Z czasem nasz samochód psuje się coraz częściej i nadchodzi taki moment, że po prostu nie opłaca się naprawiać naszego auta. W przypadku kolizji starszego samochodu dostajemy dość duży zwrot wartości auta, przez co lepiej zezłomować pojazd i wydać pieniądze na zakup nowego. Złomowanie samochodu rodzi wiele pytań. Najczęściej zastanawia nas sytuacja, gdy chcemy zezłomować pojazd, lecz nie mamy zgody współwłaściciela. Nurtują nas także pytania na temat złomowania pojazdu, który nie został jeszcze przerejestrowany lub co zrobić w sytuacji, kiedy chcemy zezłomować pojazd, lecz posiadamy zatrzymany dowód rejestracyjny. Dzisiaj poruszymy wszystkie tematy złomowania samochodu.
Złomowanie samochodu cena za kg
Ceny za jeden kilogram zależy od województwa i miasta. Uśredniając cenę za jeden kilogram to około 40 groszy. Dostaniemy zatem 400 złotych za pojazd, który waży jedną tonę. Czy jest to dużo/mało? Jeśli nasz samochód to totalny szrot, a nie chcemy bawić się rozbieranie go na części to warto. Z kolei, jeśli niedawno wymieniałeś skrzynie biegów lub zakładałeś nowe wahacze, albo co gorsza – włożyłeś nowy silnik to cena za kg będzie wręcz śmieszna. Pamiętajmy, że trzeba poinformować wydział komunikacji o zamiarze demontażu samochodu na części.
Złomowanie samochodu z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym
Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany przez wykroczenia drogowe lub za stan naszego samochodu. Niestety średni wiek samochodu, który porusza się po polskich drogach to nadal kilkanaście lat. Samochody się psują i ulegają eksploatacji. Co w przypadku, gdy chcemy zezłomować nasz pojazd, a zatrzymany został nam dowód rejestracyjny? Na szczęście nie musimy naprawiać naszego samochodu, aby uzyskać dowód rejestracyjny, aby go wyrejestrować. Musimy po prostu okazać odpowiednie poświadczenie. Gdzie je uzyskamy? Oczywiście na policji. Następnie udajemy się do wydziału komunikacji i tam pokazujemy wydane przez policję oświadczenie.
Występują również sytuacje, gdzie chcemy zezłomować świeżo kupiony samochód. Co za tym idzie? Nie jest jeszcze na nas przerejestrowany. Na szczęście i takie sytuacje zostały uregulowane prawnie. Wystarczy udać się do wydziału komunikacji z oryginałem umowy kupna-sprzedaży. Niestety będziemy musieli udać się do wydziału, który przynależy do poprzedniego właściciela. Może to rodzić poważne koszta, jeśli po samochód jechaliśmy 300-400 km.
Złomowanie samochodu bez zgody współwłaściciela
Jak wiemy w rodzinie różnie bywa. Najczęściej jesteśmy współwłaścicielami samochodu wraz z ojcem/synem czy partnerem. Co w przypadku, gdy poważnie się pokłócimy, a chcemy zezłomować nasz pojazd? Przypadków takich jest multum. Jeśli druga osoba nie wyraża zgody na zezłomowanie pojazdu to taka sprawa trafia do sądu, gdzie zostaje wydana ostateczna decyzja.
Zezłomowanie pojazdy to dobry sposób na pozbycie się zdezelowanego samochodu. Złomowanie jednak może rodzić wiele problemów, które nie zawsze są łatwe do rozwiązania, jak w przypadku braku zgody współwłaściciela.