Jaki alkomat kupić

-

Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, kiedy po zakrapianej imprezie muszą wsiąść za kierownicę, mimo że dzień wcześniej spożywali alkohol. Odpowiedzialnych kierowców od tych nierozsądnych odróżnia to, że przed jazdą sprawdzają, czy faktycznie mogą już kierować samochodem. Czy warto kupić alkomat dla własnego użytku i gdzie sprawdzić trzeźwość, gdy takiego nie posiadamy?

Konsekwencje prawne jazdy pod wpływem alkoholu

W całej Europie jest kilka progów dopuszczalnego limitu promili we krwi podczas jazdy samochodem. W Polsce przepisy są dosyć rygorystyczne – nie można mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dla porównania w Wielkiej Brytanii ta granica sięga aż 0,8 promila. Często zastanawiamy się, ile promili po piwie może wykazać alkomat? Okazuje się, że zaskakująco dużo – nawet po jednym! Wypijając jedno piwo na pusty żołądek i będąc zmęczonym, na pewno dozwolony limit zostanie przekroczony i ten stan może trwać kilka godzin. Jedno piwo u mężczyzny ważącego 80 kg powinno się spalić po ok. 3 godzinach, ale nigdy nie ma 100% pewności, że tak będzie w konkretnym dniu, dlatego konieczne jest użycie alkomatu przed jazdą samochodem. Jazda pod wpływem jest traktowana jako wykroczenie, gdy w wydychanym powietrzu znajduje się od 0,2 do 05 promila alkoholu. Grozi za to kara grzywny i pozbawienia wolności do 30 dni, a w zależności od decyzji sądu, można nawet stracić prawi jazdy na minimum 3 miesiące i dostać do 10 punktów karnych. Powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy, klasyfikuje się jako przestępstwo, które wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami – grzywną uzależnioną od dochodów, pozbawieniem wolności do 2 lat i z zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Sąd może zasądzić bardziej surowy wyrok, jeżeli osoba została przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu po raz kolejny.

Jak sprawdzić trzeźwość domowym sposobem?

Najprostszym i w miarę rzetelnym sposobem na sprawdzenie trzeźwości jest alkomat jednorazowy. Wiarygodność tego urządzenia jest do przyjęcia – nie jest to alkomat, który pokaże nam konkretną ilość promili we krwi, ale przedział, w jakim się znajdujemy i to czy możemy już wsiąść do auta. Są różne rodzaje jednorazowych alkomatów, dlatego należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi na opakowaniu. Najpopularniejsze modele posiadają w wyposażeniu ustnik i balonik, w który się dmucha. W środku znajdują się granulki, które barwią się na biało, różowo lub czerwono w zależności od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto mieć zawsze w samochodzie taki alkomat, na wypadek, gdy rankiem po wstaniu z łóżka wciąż czujemy się niepewni tego, czy powinniśmy wsiadać za kierownicę. Co zrobić, jeśli jednak go nie posiadamy i jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu jednorazowego? najlepszy alkomatNie mając dostępu do profesjonalnego sprzętu, pozostaje kilka opcji na sprawdzenie trzeźwości, jednak należy wiedzieć, że nie dają one stuprocentowej pewności. Gdy występują zawroty i ból głowy czy uczucie bycia „wczorajszym”, to lepiej się zdrzemnąć i poczekać jeszcze kilka godzin. Po upływie tego czasu można użyć kalkulatora promili dostępnego w Internecie. Jest to formularz, w którym wypełnia się dane takie jak m.in. płeć, waga, wzrost, wiek, rodzaj spożywanego jedzenia w ciągu dnia, daty i godziny rozpoczęcia i zakończenia spożywania alkoholu, jego rodzaj i ilość. System oblicza czas, po którym można wsiąść za kierownicę po spożyciu danej ilości alkoholu. Wynik, który uzyskamy, będzie orientacyjny i powinien być tylko wskazówką. Dla bezpieczeństwa warto odczekać jeszcze 1 – 2 godziny od podanego czasu, by mieć pewność, że organizm spalił alkohol. Problem czasami sprawia kwestia tego, gdzie można kupić alkomat jednorazowy, który będzie wiarygodny. Alkomaty te dostępne są niemal na każdej stacji benzynowej, jednak przeważnie są to alkomaty jednej firmy i średniej jakości. Jednorazówek z certyfikatem międzynarodowym można poszukać w sieci, na portalach sprzedażowych lub w aptece i warto kupić od razu kilka sztuk, na zapas. Należy pamiętać, że czytając różne porady jak sprawdzić trzeźwość domowym sposobem to nigdy nie mamy pewności, że na nas się sprawdzi.

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy ?

Osoby, które często korzystają z alkomatów i chcą mieć jak największą pewność wyniku, mogą zainwestować w sprzęt wielokrotnego użytku. Najtańsze i co za tym idzie najmniej skuteczne, są alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, których ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ich sensory się szybko zużywają, dlatego trzeba je często kalibrować. Wiele czynników może wpływać na zaburzenie wyniku np. dym papierosowy lub temperatura. Nie należy ich również często używać w krótkim czasie, ponieważ wynik może być nieprawdziwy. Lepszym rozwiązaniem, chociaż droższym, będzie alkomat elektromechaniczny. Na jego działanie nie mają wpływu spożywane pokarmy. Najbardziej precyzyjny wynik podają alkomaty z czujnikami z platyny, dlatego warto na to zwrócić uwagę przy zakupie. Alkomaty te, aby działały poprawnie, wymagają kalibracji co ok. 6 – 12 miesięcy. Najbardziej precyzyjny wynik daje alkomat spektometryczny, działający na podczerwień, którym często posługują się mundurowi. Alkomaty tego typu są przeznaczone do masowego użytku, a ich koszt jest bardzo wysoki i raczej nie ma sensu, aby kupować ten model na własny, okazjonalny użytek.

Nie trzeba wypijać dużo alkoholu, aby ilość promili znacząco przekroczyła dozwolony poziom – wystarczy jedno piwo. Ile promili w wydychanym powietrzu się wówczas znajdzie, zależy od płci, sylwetki, wagi i wielu innych czynników. Z tego powodu każdorazowo, gdy chce się wsiąść po kilku lub kilkunastu godzinach po spożyciu za kierownicę, należy się przebadać alkomatem. Pamiętajmy o tym, że najbezpieczniej jednak w ogóle nie jeździć autem w ten sam dzień, w którym się wypiło jakąkolwiek dawkę alkoholu. A może Ty masz jakieś sprawdzone metody jak sprawdzić trzeźwość domowym sposobem?

[ratings]

3 KOMENTARZE

  1. Ja tam zawszę ide na komisariat sprawdzić, bo mam jakieś 400 metrów, a przynajmniej 100% pewność, że moge wsiąść za kółko. Na allegro można zamówić alkomaty elektroniczne za 10-20 zł haha parodia!! takie coś nie ma prawa dokładnie działać

POPULARNE

ALUFELGI

Alufelgi samochodowe. Wady i zalety, rodzaje, ceny

0
Alufelgi to ciekawa, chociaż droższa alternatywa dla zwykłych obręczy stalowych. Czemu warto je wybrać? Czym różnią się ich poszczególne rodzaje? Felgi aluminiowe – najważniejsza zalety Chociaż...
felgi enzo

ENZO – opinie o felgach

OSTATNIE POSTY