Strona głównaZakupZakup miejsca postojowego od dewelopera

Zakup miejsca postojowego od dewelopera

-

Kupując mieszkanie deweloperskie, coraz częściej decydujemy się jednocześnie na zakup miejsca postojowego. W wielu gospodarstwach domowych są dwa samochody, dlatego posiadanie chociaż jednego miejsca parkingowego na własność jest koniecznością. Z czym się wiążę zakup miejsca postojowego, podatek, jakiego możemy się spodziewać i czy warto?

Zakup miejsca postojowego – podatek

Zakup miejsca postojowego jest dosyć drogą inwestycją, gdyż może zwiększyć cenę mieszkania o kilkadziesiąt tysięcy złotych. W zależności od wielkości miasta to koszt od 15 000 do nawet 50 000 zł. Każdą umowę na zakup mieszkania należy przed podpisaniem dokładnie przeczytać, bo nie zawsze deweloper informuje o tym, że razem z mieszkaniem kupujemy miejsce postojowego. Podatek jeszcze bardziej zwiększy koszt, ale co ważne, są dwie różne stawki z tego tytułu. Garaż lub miejsce parkingowe sprzedawane jako oddzielna nieruchomość to 23% VAT. W takim wypadku wszelkie koszty dotyczące utrzymania miejsca parkingowego spoczywają na kupującym i nie są traktowane jako własność danej wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast jeśli miejsce postojowe przylega do danego mieszkania, to wówczas możliwe jest zastosowanie stawki 8% VAT. Rzadko jednak się stosuje praktykę przynależności miejsca parkingowego do mieszkania, ponieważ nie ma możliwości odsprzedania go pojedynczo, bez mieszkania.

parking od developera

Dozwolone wymiary miejsca parkingowego

Wielkość miejsca postojowego jest jasno określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa i nie zależą od uznania dewelopera, dlatego tym bardziej dziwi fakt, że czasami można się spotkać z wyjątkowo „ciasnymi” miejscami w podziemnych garażach. Od 2018 roku obowiązują następujące wymiary miejsc parkingowych: dla samochodów osobowych – 2,5 m szerokości x 5 m długości, natomiast dla samochodów osób niepełnosprawnych – 3,6 m szerokości i 5 m długości. Rozporządzenie reguluje również warunki dotyczące miejsc postojowych na zewnątrz budynku i zezwala na umieszczenie go minimum 30 cm od ściany budynku oraz minimum 10 cm od słupa, jeżeli tak się znajduje w pobliżu.

Czy to się opłaca?

Zakup miejsca parkingowego wiąże się z niemałymi, dodatkowymi kosztami. Dla niektórych osób cena 50 000 zł (w Warszawie lub Wrocławiu takie ceny są jak najbardziej możliwe) to kwota zaporowa. Jeżeli już się zdecydujemy na zakup miejsca postojowego od dewelopera lub po prostu nie mamy wyboru, bo przynależy do mieszkania, to warto pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim należy sprawdzić jego księgi wieczyste, jeżeli kupujemy je jako odrębną nieruchomość. Wskazane jest, aby się zorientować w kosztach np. eksploatacyjnych, które mogą na nas ciążyć. Nie zaszkodzi również sprawdzić wcześniej wymiary miejsca parkingowego, aby korzystanie z niego było w pełni komfortowe i by samochód nie był narażony na zarysowania. Jeżeli posiadasz kilka samochodów w gospodarstwie domowym, to jak najbardziej warto zainwestować przynajmniej w jedno miejsce parkingowe. Pamiętaj jednak, że kupując mieszkanie z przyległym garażem, nie będziesz mieć możliwości odsprzedaży go w późniejszym czasie.

POPULARNE

Myjnia bezdotykowa sposobem na biznes?

0
Wolność finansowa to marzenie wielu osób, ale jak do takiej wolności dojść? Oczywiście za pomocą własnego biznesu. Szanse na trafienie szóstki w lotto są...

Jak sprzedać samochód?

OSTATNIE POSTY