Lawety to bezpieczny środek transportu pojazdów. Podobnie jak przyczepy mają one dużą funkcjonalność, dzięki której znalazły zastosowanie w służbach drogowych, u właścicieli komisów i posiadaczy specjalistycznych pojazdów. W tym artykule podpowiemy Ci, jaką lawetę wybrać oraz jaka przyczepa na kat. B nada się do codziennego użytku. Poznaj nasze praktyczne porady, które rozwieją Twoje wątpliwości.
Przyczepa a laweta – podobieństwa i różnice
W praktyce każdy potrafi odróżnić przyczepę od lawety. W teorii fachowa terminologia wymaga omówienia tych dwóch pojęć osobno. Przyczepa jest pojazdem bezsilnikowym, który służy do przewozu przedmiotów. Przyczepy dzielimy na lekkie i ciężkie. Laweta to z kolei pojazd przeznaczony do transportu pojazdów. Według definicji każda laweta jest także przyczepą. Do przewozu samochodów służą przyczepy stałe i uchylne, które różnią się systemem najazdu. Przyczepy uchylne służą do opuszczania na ziemię, a stałe do zamocowania pojazdu na platformie z elementem najazdowym.
Jaką przyczepę wybrać i na co zwrócić uwagę?
Wielu posiadaczy aut decyduje się na zakup przyczepy lekkiej, która opiera się na aluminiowej ramie. Szeroki wybór produktów na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji. Przed dokonaniem zakupu warto rozważyć podstawowe kryteria, takie jak rodzaj przewożonych materiałów, masy najcięższych ładunków, oraz oferty cenowej producentów. W doborze przyczepy ważne jest także jej wyposażenie. Niektóre modele mają plandekę, sztywną powłokę ABS, podwyższone burty i metalowe stelaże. Wiele przyczep ma wewnętrzne punkty mocowania, czy koło zapasowe, które może uratować kierowcę podczas awarii. Koło podporowe ułatwi proces podłączania przyczepy do samochodu.
Jaka przyczepa na kat. B?
Kierowcy osobówek mają ograniczone pole do popisu w przypadku przyczep. Zastanawiasz się jaka przyczepa na kat. B będzie odpowiednia? Prawo jazdy kategorii B pozwala na korzystanie z przyczepy lekkiej do 750 kg lub cięższej, pod warunkiem, że zestaw pojazdów, na który składa się samochód i przyczepa nie przekracza 3500 kg. Przyczepa musi być wyposażona w hamulce najazdowe lub pneumatyczny układ hamulcowy. W celu sprawdzenia, czy waga nie została przekroczona, każdy kierowca może sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą na kalkulatorze dostępnym w internecie. Maksymalna masa całkowita samochodu i przyczepa jest określona w dowodzie rejestracyjnym. Wartości są określone symbolami F.1, Q.1 i Q.2. Ważne, aby stosunek dopuszczalnej masy całkowitej samochodu do masy przyczepy wynosił 1,33:1. Wszelkie odstępstwa od obowiązujących przepisów mogą skończyć się mandatem w wysokości 500 zł w najlepszym przypadku lub wypadkiem w najgorszym. Z tego względu polecamy dokładnie obliczyć DMC pojazdów i dobrać odpowiednią przyczepę do możliwości samochodu.
Również przyczepy do przewozu pojazdu powinny spełniać wymogi prawne. Laweta musi mieć homologację i odpowiadać mocy silnika pojazdu. Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B, ciężar lawety przy kierowanym pojeździe nie może przekroczyć wagi 3500 kg. Prędkość jazdy autem nie może wówczas przekroczyć 70 km/h na drogach zabudowanych i 80 km/h na drogach ekspresowych.
Jaką lawetę wybrać?
Dobra laweta to laweta bezpieczna. Każdy model powinien być wyposażony w zabezpieczenie gwarantujące bezawaryjny transport pojazdów na pokładzie. Mocowania do kół muszą unieruchomić auto lub motocykl na podeście. Warto zadbać o bogate wyposażenie lawety, które może się przydać w ekstremalnych sytuacjach. Polecamy zaopatrzyć się w wyciągarkę, która usunie pojazd z newralgicznego miejsca. Podczas wyboru odpowiedniego modelu sprawdź jakość spawów, nacisk ciężaru pojazdu i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Laweta musi być także wytrzymała i wykonane z odpowiednich materiałów. Rekomendujemy lawety wyprodukowane z najlepszego gatunku aluminium. Poza jakością wykonania kryterium wyboru jest także przeznaczenie. Lawety dwupoziomowe są znacznie bardziej ładowne niż modele z jedną kondygnacją. Dodatkowo potrafią przewieźć nawet kilkanaście aut jednocześnie, choć taka funkcjonalność może dla niektórych okazać się zbędna.
Gdzie kupić lawety i przyczepy?
Jeśli chodzi o wybór przyczep i lawet, warto wybrać rozwiązania sprawdzonych firm. Przewóz towarów oraz samochodów, motocykli czy maszyn budowlanych musi przebiegać w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa. Polecamy postawić na sprawdzone marki, takie jak na przykład BFZ, który jest pionierem w dziedzinie aut specjalistycznych służących do transportu innych pojazdów. Naczepy, przyczepy, autotransportery i ciągniki siodłowe spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Niskie najazdy pozwalające na bezpieczny transport aut sportowych i luksusowych, których nie sposób przewieźć tradycyjną przyczepą. Postaw na profesjonalne rozwiązania!
zawsze dobrze wiedzieć