Strona głównaInneDługoterminowy wynajem czy zakup auta?

Długoterminowy wynajem czy zakup auta?

-

Niegdyś, zakup samochodu, był jedyną opcją, aby takowy pojazd posiadać, aktualnie jednak istnieją alternatywy dla tego typu rozwiązania i można wybierać w różnych sposobach finansowania samochodu. Jedną z nich jest długoterminowy wynajem samochodu.

Z tego poradnika dowiesz się, czym jest wynajem długoterminowy, oraz jak ten sposób finansowania ma się do klasycznego zakupu auta. Sprawdź!

Wynajem długoterminowy – co to jest

Inna znana nazwa dla tego rodzaju finansowania to auto na abonament. Wiele osób jednak myśli, że wynajem długoterminowy jest leasingiem, kończącym się możliwością wykupu pojazdu. Nie do końca tak jest. Otóż oferty wynajmu samochodów, zazwyczaj przygotowywane są pomiędzy firmami leasingowymi, a sieciami dealerskimi marki pojazdu.

Cała idea samochodu w abonamencie polega na tym, że klient, zamiast np. kupować nowy pojazd za gotówkę, czy w kredycie, leasingu itp., zobowiązany jest do uiszczenia firmie wynajmującej, miesięcznej opłaty, która jest abonamentem.

W opłacie zawarte są m.in. koszta związane z użytkowaniem pojazdu. Co za tym idzie, klient nie spłaca wartości pojazdu i na koniec umowy nie staje się również jego właścicielem, tak jak ma to miejsce np. w przypadku kredytu, czy klasycznego leasingu. Niektóre firmy wynajmujące umożliwiają jednak na koniec umowy wykup auta za określoną kwotę.

Finansujący, oraz dealerzy mają w danym przedsięwzięciu taki cel, że po upływie umowy, która trwa zazwyczaj 2-4 lat (wynajem długoterminowy zazwyczaj trwa od 1 do 5 lat), klient zwróci pojazd i w to miejsce weźmie inny, nowy. Takie rozwiązanie zapewnia ciągły ruch w interesie.

Samochody w ramach wynajmu długoterminowego tym bardziej cieszą się popularnością, ponieważ w opłacie miesięcznej zawarte są dodatkowe usługi. Wliczają się w nie głównie te związane z obsługą samochodu:

 • ubezpieczenie OC, AC,
 • wymianę opon,
 • koszt związany z serwisowaniem pojazdu

i inne.

Wynajem długoterminowy samochodów – jak działa

Na samochód w abonamencie może zdecydować się wiele osób. Należy jednak spełniać określone warunki. Firma wynajmująca zatem, może wymagać od klienta następujących rzeczy:

 • aby osoba wynajmująca miała ukończone 18 lat,
 • czasami, aby klient miał zdolność kredytową,
 • aby klient posiadał stały dochód,

Są to najpopularniejsze wymagania stosowane wśród firm wynajmujących. Oczywiście mogą istnieć również inne.

Wynajem długoterminowy samochodu – jak wygląda proces wynajmu

Sam proces wynajmu nie jest skomplikowany i obejmuje jedynie do kilka kroków. Poniżej przedstawiamy przykładowy proces wynajmu na podstawie wersji zdalnej. Czyli wynajmujemy samochód przez internet.

Proces wynajmu przez internet

 1. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę usługodawcy i wybór pojazdu, który nas interesuje. Okazuje się, że wiele firm w ofercie wynajmu posiada szeroki wybór aut, także każdy powinien znaleźć dla siebie idealne.
 2. Drugim krokiem jest ustalenie szczegółów związanych z pojazdem. Zalicza się tutaj wybór wyposażenia, wersja silnikowa, czy rodzaj opon, itp.
 3. Kolejny krok, to wybór interesującego nas ubezpieczenia na pojazd. Na uwadze należy mieć, że im wyższej klasy będzie samochód, tym miesięczna rata będzie wyższa, chociażby ze względu na ubezpieczenie.
 4. Krokiem czwartym, jest określenie czasu najmu. Jest to krok bardzo ważny. Minimalnym okresem umownym w wynajmie długoterminowym jest zazwyczaj 12 miesięcy. Maksymalny zaś wynosi około 5 lat. Bez względu, na jaki okres finansowania się zdecydujemy, nie ponosimy opłaty startowej, chyba, że chcemy uiścić ją dobrowolnie. Wtedy, koszta miesięcznej raty będą odpowiednio niższe.
 5. Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie i wysłanie zgłoszenia. Później pozostaje tylko czekać na weryfikację i odpowiedź.

Jak widać, proces wynajmu długoterminowego przez internet nie jest wcale skomplikowany. Ponadto jest on skonstruowany w bardzo czytelny sposób. Jeżeli chodzi o klasyczny wynajem w placówce, wygląda on bardzo podobnie.

Konkretnie tutaj, możesz sprawdzić, jak wygląda, oraz na czym polega najem długoterminowy:  https://www.alphabet.com/pl-pl/auto-w-abonamencie-jak-dziala

Na co uważać w wynajmie długoterminowym aut

Finansowanie samochodu w ten sposób zawiera kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Do takich można zaliczyć np.:

Limit kilometrów

Bardzo istotna kwestia. Wybierając samochód w abonamencie, wynajem będzie wiązał się z limitem kilometrów dotyczącym rocznego przebiegu. Przekroczenie limitu będzie skutkować dodatkowymi opłatami za każdy kolejny przejechany kilometr.

