Gry samochodowe potocznie nazywane „wyścigami” były niegdyś jednym z najpopularniejszych gatunków gier. W wielu przypadkach cechowały je grafikach wyprzedzająca panujące standardy. Każdy kto pamięta emocje płynące z pokonywania zakrętów trasy z gry Colin Mcrae rally 2 wie z jakimi emocjami wiąże się ten typ gier. Nie każdy ma możliwość w życiu pościgać się po torach, nie mówiąc już o nielegalnych wyścigach jak w serii Need for Speed, a gry wyścigowe pozwalają poczuć ten dreszczyk emocji, zwłaszcza gdy mamy podpiętą do komputera/konsoli kierownicę.
Obecnie rynek gier samochodowych znacząco się zawęził. Pozostały na nim marki znane jak wspomniany NFS oraz Forza Horizon. Ich popularność też nie robi na nikim wrażenia. Samochodówki i strategie ustąpiły miejsca nowym gatunkom gier jak Battle Royal. Na przełomie lat 90/00 można było brać udział w kosmicznych wyścigach jak w grze Star Wars Episode I: Racer czy jeden z moich faworytów Millennium Racer. Do tego dochodziły standardowe symulatory jak Formuła 1 (obecnie również wypuszczana), wyścigi szosowe niegdyś serii Colin Mcrae obecnie Dirt , motorowe Moto GP (obecnie ciągle produkowane), przejaskrawione jak Midtown Madness czy humorystyczne Toon Car albo niemal legendarne w pewnej grupie ludzi Re-Volt.
W tym luźnym wpisie przedstawimy naszym zdaniem najciekawsze stare produkcje z przełomu wieków, obecnie grywalne oraz najciekawsze zapowiedzi. Znajdą się w tym zestawieniu gry na kierownice i pedały PC.
Gry wyścigowe – stare ale jare
Colin Mcrae 2
Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza seria gier wyścigowych jak ujrzała światło dzienne. Zapoczątkowana w 98’r i udoskonalona w roku 2000 w odsłonie z numerem 2. Początkowe odliczanie wywoływało pełną gotowość w grającym i skupienie które rosło wraz każdym kolejnym metrem. Gracz dostawał możliwość ścigania się na 90 odcinkach specjalnych w 8 rundach eliminacji rajdowych mistrzostw świata. W tamtym czasie zachwycał głównie model jazdy, to jak auto zachowuje się na różnych nawierzchniach oraz modele samochodów. Trasy może nie zachwycały, zwłaszcza dzisiaj, ale były na przyzwoitym poziomie. Była to jedna z pierwszych gier w którą zagrałem przy użyciu kierownicy.
Need for Speed: Porsche 2000
Gdy mówisz NFS myślisz Underground 2. Była to oczywiście jedna z najlepszych jeżeli nie najlepsza odsłona serii. Jednak chyba nawet ona nie miała takiego magicznego pierwiastka jak gra o podtytule Porsche. Wydana w roku 2000 zachwycała grafiką i miażdżyła konkurencję. W grze dostajemy 80 modeli aut i wraz z postępem awansujemy do kolejnych epok motoryzacji. Zaczynamy od modeli z lat 1950 a kończymy na tytułowym 2000 roku i modelu 911 turbo. Gra pomimo upływu lat wciąż się nieźle trzyma.
TOCA Race Driver 3
Seria gier Toca próbowała przemycić do wyścigów coś więcej niż zbiór tras i samochodów. Jest to jedna z pierwszych serii która łączyła poszczególne zmagania wątkiem fabularnym. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich gier tutaj główny nacisk był kładziony na realizm. Toca sprawdzała się jak symulator na prawdę nieźle. Wersja oznaczona numerkiem 3 to gra nieco świeższa bo z roku 2006. Jest bardzo rozbudowana i pozwala ścigać się w masie różnych wyścigów od Motocross po Formule 3. Trasy są w pełni licencjonowane, a ich odwzorowanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to idealna gra dla osób chcących korzystać z kierownicy i pedałów, świetnie się w niej taki zestaw sprawdza.
