Strona głównaInneBrak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

-

W dowodzie rejestracyjnym znajduje się miejsce tylko na sześć pieczątek potwierdzających odbycie badania technicznego pojazdu. Z tego powodu dowód rejestracyjny może być ważny co najwyżej przez 6 lat. Jakie mamy alternatywy, gdy zabraknie miejsca w dowodzie rejestracyjnym?

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na badania techniczne – co robić?

W obecnej sytuacji prawnej nie unikniemy wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie w nim miejsca. Powinniśmy to zrobić przed siódmym przeglądem – przegapienie tego momentu i wykonanie badań technicznych po terminie, będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty za uzyskanie pozwolenia czasowego. W celu wymiany dowodu rejestracyjnego udajemy się do właściwego urzędu, np. do Wydziału Komunikacji, wraz z wypełnionym wnioskiem o wymianę dowodu, dotychczasowym dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (o ile została wydana), zaświadczeniem badania technicznego pojazdu oraz z dokumentem tożsamości – dowodem osobistym. W przypadku kilku współwłaścicieli pojazdu należy dostarczyć do wglądu również ich dowody osobiste. Ewentualnie dostarczamy pełnomocnictwa do samodzielnego załatwienia sprawy, bez obecności innych współwłaścicieli samochodu. Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wynosi 54,50 zł, a za pozwolenie czasowe doliczyć należy 19 zł. Opłata skarbowa w przypadku złożenia pełnomocnictwa to kolejne 17 zł. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na badania techniczne może być sporym kosztem, który ponosimy w zasadzie bez sensu – dlaczego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego – zmiana w przepisach coraz bliżej!

Od października 2018 roku kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku posiadania podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC (lub potwierdzenia jej posiadania). Wydawałoby się logicznym, że wraz z tym prawem, również brak miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym nie będzie już stanowił problemu i wymagał wymiany dokumentu co 6 lat. Taki też początkowo był zamysł Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Infrastruktury, jednak projekt wciąż nie wszedł w życie. Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC jest możliwy dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące danego kierowcy czy samochodu, w tym odbytych badań technicznych. Policja, straż miejska i inne uprawnione służby mają do niej dostęp i w każdej chwili mogą zasięgnąć tam potrzebnych informacji, również dotyczących aktualnego stanu technicznego samochodu. Dlaczego więc wciąż należy wymieniać dowód, gdy brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym? 2019 rok nie wprowadził zmian, które zwolnią nas z tego niepotrzebnego obowiązku, a proces legislacyjny wciąż trwa – do tego powolnego tempa naszych ustawodawców już się chyba przyzwyczailiśmy. Możemy liczyć jednak na to, że droga do tej rewolucji jest coraz krótsza i z pewnością, prędzej czy później, doczekamy również tej zmiany w Prawie o ruchu drogowym.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

autoalarm

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

3
Liczba kradzieży aut w naszym kraju spada z roku na rok. W roku 2016 odnotowano ponad 11005 tys. kradzieży gdy w 2017 było to...
tory wyścigowe

Tory wyścigowe w Polsce

Wybór odpowiednich opon

Jakie opony do samochodu?

odwołanie sie od mandatu

Odwołanie od mandatu

Prawo jazdy z Ukrainy

Opinie o Valeo

Valeo – opinie

OSTATNIE POSTY