W 2018 roku do jednostek policji zgłoszono 436 414 kolizji. Jednym z miejsc, w których szczególnie często dochodzi do takich zdarzeń są parkingi. Co powinieneś zrobić, jeśli spowodowałeś szkodę parkingową? Czy zakład ubezpieczeń, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie?
Szkoda parkingowa – co robić?
Plagą na parkingach miejskich, miejscach postojowych przy galeriach handlowych czy innych sklepach, ale również na osiedlach mieszkalnych są szkody, których sprawcami są kierowcy lub pasażerowie pojazdów zaparkowanych obok. W ścisku nie trudno o zarysowanie sąsiadującego auta. Istotną informacją dla kierowców jest jednak to, że ubezpieczenie OC zapewnia ochronę nie tylko wtedy, gdy pojazd jedzie, ale również wówczas, gdy jest zaparkowany. Zatem jeśli otwierając swój samochód, spowodowałeś szkodę w pojeździe stojącym obok, to zakład ubezpieczeń wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z Twojej polisy OC.
Problem tkwi jednak w tym, że wielu posiadaczy pojazdów w takich przypadkach oddala się z miejsca zdarzenia, żeby uniknąć mandatu, punktów karnych i wyższego kosztu ubezpieczenia OC, który wynikać będzie z wypłaty odszkodowania poszkodowanemu. Ucieczka jest w takim przypadku najgorszym z rozwiązań. Jeśli sprawcy zostanie udowodnione spowodowanie szkody, to nie tylko otrzyma on mandat i punkty karne, ale również pokryje kwotę odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu. Najpierw zakład ubezpieczeń wypłaci te środki, ale następnie będzie się ich domagać od sprawcy na drodze regresu.
Co zatem powinieneś zrobić, jeśli spowodujesz szkodę parkingową? Wezwanie policji nie jest konieczne, o ile:
- Nie ma szkód osobowych.
- Nie zostały wezwane inne służby ratunkowe, np. straż pożarna czy karetka pogotowia.
- Uczestnicy zdarzenia nie znajdują się pod wpływem alkoholu, narkotyków, posiadają prawo jazdy.
- Nie doszło do zatamowania lub utrudnienia ruchu drogowego.
W takich przypadkach wystarczy, że napiszesz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Możesz skorzystać z gotowego formularza, który na wszelki wypadek zawsze warto mieć w aucie. Możesz też wykorzystać czystą kartkę papieru i na niej napisać oświadczenie. Ważne, żeby znalazły się w nim niezbędne dane, takie jak:
- Imiona i nazwiska oraz adresy uczestników kolizji, a także ich numery PESEL i dane właścicieli pojazdów.
- Wskazanie sprawcy i poszkodowanego.
- Dane pojazdów: numery rejestracyjne, marki i modele aut.
- Data, godzina i miejsce zdarzenia.
- Opis okoliczności, w jakich doszło do kolizji.
- Nazwa ubezpieczyciela i numer polisy OC sprawcy.
- Informacje o uszkodzeniach pojazdów.
- Dane ewentualnych świadków oraz ich podpisy.
- Podpisy uczestników zdarzenia.
Warto również wykonać zdjęcia, na których widoczne będą zniszczenia na pojazdach.
Co jednak zrobić, jeśli poszkodowanego nie ma w pojeździe? Poczekaj na niego. Ewentualnie możesz zapytać przechodniów, czy znają właściciela samochodu. Jeśli zdarzenie miało miejsce na parkingu sklepu, to możesz poprosić pracowników ochrony o wezwanie posiadacza auta. W przypadku gdy nie uda ci się z nim spotkać, możesz pozostawić w widocznym miejscu swoje dane i informację o tym, że spowodowałeś zdarzenie (np. za wycieraczką). Dane powinny zawierać nr rejestracyjne Twojego pojazdu oraz nr telefonu. Nie zostawiaj wszystkich danych niezbędnych do spisania oświadczenia. Umów się z poszkodowanym w celu spisania dokumentu i przekazania osobie uprawnionej tak, aby Twoje dane nie wpadły w niepowołane ręce.
Wtedy poszkodowany może się z tobą skontaktować i wówczas sporządzisz oświadczenie sprawcy zdarzenia. Pamiętaj jednak, że poszkodowany nie musi tego robić – może wezwać policję i zgłosić, że zbiegłeś z miejsca zdarzenia. Powinieneś się przygotować na taką ewentualność. Wystarczą fotografie stanu pojazdu z różnych stron. Warto, żeby zdjęcie pokazywało również, że zostawiłeś w widocznym miejscu swoje dane kontaktowe. Jeśli zdarzenie miało miejsce na parkingu sklepu, to wówczas dowodem w sprawie może być nagranie z monitoringu.
Jeśli wszystko zostanie zrealizowane jak należy, to unikniesz mandatu i punktów karnych, a z ubezpieczenia samochodów pokryte zostaną koszty naprawy pojazdów. Szkoda w samochodzie poszkodowanego zostanie zlikwidowana z twojego OC, a uszkodzenia w twoim aucie mogą być naprawione w ramach autocasco, o ile korzystasz z takiej ochrony ubezpieczeniowej.