Strona głównaInneJakie opony do samochodu?

Jakie opony do samochodu?

-

Samochód wymaga ciągłej konserwacji, napraw i zmian. Jedną z sezonowych zmian są opony.  Opony w samochodzie to bardzo ważna rzecz, dobre opony potrafią znacząco zmniejszyć dystans hamowania i skutecznie dbają o nasze bezpieczeństwo na drodzę. Czy warto oszczędzać na oponach? Jakie różnice są pomiędzy tanimi oponami a tymi droższymi? Czy warto kupować opony używane? Zapraszamy do lektury!

DROGA HAMOWANIA PRZY PRĘDKOŚCI 100 KM/H MOŻE WYNOSIĆ NAWET 40 METRÓW.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane kuszą swoją ceną, kupując je, możemy na komplecie opon zaoszczędzić nawet 1000 zł. Bieżnikowanie opony polega na zcięciu zużytego bieżnika i ponownym jego nałożeniu. Pytanie czy warto oszczędzać na takich rzeczach? Zakup tak zwanej nalewki staje się coraz bardziej popularniejszy. Zależy jakim kierowcą jesteśmy, jeśli nasz samochód służy do przemieszczania się po mieście raz w tygodniu to można rozważyć wtedy zakup opon bieżnikowanych. Niewielkie prędkości, brak większych dziur oraz odśnieżone ulicę – w takich warunkach opony bieżnikowane spełniają swoją rolę. Jeśli planujesz dłuższe trasy, rozpędzać samochód do prędkości autostradowych warto zakupić opony znanego producenta. Z marek najbardziej znanych możemy wymienić Michelin, Bridgestone, Continental, a z polskiego rynku – Dębica, Kormoran.

opony bieżnikowane czy warto

Opony chińskie – opinie

Wiele osób widząc opony pochodzące z Chin od razu rezygnuje z jego zakupów. Mamy w głowach, że produkty pochodzące z Chin są raczej słabej jakości. Jest w tym dużo prawdy, na rynku oponiarskim możemy znaleźć tysiące opon niskiej jakości, ale są też wyjątki. Firma Zeetex to firma, która na rynku opon jest od ponad 20 lat, swój sukces zawdzięcza dobrą ceną w stosunku do jakości. Choć jakość chińskich produktów poprawia się z roku na rok, nadal jest pełno opon bardzo niskiej jakości.

10% producentów opon posiada ponad 70% rynku.

Dlatego kupując chińskie opony, warto zastanowić się ile kilometrów w ciągu roku robimy i gdzie. Do krótkich tras w mieście, tanie chińskie opony mogą okazać się dobrą inwestycją.

ZA OJCA RYNKU OPONIARSKIEGO UWAŻA SIĘ Charles’A Goodyear

Jakie opony na lato?

Latem pogoda pozwala nam na rozpędzenie większych prędkości, dlatego podczas wyboru opon letnich warto sprawdzić maksymalną dozwoloną prędkość wskazaną przez producenta. Z reguły limit to 180 km/h, lecz z powodu bezpieczeństwa opona taka może wytrzymać z reguły o wiele większe prędkości. Przed zakupem warto również sprawdzić testy opon, chodzi o m.in długość hamowania. Wiele osób nie zmienia opon na lato, jest to samobójstwo. Zimowe opony w lato znacznie wydłużają drogę hamowania, szybciej się zużywają i stwarzają niebezpieczeństwo dla Twojego samochodu. Odpowiadając końcowo na pytanie “Jakie opony na lato?” sugerujemy wybranie opon dużych marek, które posiadają odpowiednie testy, atesty i gwarancje.

JAKIE OPONY ZIMOWE?

Gdzie kupić opony?

Sklepy internetowe oferują znacznie niższe koszty niż sklepy stacjonarne lub pobliski wulkanizator. Wiele sklepów oferują darmową wysyłkę, a nawet montaż w swoich stacjach wulkanizacyjnych. Porównując ceny opon z popularnego sklepu internetowego i stacjonarnego sklepu możemy zauważyć nawet 30% różnice w cenie.

Sprawdź jak dobrać fotelik dla dziecka

Kupując opony używane w pierwszej kolejności sprawdźmy jaki to model, porównaj oryginalne parametry takie jak głębokość bieżnika z aktualnym stanem używanej opony. Nie powinniśmy kupować także opon starszych niż 5 lat, często źle zabezpieczone opony kruszeją i tracą swoje właściwości wydłużając drogę hamowania i sprawiając niebezpieczeństwo na drodze. Większość opon posiada wybitą datę produkcji, a więc kolejnym krokiem podczas zakupu powinno być sprawdzenie takiej daty. Nawet jeśli była mało używana, a jej bieżnik nie odstaje mocno od fabrycznej wersji to i tak powinniśmy zrezygnować z zakupu tej używanej opony. Choć wszystkie opony na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie to jednak znacząco mogą się różnić.

Podsumowując dobre opony to wydatek nawet kilku tysięcy, lecz pamiętajmy, że zdrowia nie kupimy. Warto wybierać opony o odpowiednich parametrach, zaufanych firm, zwłaszcza wtedy, kiedy robimy więcej kilometrów niż klasyczny Kowalski.  

[ratings]

3 KOMENTARZE

POPULARNE

Borsehung

Borsehung – co to za firma? Opinie

0
Wśród fanów motoryzacji, szczególnie pojazdów z grupy Volkswagena, pytanie o Borsehung - co to za firma i jakie o  Borsehung opinie można znaleźć w...
dystrybutor paliwa

Ile kosztuje dystrybutor paliwa?

OSTATNIE POSTY