierać w różnych sposobach...
nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

Prawo jazdy z Ukrainy

OSTATNIE POSTY