Motocross Madness 2
Prawdopodobnie najmniej znana gra z dotychczas omawianych. Skupia się na jeździe motocrossami. W grze wcielamy się w motocyklistę startującego w zawodach podczas których więcej czasu spędza się w powietrzu niż na ziemi. Dostępne są typowe wyścigi oraz jazda na punktu i to zdecydowania ta druga dostarcza największej radości. Wykonuje się podczas niej różne ewolucje punktowane zależnie od stopnia trudności. Gra posiada wbudowany tryb multiplayer dla 8 graczy.
Stunt GP
Nieco luźniejsze klimaty, ale gra będąca kultową. Stunt GP to wyścigi małych zdalnie sterowanych samochodzików. Podczas gdy jedni zachwycali się wspomnianym Re-Voltem drudzy wyżej stawiali Stunt GP. Obie gry dawały niesamowitą radość z grania. Gra wyszła spod skrzydeł Team 17 czyli twórcy Wormsów. Liczby mówią 24 trasy 16 samochodów . Nie jest to porażający wynik, ale w zupełności wystarczający do rozluźnienia. Trasy obfitują w rampy, spirale i inne zwariowane przeszkody. Jest to idealna gra wyścigowa dla dzieci.
Carmageddon
W tej krótkiej liście nie mogło zabraknąć Carmageddonu będącego jedną z najbardziej ikonicznych gier lat 90. Sam wyścig schodził tutaj często na drugi plan. Przeciwników dało się eliminować poprzez zniszczenie ich samochodów. Oczywiście oni nie pozostawali bierni i również nacierali w nas gdy nadarzyła się taka okazja. Przejeżdżanie ludzi dla zwiększenia czasu do ukończenia wyścigu, sprawiało że gra była bardziej brutalna od takiego GTA 2. Tutaj wszystko działo się z poziomu ulicy. Gra z racji na brutalność została ocenzurowana w pewnych aspektach. W Wielkiej Brytanii ludzi zastąpiły zoombie oraz roboty.
Wreckfest
Ciekawa gra wyścigowo o zmaganiu wraków. Wyścigi wraków są popularne w naszym kraju. Co roku odbywa się wiele imprez w których można pościgać się autami, które są na granicy znalezienia się na złomowisku. Gra skupia się na stłuczkach i wypadkach, sam wyścig odbywa się niejako w tle. System zniszczeń stoi na wysokim poziomie i wiernie odwzorowuje to co się dzieje podczas wypadku.
Wyścigi obecnie
Euro truck simulator 2
Dożyliśmy czasów w których najpopularniejszą grą związana z motoryzacją jest symulator pracy kierowcy ciężarówki. Z wyścigami ma to nie wiele wspólnego, ale w takim zestawieniu nie mogło zabraknąć tego fenomenu. W grze spędziłem trochę czasu, fakt podróżowania w spokojnym ruchu drogowym wpływał dla mnie uspokajająco. Jako że uwielbiam również gry ekonomiczne, to aspekt rozwoju przedsiębiorstwa transportowego bardzo przypadł mi do gustu. Gra wyszła w 2012 pomimo tego wciąż posiada stałe grono graczy. Doczekała się wielu aktualizacji. Gra stara symulować się europejskie realia i robi to całkiem nieźle. Nie mamy tu typowych dla stanów szeroki jezdni. Trasy są wąskie wymagają skupienia i poznania swojej ciężarówki.
Forza Horizon 4
Wydana jesienią zeszłego roku czwarta odsłona popularnej serii cieszyła się dużym zainteresowaniem osób na Youtube i Twitchu. Sama sprzedaż również była całkiem niezła. Gra dzieje się w otwartym świecie, którym tym razem jest Wielka Brytania. Gra liczy niesamowitą ilość 450 aut od 100 producentów. Każdy z nich podlega modyfikacją i ulepszeniom, którym możemy je poddawać podczas trwania kariery. W grze co tydzień zmieniają się pory roku co wpływa niesamowicie na klimat. Polecamy każdemu kto lubi gry samochodowe. Jest to idealna propozycja dla osób posiadających kierownicę i pedały gazu.
Test Drive Unlimited
Jest to gra, która na PC wyszła w roku 2007 więc równie dobrze mogłaby się znaleźć wśród starych gier. Niemniej musiała się znaleźć w zestawieniu, gdyż chyba nigdy nie grałem w grę z lepszym modelem jazdy, możliwe że taki nawet nie istnieje. Podróżowanie po ciepłej wyspie sprawiało tyle radości, że wyścigi schodziły na dalszy plan. Gra jest najlepszą propozycją dla osób z kierownicą. Dzisiaj serwery gry multiplayer są wyłączone, ale tryb single player w zupełności wystarczy. Tytuł obowiązkowy dla każdego fana gier i motoryzacji.
