Na rynku mamy różne rodzaje gaśnic. Każdemu z nich przysługuje dedykowany okres legalizacji oraz okres gwarancji. Jak ważne są to daty możemy ocenić choćby na podstawie kierowców, którzy spotkali się z karą 500 zł lub negatywnym wynikiem przeglądu technicznego pojazdu za niedopełnienie obowiązku legalizacji gaśnicy. Wiele osób zapomina o podstawowej legalizacji, co jest dużym błędem. Przegląd gaśnicy powinien odbywać się co najmniej raz do roku. Zaaprobowana przez stację kontrolną gaśnica, zostaje oznaczona etykietą kontrolną, która wyznacza datę kolejnego przeglądu technicznego. Zacznijmy jednak od początku.
Wiele osób pyta ile kosztuje legalizacja gaśnicy. W tym artykule poznasz sposoby na legalizację gaśnicy samochodowej, cenę usługi i okresy przeglądu dla każdego typu sprzętu gaśniczego.
Co to jest legalizacja gaśnicy?
Legalizacja to inaczej przegląd, który według prawa powinien odbywać się raz do roku. Legalizacja gaśnicy polega na oględzinach zbiornika i sprawdzeniu sprawności technicznej. Tylko odpowiednio przeszkolone osoby mogą dokonać takich czynności. Sprawność sprzętu zostaje potwierdzona przez naklejenie odpowiedniej etykiety kontrolnej, na której znajdują się dane konserwatora oraz data legalizacji i termin kolejnego przeglądu. Za legalizację odpowiada właściciel gaśnicy, więc w jego interesie jest dopilnowanie terminów i dopełnienie formalności.
Kiedy dokonać przeglądu gaśnicy?
Legalizacja gaśnicy różni się w zależności od typu sprzętu.
Wyróżniamy więc:
- gaśnicę proszkową BC – przegląd co 2 lata – naprawa po 5 latach,
- gaśnicę proszkową ABC – przegląd co rok – naprawa po 5 latach,
- gaśnicę proszkową D – przegląd co rok – naprawa po 5 latach,
- gaśnicę śniegową (CO2) – przegląd co rok – naprawa po 5 latach,
- gaśnice płynowe AB – przegląd co rok – naprawa po 2 latach,
- gaśnice płynowe ABF – przegląd co rok – naprawa po 5 latach.
Czas przeglądu, jak i naprawy należy liczyć począwszy od daty produkcji sprzętu. Niedopatrzenia w tym aspekcie są surowo karane.
Legalizacja gaśnicy samochodowej – cena usługi
Jeśli chodzi o legalizację gaśnicy samochodowej, cena zależy przede wszystkim od serwisu, w którym legalizacje nabywamy. Kwota ta jest bardzo zróżnicowana – wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. W skrajnych przypadkach legalizowania gaśnicy, cena może wynieść nawet kilkaset złotych, jednak nie zdarza się to często. Ostateczna kwota zależy od pojemności gaśnicy i jej rodzaju, choć finalne kwoty nie odbiegają od siebie zbyt mocno. Zazwyczaj legalizacja gaśnicy samochodowej ceną oscyluje w granicy kilkudziesięciu złotych.
Legalizacja gaśnicy a cena – od czego zależy?
W kwestii legalizacji gaśnicy cena może różnić się ze względu na koszty jej serwisowania. Legalizacja pustej gaśnicy kosztuje najczęściej nie więcej niż kilkanaście złotych, jednak koszt ten wzrośnie dopiero podczas napełnienia gaśnicy. Cena napełnienia gaśnicy zależy od pojemności gaśnicy oraz rodzaju jej wypełnienia. Jeśli zdecydujesz się na wypełnienie, cena legalizacji naturalnie wzrośnie.
Ile kosztuje legalizacja gaśnicy?
Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje legalizacja gaśnicy, w oszacowaniu ceny ważny jest rodzaj gaśnicy, jej wielkość i rodzaj jej wypełnienia, a także koszt samej usługi serwisu. To, ile kosztuje legalizacja gaśnicy, zależy od wszystkich wymienionych wyżej czynników, jednakże tak jak wspomnieliśmy kwota nie powinna przewyższyć kilkudziesięciu złotych, a w ekstremalnych przypadkach osiągnie wartość do kilkuset złotych przy skomplikowanym procesie i dużej gaśnicy. W celu ustalenia ceny legalizacji najlepiej udać się do punktu lub znaleźć cennik w internecie.
Pamiętaj, że sprawna gaśnica to nie tylko przepisy, ale również nasze bezpieczeństwo. Warto zaopatrzyć się w sprzęt w domu i koniecznie posiadać sprawną gaśnicę w aucie. W razie zagrożenia może ona uratować życie kierowcy i pasażerów. Czasami, zamiast naprawiać, warto po prostu kupić nową gaśnicę. Oferta w internecie jest bardzo bogata. Zadbaj o dobre i sprawne gaśnice. Solidny sprzęt przeciwpożarowy zapewni Ci odpowiednią ochronę w sytuacji ekstremalnej i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy autem. Daj sobie szansę w walce z ogniem i postaw na sprawdzone rozwiązania. Jeśli chodzi o ratowanie życia, półśrodki nigdy nie zdają egzaminu.