Strona głównaInneJak działa napęd quattro? Opinie o tym napędzie

Jak działa napęd quattro? Opinie o tym napędzie

-

Wiele osób, zadaje sobie pytanie, co to jest i jak działa napęd quattro. Wyjaśnijmy pokrótce, zasadę działania napędu quattro, opinie, porównanie który napęd jest lepszy quattro czy xdrive oraz skąd się wziął na rynku.

Napęd quattro przypisywany jest koncernowi samochodowemu Audi. Właśnie ta marka jako pierwsza, wprowadziła na rynek samochód, który podbił serca wielu ludzi. Został wyprodukowany pierwszy samochód z napędem na cztery koła. Innowacyjny samochód Audi quattro został wyprodukowany w 1980 roku, czyli stosunkowo nie dawno. Kto by pomyślał, że napęd na cztery koła podbije rynek?

Częstym pytaniem jest również, czy musi być to napęd quattro stały. Czy dołączany jest równie dobry? Aby dobrze to zrozumieć warto poszukać również odpowiedzi na kwestię – napęd quattro zasada działania. Początkowo napęd na cztery koła był możliwy dzięki trzem sposobom. Dwa z nich, opierały się głównie na ręcznym załączaniu blokady centralnego mechanizmu różnicowego, a w razie potrzeby również tylnego. Dzięki temu zabiegowi samochód miał zadziwiająco dobrą trakcję, prawie niczym samochody terenowe. Spora ilość samochodów typowo terenowych posiada napęd quattro dołączany, co oznacza, że za pomocą dźwigni lub przycisku, auto zmienia napęd, dołączając napęd na drugą oś. W takim wypadku, samochody mają również wbudowany reduktor, który umożliwia zwiększenie siły napędu, powodując niestety tym samym znaczne zmniejszenie jego prędkości. A zatem próbując odpowiedzieć na pytanie który napęd lepszy quattro czy xdrive należy odpowiedzieć to zależy od sposobu użytkowania auta.

Napęd quattro – zasada działania

Drugim napędem na cztery koła, jest napęd xDrive przypisywany marce BMW. Jest to napęd stworzony w latach ’90. Jest on odpowiednikiem Audi quattro, lecz działa na innej zasadzie niż napęd quattro. Zasada działania polega to na tym, że posiada on elektroniczne sterowanie sprzęgłem wielopłytkowym, które umożliwia przełączenie napędu z jednej osi na drugą lub obie.

A zatem który napęd lepszy Quattro czy xDrive? Wiele osób twierdzi, że to Audi z napędem 4×4 jest lepsze i przede wszystkim oryginalne, ale są też osoby stojące murem za BMW. Podstawowym argumentem potwierdzającym to, jest fakt, że pierwszy był napęd Quattro. Opinie na ten temat są różne, natomiast prawdą jest to, że to Audi jest pionierem na rynku, jeśli chodzi o produkcję aut z napędem na cztery koła.

Warto zauważyć, że wielu kierowców poleca napęd 4×4 zwłaszcza w trudnych warunkach. Dzięki systemowi tego napędu łatwiej jest przewidzieć, co zrobi auto wpadając na przykład w poślizg.

Stały, automatyczny napęd na cztery koła, jest polecany do jazdy miejskiej, szosowej, a nie terenowej. W terenie, lepiej sprawdza się napęd dołączany, ze względu na lepsze działanie. W gorszych warunkach lepiej będzie się sprawował mechanicznie działający napęd, lecz wtedy więcej zależy od kierowcy i jego umiejętności, jeśli chodzi o jazdę w ciężkich warunkach. Warto też zastanowić się co mówią inni kierowcy a w szczególności poszukać informacji od tych, którzy w swoich autach mają napęd Quattro. Opinie będą z pewnością zróżnicowane.

Ważnym aspektem, o którym trzeba wspomnieć, jest fakt, że auta z napędem na cztery koła, spalają więcej benzyny niż inne, a same w sobie też kosztują dużo więcej, niż auta napędzane tylko na jedną oś. Wielu kierowców rozczarowuje ten fakt, ponieważ paliwa ostatnio podrożały. 

Trzeba pamiętać, że o takie auto trzeba bardzo dbać, a koszta nie są małe. Warto zwracać uwagę na koła, ponieważ to od nich zależy prawie wszystko. Opony muszą być równomiernie starte, nie mówiąc już o tym, że muszą być takie same na każdej osi.

POPULARNE

buty

Do kiedy dziecko w foteliku? Foteliki samochodowe

0
Fotelik samochodowy jest jedną z najważniejszych elementów wyprawki maluszka. Pierwsza podróż ze szpitala do domu jest przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci rodziców....
taxi praca

Jak zostać taksówkarzem?

CO TO JEST KJS

Co to KJS?

Opinie o Valeo

Valeo – opinie

gdzie obejrzeć f1

Gdzie oglądać F1?

OSTATNIE POSTY