DiRT Rally 2.0
Propozycja z początku tego roku, duchowy spadkobierca Colina. Oferuje wysoki poziom realizmu z pełnymi licencjami. Dodatkowo poza trybem kariery gracz dostaje możliwość prowadzenia własnego zespołu. Gra wymaga dobrze dostosować samochód do warunków i typu trasy jaką będziemy pokonywać. W grze można pokonywać polskie trasy, co jest nie lada ciekawostką dla lokalnych patriotów.
Gry samochodowe – premiery
W najbliższym czasie pojawią się kolejne tytuły, które będą walczyć o miano kultowych, przynajmniej wśród graczy którzy przy nich zostali. Spójrzmy na to co szykują nam wydawcy w nadchodzącym okresie.
Overpass
Wczesną jesienią roku 2019 wyjedziemy na bezdroża żeby ścigać się w widowiskowych zmaganiach pełnych emocji. Gra ma stawiać na odwzorowanie fizyki pojazdów i modelu jazdy. Produkcja została zapowiedziana na wszystkie popularne platformy. Grę wydaje Bigben Interactive, które w swoim portfolio ma min. WRC. Więc można się spodziewać udanej produkcji.
WRC 8
Skoro już jesteśmy przy wydawcy Bigben nie sposób nie wspomnieć ich flagowej odsłonie WRC tym razem oznaczonej numerem 8. Do dyspozycji graczy zostanie oddane ponad 100 odcinków specjalnych w 14 krajach. Gra posiada w pełni licencjonowane zawody oraz samochody, co znaczy że uświadczymy w grze takie marki jak Citroen, Ford czy Toyota. W grze mają pojawić się zmienne warunki atmosferyczne, które urozmaicą rozgrywkę. Główny nacisk oczywiście położony jest na tryb kariery, ale i fani trybu multi znajdą coś dla siebie. Premiera Wrzesień 2019, czekamy.
Assetto Corsa Competizione
Corsa raczej średnio kojarzy się z wyścigami, a bardziej ze studenckim samochodem rozwozicielów pizzy, ale nie o taką Corse tu chodzi. Gra ma celować w rosnący trend e-sportu i sprawić, że w końcu obok gier moba i FPS na największych galach pojawi się symulator wyścigów. Jak na symulator przystało duże znaczenie będą mieć takie czynniki jak przyczepność opon, zawieszenie czy warunki pogodowe. Gra posiada licencje dla pojazdów, kierowców i tras serii Blancpain GT. Premiera już w tym miesiącu 29.05.
Project CARS 3
O kolejnej odsłonie Project cars nie wiele wiadomo, poza tym że ma się pojawić w 2020 roku. Slightly po raz trzeci wchodzi do tej samej rzeki, chcąc dostarczyć graczom tytuł będący duchowym spadkobiercą NFS: Shift. Prawdę mówiąc w redakcji nie mamy fanów tej odsłony. Gra zebrała pozytywne oceny, ale nie zbliżyła się nawet do najlepszych odsłon serii.
FIA European Truck Racing Championship
Coś dla fanów nieco większych pojazdów. Wyścigi ciężarówek oglądane codziennie na polskich autostradach dostarczają wielu emocji. Jednak jeszcze ciekawiej jest gdy nie mają naczep i walczą na torze. Oczywiście gra posiada wszystkie licencje, dla przeciętnej osoby i tak nie będzie miało to większego znaczenia, ale może wśród nas są fani tego typu wyścigów i możliwość ścigania się wybranymi modelami ciężarówek. Cykl cechuje duży realizm. Premiera została zaplanowana na lipiec 2019 roku.
Zdajemy sobie sprawę, że nie umieściliśmy tutaj wiele wspaniałych tytułów, jednak sporządzenie pełnej listy zajęłoby wieki. Każdy ma też swoich faworytów. Lista zawiera głównie gry które pojawiły się PC. Możliwe, że w przyszłości przedstawimy osobne zestawienie dedykowane konsolowcom.