Nawigacja samochodowa przydaje się od czasu do czasu niemal każdemu kierowcy. Nieliczni tradycjonaliści korzystają jeszcze z map papierowych, ale używanie ich jest niewygodne i dla niektórych skomplikowane. Rynek nawigacji samochodowych jest tak urozmaicony, że kierowcy mają w czym wybierać. By korzystanie z nawigacji było łatwe i przyjemne, warto przed zakupem dokładnie się zastanowić jaką nawigację kupić, na co zwracać uwagę i czego unikać.
Nawigacja samochodowa – jaką kupić
Przed zakupem nawigacji, trzeba sobie odpowiedzieć na parę pytań: czy będzie mi służyć głównie do jazdy po Polsce, czy po Europie? Jak często będę z niej korzystać? Nie ma sensu kupować droższej nawigacji, która ma mapy innych europejskich państw, skoro podróżuje się wyłącznie w kraju. Gdy nawigacja jest potrzebna do jednorazowego wyjazdu, to na początek powinna wystarczyć darmowa nawigacja samochodowa na telefon. Natomiast jeśli w planach są częste wyjazdy albo już od dłuższego czasu korzysta się z darmowych aplikacji w telefonie, to wówczas warto zainwestować w lepszej jakości sprzęt.
Sprzedaż nawigacji samochodowych sukcesywnie od kilku dobrych lata spada. Wpływ na to mają głównie aplikacje na smartfony
Niekiedy istnieje możliwość dokupienia do wyposażenia auta z salonu, wbudowanej fabrycznie nawigacji samochodowej, aczkolwiek nawigacje wbudowane mają gorsze opinie wśród użytkowników niż nawigacje zewnętrze, ze względu na rzadkie aktualizacje map oraz absurdalnie wysoką kwotę, sięgającą nawet kilku tysięcy złotych, jaką trzeba dopłacić do ceny samochodu. Jedną z tańszych opcji jest zakup samego odbiornika GPS, który można podłączyć do telefonu bądź laptopa.
Darmowa nawigacja GPS w telefonie
W dobie smartfonów i tabletów, nie trzeba kupować nawigacji samochodowej, by móc podróżować z GPS-em. Dla niektórych kierowców wystarczająca będzie nawigacja GPS, którą można uruchomić w telefonie. Największą zaletą takiego rozwiązania jest całkiem spory wybór dobrych, darmowych aplikacji jak np. Yanosik, Waze lub Mapy Google. Niektóre informują nie tylko o tym, jak dojechać z punktu A do punktu B, ale też o ograniczeniach prędkości, kontrolach policyjnych czy wypadkach. Ze względu na ilość użytkowników, Mapy Google wciąż uchodzą za najlepszą darmową nawigację i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kierowców. Wadą tych nawigacji jest to, że telefon rozładowuje się w znacznie szybszym tempie, a możliwości korzystania z niego są mocno ograniczone (np. podczas rozmowy telefonicznej kierowca nie widzi mapy). Nawigacja za darmo na Androida może pociągać za sobą koszty w postaci zakupu ładowarki samochodowej, uchwytu na telefon oraz opłaty za korzystanie z Internetu. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość korzystania z nawigacji bez Internetu, w trybie offline. Wystarczy pobrać wcześniej potrzebną mapę na telefon.
Jaką wybrać nawigację GPS do osobówki
Przy zdecydowaniu się na zakup zewnętrznej nawigacji do auta osobowego, trzeba zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Jako że taka nawigacja montowana jest na przedniej szybie, wielkość wyświetlacza należy dobrać do rodzaju samochodu – do osobówki w zupełności wystarczy 5-calowy ekran. Będzie na tyle duży, że bez problemu da się z niego odczytać wszelkie informacje, ale jednocześnie nie ograniczy pola widzenia kierowcy. Najlepsza nawigacja samochodowa musi dysponować przede wszystkim dokładnymi mapami.
Sprawdź jak przewieźć rower
Cel podróży w mieście powinien się znajdować w odległości do 1 metra, a poza miastem – do ok. 10 metrów. Poza tym mapy powinny być często aktualizowane. Warto się zorientować przed zakupem czy aktualizacje będą dodatkowo płatne, czy za darmo. Producenci najlepszej jakości sprzętu aktualizują mapy bardzo często i niekiedy, w ramach promocji, udostępniają zaktualizowane darmowe mapy do nawigacji. Należy zwrócić uwagę ile pamięci wbudowanej ma dana nawigacja i czy posiada slot na kartę pamięci. Będzie to istotne w przyszłości, gdy pojawi się konieczność dokupienia kolejnych map. Nie do każdej nawigacji samochodowej można wgrywać dodatkowe mapy, ponieważ grozi to utratą gwarancji. Warto zwrócić uwagę również na szczegóły, które podniosą komfort korzystania z danej nawigacji takie jak: przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs, lektor, którego głos nie będzie drażnił, dobra jakość uchwytu, a także czy posiada: transmiter FM, odtwarzacz plików MP3 i MP4, Bluetooth lub wideorejestrator jazdy. Dobra nawigacja do samochodu osobowego to koszt minimum 300 zł, a ceny tych z górnej półki mogą sięgać nawet do 2000 zł.
Nawigacja dla ciężarówki – jaką kupić?
Jazda samochodem dostawczym albo tirem różni się diametralnie od jazdy autem osobowym, dlatego warto zainwestować w specjalną nawigację GPS. Kupując nawigację do ciężarówki, należy wybrać model z większym ekranem. W osobówce nie można sobie pozwolić na duży ekran, który przesłoniłby znaczną część szyby, ale w ciężarówce lub tirze, wyświetlacz np. 7-calowy, jest wskazany. Sprzęt powinien mieć rozbudowane możliwości personalizacji profilu samochodowego, uwzględniający wagę, wymiary i masę samochodu. Zawracanie czy skręcanie autem dostawczym jest trudniejsze niż osobówką, toteż nawigacja dla ciężarówek stosuje inny algorytm wyznaczania trasy. Nie może poprowadzić tira trasą, gdzie znajdują się np. nisko zawieszone mosty lub drogi z ograniczeniem dopuszczalnej masy pojazdu. Nawigacja w ciężarówce powinna kierować do celu z dokładnością poniżej 10 metrów. Dla kierowców tirów kluczowy w ich pracy jest czas dojazdu na miejsce załadunku i rozładunku, dlatego do ciężarówek należy kupować nawigacje najwyższej jakości, sprawdzonych firm (m.in. SmartGPS, Garmin, Becker, TomTom).
[ratings]