Zasada dotycząca wyjazdu samochodem za granice kraju

Okazuje się, że niekiedy, aby móc udać się wynajętym autem w zagraniczną podróż, trzeba będzie o tym poinformować usługodawcę. Nie dopilnowanie tej czynności może wiązać się z karą.

Zmiana wysokości raty po podpisanej umowie

Warto sprawdzić, czy usługodawca zastrzega sobie możliwości zmiany wysokości opłaty miesięcznej po podpisaniu umowy, lecz jeszcze przed wydaniem pojazdu. Kwestie tego typu mogą np. wynikać ze wzrostu cen aut, itp.

Ponadto należy zwrócić uwagę na możliwość udostępniania pojazdu innemu kierowcy, czy na to, jakie w umowie zapisane jest zużycie pojazdu, traktowane jako ponadnormatywne, itp.

Wynajem długoterminowy aut, zalety i wady

Zalety wynajmu długoterminowego to m.in.:

 • brak problemu z odsprzedażą samochodu,
 • stały dostęp do nowych modeli samochodów,
 • użytkowanie nowego pojazdu,
 • koszt wynajmu długoterminowego samochodu jest często niższy niż leasing operacyjny, czy kredyt,
 • brak przymusu uiszczania wpłaty własnej,
 • dodatkowe usługi zawarte w cenie opłaty miesięcznej,
 • odbiór auta na abonament pod wskazanym adresem,
 • brak skomplikowanych formalności,
 • samochód zastępczy

i wiele innych.

Do wad można zaliczyć następujące kwestie:

 • limit kilometrów,
 • nie jesteśmy właścicielem pojazdu,
 • opłaty związane ze zużyciem ponadnormatywnym pojazdu,
 • możliwość dodatkowych opłat,

i inne.

Zakup pojazdu

W tej kwestii sprawa jest stosunkowo prosta. Otóż całość sprowadza się do zakupu samochodu za gotówkę, bądź w kredycie. Wybieramy dowolny model samochodu, za dowolną kwotę i tak dalej. Pierwsze rozwiązanie, wiąże się często z wydaniem swoich oszczędności na wymarzone 4 kółka. Wiele osób takie gromadziło latami. Jeżeli jednak dysponujemy taką gotówką i jesteśmy przygotowani na wydatek tego rzędu, zakup samochodu będzie dla nas opcją odpowiednią.

Kredyt

Jeżeli chodzi o kredyt, jest to rozwiązanie dosyć popularne i chętnie wybierane przez klientów. Warto jednak mieć na uwadze, jaki kredyt wybieramy. Otóż gotówkowy, często jest na wyższym oprocentowaniu. W tym przypadku spłacamy kredyt, a nie samochód. Co za tym idzie, pieniądze, które pożyczamy od banku, możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyty samochodowe zaś, są na niższym oprocentowaniu, lecz bank jest współwłaścicielem pojazdu, aż do czasu spłaty zobowiązania. Jednak bez względu na to, jaki kredyt wybierzemy, musimy liczyć się z faktem, że spłacimy nieco wyższą kwotę.

Wady i zalety zakupu pojazdu

Do zalet można zaliczyć m.in.:

 • jesteśmy właścicielami pojazdu w przypadku auta za gotówkę, lub w kredycie na dowolny cel,
 • w każdej chwili mamy możliwość pozbycia się samochodu,
 • nie jesteśmy zobowiązani umowami (dotyczy jedynie kupna za gotówkę),
 • samochód jest naszą własnością i możemy użytkować go, jak chcemy

i inne.

Do wad natomiast można zaliczyć:

 • wykorzystanie długo gromadzonych oszczędności,
 • płacenie rat kredytowych,
 • dodatkowe koszty związane z użytkowaniem samochodu,
 • koszta związane z kredytem itp.,
 • utrata wartości pojazdu,

i inne.

Wybrać wynajem długoterminowy samochodów, czy zakup auta za gotówkę?

Najem długoterminowy auta to rozwiązanie zyskujące na popularności. Pozostaje jedynie poczucie niebycia prawowitym właścicielem auta, co dla wielu osób może być dyskomfortem. 

Patrząc jednak na aktualne ceny samochodów, jak i kredytów, wynajem długoterminowy wydaje się całkiem korzystną opcją. Szczególnie dla osób, które chcą mieć z głowy koszty eksploatacji auta (przeglądy, naprawy, wymiana opon, ubezpieczenia, itp.).

Podsumowanie

Zarówno długoterminowy wynajem samochodów, jak i klasyczny zakup mają swoje wady i zalety. Jedna i druga forma finansowania niesie za sobą konkretne korzyści dla klienta, itp. Wybierając jednak którąkolwiek z nich, decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana!

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

Sunfull – opinie

0
Użytkowanie auta to dla wielu osób jest przyjemność, ale niejednokrotnie także spory problem. Nie wiemy na przykład bardzo często, jakie opony kupować. Tymczasem sprawdzają...
taxi praca

Jak zostać taksówkarzem?

Jak śledzić samochód?

wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

trójkołowce

Pojazdy trójkołowe

Opinie o Valeo

Valeo – opinie

jaki fotelik samochodowy

Jaki fotelik samochodowy?

odwołanie sie od mandatu

Odwołanie od mandatu

OSTATNIE POSTY