Strona głównaInneWszystko o silniku 1.9 JTD

Wszystko o silniku 1.9 JTD

-

Silnik 1.9 JTD budzi wiele pytań, ponieważ są to silniki diesle od koncernu FIAT, która wypuściła w swojej historii parę wadliwych modeli silników (1.6 Twin Spark), lecz nie można ujmować tej włoskiej marce, bo ma swoim koncie również parę świetnych modeli samochodów. Budowa tego silnika jest jest złożona, a zastosowane tam rozwiązania zostały powielone przez inne marki. Razem z turbosprężarką ze zmienną geometrią potrafiły wyciągnąć naprawdę fajne osiągi.

JTD co to znaczy?

JTD czyli Jet Turbo Diesel to silnik, który posiada bezpośrednie wtryski common rail. Silnik ten był na tyle dobry, że zapożyczony został przez inne marki. Co prawda inne koncerny zmieniły nazwy to budowa silniku została nie zmienna. Poniżej przykłady koncernów, które używają silników JTD pod inną nazwą.

  • CDTi – czyli silnik, które dość często był stosowany w koncernie OPEL
  • DDis – nazwa silniku, który był montowany w samochodach japońskiego koncernu Suzuki
  • D – również zza oceanem budowa silniku JTD znalazła swoje zastosowanie w samochodach m.in Cadillac
  • Quadra-Jet – mniej znane określenie silnika, nawet dla specjalistów jakimi są mechanice, ponieważ silnik ten został zastosowany w pojazdach marki Tata, czyli Indyjskiego giganta przemysłu motoryzacyjnego

1.9 JTD oszczędność i niezawodność

Myśląc o niezawodnych i oszczędnym silniku dieslowym myślimy o poczciwym silniku 1.9 TDI, który jest montowany od 1991 w samochodach koncernu Volkswagena. Silnik ten ma jednak bardzo dużego konkurenta na rynku diesle poniżej pojemności 2 litrów. 1.9 JTD to silnik równie niezawodny i oszczędny co 1.9 TDI. Alfa Romeo 147 z silnikiem 1.9 JTD została okrzyknięta mianem samochodu roku Europy w roku 2001, co tylko potwierdza nas w przekonaniu, że naprawdę warto zastanowić się nad zakupem samochodu właśnie z tą jednostką.

Alfa romeo 147 1.9 jtd opinie

Koncern Fiat nie tylko wykonał kawał dobrej roboty z silnikiem JTD, ale także wypuścił model samochodu, który w tamtych czasach był naprawdę bardzo dobry. Opinie Alfy Romeo w internecie są naprawdę bardzo średnie. Koncern Fiata zaliczył wpadkę wypuszczając Alfę Romeo w akompaniamencie wadliwego silnika 1.6 Twin Spark. Reputację marki Alfa Romeo popsuła również automatyczna skrzynia biegów, która potrafiła ulec awarii nawet po 90 tysięcy przebiegu. Należy jednak napomknąć, że inne koncerny takie jak VW czy General Motors też miały dużo wpadek oraz były zaangażowane w różne afery m.in Diesel gate. Alfa Romeo 147 1.9 to dobry samochód z pancerną jednostką. Zastosowane tam podzespoły takie jak skrzynia biegów, cały układ sterowniczy czy elektryka działają do dziś w pojazdach, które opuściły linie produkcyjną w roku 2000. Dobra eksploatacja tego silnika, czyli wymiana wszelkich olejów i filtrów na czas powoduje, że samochód ten jest naprawdę żywotny i może konkurować na rynku samochodów używanych z najlepszymi. Przez ponad 10 lat samochód ten był produkowany w przeróżnych wersjach zarówno w wersjach benzynowych, jak i diesel. Jaka jest Twoja opinia na temat Alfy Romeo 147? Czy polecasz silnik 1.9 JTD?

POPULARNE

ZŁOMOWANIE POJAZDU

Wszystko co powinieneś wiedzieć o złomowaniu pojazdu

0
Z czasem nasz samochód psuje się coraz częściej i nadchodzi taki moment, że po prostu nie opłaca się naprawiać naszego auta. W przypadku kolizji...
CYKL OTTA

Cykl Otta. Jak działa?

ochrona samochodu

Kioskpolis – wylicz swoje OC

podróż na węgry

Samochodem na Węgry

OSTATNIE POSTY