Strona głównaInneWynajem długoterminowy aut używanych — wady i zalety rozwiązania

Wynajem długoterminowy aut używanych — wady i zalety rozwiązania

-

Leasing, zakup za gotówkę, a może auto w abonamencie? Sposobów pozyskania samochodu nowego i używanego jest naprawdę sporo. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie odpowiedni dla poszczególnych osób, chociażby pod kątem ekonomicznym. Ciekawą formą na pozyskanie samochodu używanego, jest skorzystanie z opcji wynajmu długoterminowego, definiowanego także jako abonament samochodowy.

Jeżeli interesuje Cię używany samochód lub chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat możliwych form sfinansowania pojazdu, koniecznie przeczytaj ten poradnik — dowiesz się z niego wielu ciekawych rzeczy na temat najmu długoterminowego!

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu

Definiowany jest także jako dzierżawa pojazdu, czy auto w abonamencie. Ten sposób finansowania jest ciekawą opcją na pozyskanie np. używanego pojazdu dla firm, oraz osób prywatnych.

Co ciekawe, firmy wynajmujące samochody używane w najmie długoterminowym bardzo często oferują sprawdzone samochody poleasingowe, które niekiedy są jeszcze na gwarancji. Istotną zaletą najmu długoterminowego jest to, że oprócz pojazdu, nabywca otrzymuje także w cenie pakiet usług dodatkowych.

Osoba decydująca się na wynajem długoterminowy aut używanych zobowiązana jest po podpisaniu umowy do płacenia comiesięcznych rat, natomiast na koniec umowy nie ma obowiązku wykupu pojazdu, tak jak ma się to najczęściej w przypadku leasingu. Oczywiście opcja taka jest możliwa, aczkolwiek mało rentowna.

Wynajem długoterminowy samochodu najczęściej zawierany jest na okres 2-5 lat. Najkrótszym okresem, na który zawrzeć można umowę najmu długoterminowego to 12 miesięcy — krótszy zwany jest wynajmem krótkoterminowym i charakteryzuje się nieco inaczej, aniżeli opisywany.

Informacje i koszty w wynajmie długoterminowym dla firm

Opcja ta jest świetną alternatywą nie tylko dla leasingu. Ponadto jeżeli chodzi o pojazdy używane, ukierunkowana jest bardziej w stronę firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku i nie mają odpowiedniego kapitału na pozyskanie nowej floty pojazdów. Firmy takie szukają ekonomicznych rozwiązań, wiążącymi się będą równie z pewnymi pojazdami, które z racji kilku lat na karku są zwyczajnie tańsze od nowych.

Kwota za wynajem danego samochodu, czy całej floty, zależna będzie od modelu jak i okresu najmu, na jaki zostanie podpisana umowa. Prowadząc firmę i stawiając na najem długoterminowy aut używanych, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim jest to wybranie najbardziej atrakcyjnej oferty spośród tych, które oferują firmy wynajmujące.

Na uwadze jednak trzeba mieć, że najtańsza oferta, nie oznacza najlepszą! Ponadto zawsze należy sprawdzić, jakie konkretnie opcje są wliczone w ratę za pojazd. Najczęściej główną zaletą jest to, że nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z serwisem pojazdu, lecz wymienić można też inne, takie jak:

 • wymianę opon,
 • samochód zastępczy,
 • ubezpieczenie

i wiele innych.

Informacje i koszty w wynajmie długoterminowym dla osób prywatnych

Jeżeli mowa o różnych sposobach finansowania samochodu dla osób prywatnych, pierwszym pomysłem, który nasuwa się na myśl, jest kredyt lub zakup za gotówkę. Auto zakupione w takich formach to czasami nie do końca dobra opcja. Wówczas rozważyć można wynajem długoterminowy samochodów używanych.

Opcja ta jest przede wszystkim korzystna z uwagi na brak długoterminowych zobowiązań kredytowych itp. czy brak utraty sporej ilości gotówki z uwagi na spadek wartości zakupionego pojazdu. Dodać także można, że serwisowanie auta jest po stronie firmy wynajmującej zatem to też spora zaleta i oszczędność finansowa.

Rata za wynajem długoterminowy auta używanego często będzie uzależniona od czynników podobnych jak w przypadku wynajmu dla firm. Zdarzyć się może, że dana rata będzie na podobnym poziomie jak kredytowa, czy leasingowa, aczkolwiek należy uwzględnić bonifikaty, które związane są z wynajmem, mowa o wliczonych w comiesięczną opłatę kosztach serwisu, wymianie opon i innych.

Wynajem długoterminowy samochodów — na co należy zwrócić uwagę

Rozważając wynajem długoterminowy, należy przede wszystkim wiedzieć, że pomimo iż auto jest używane, będzie miało udokumentowaną historię, zazwyczaj pewny przebieg, być może samochód objęty będzie jeszcze gwarancją i co najważniejsze będziemy wybierali spośród dokładnie sprawdzonych i sprawnych technicznie modeli.

Co za tym idzie, nie trzeba się martwić, że kupujemy przysłowiowego kota w worku np. z ukrytymi wadami własnymi i nie tylko. Ponadto zazwyczaj w cenie raty uwzględniony jest serwis za obsługę samochodu, lecz to zawsze należy zweryfikować podczas podpisywania umowy.

W umowie należy także zawsze sprawdzić, czy widnieje adnotacja na temat limitu kilometrów. Taki szacowany przebieg pojazdu jest obowiązkowym, który należy podać przy podpisywaniu umowy. Często przebieg związany jest z całym rokiem korzystania z auta i jeżeli zostanie przekroczony, płacimy dodatkowo za każdy ponadprogramowo przejechany kilometr.

Wiedzieć należy także o tym, że przy podpisywaniu umowy można uiścić nieobowiązkową opłatę wstępną za auto. Dzięki temu proporcjonalnie rata wynajmu spada. Co do wykupu samochodu na koniec umowy — nie ma takiego przymusu, aczkolwiek dla chętnych istnieje taka możliwość.

Jakie są zalety i wady w wynajmie długoterminowym

Taka forma finansowania posiada swoje mocne strony, lecz także i słabe strony, na temat których należy wspomnieć. O zaletach i wadach przeczytasz poniżej.

Zalety wynajmu długoterminowego aut używanych dla firm i osób fizycznych

 • Stałe koszty — określona w umowie wysokość zobowiązania miesięcznego zazwyczaj jest stała i nie wpływają na nią wahania inflacji itp.
 • Brak przymusu uiszczania opłaty wstępnej — decydując się na wynajem długoterminowy, nie trzeba wpłacać określonej kwoty na początku umowy. Jest to jedynie opcja, dzięki której można obniżyć całościową ratę za pojazd.
 • Brak przymusu wykupu auta — po wykonanej umowie nie trzeba wykupować danego pojazdu. Można go zwrócić i np. podpisać umowę na inny, nowszy.
 • Brak ryzyka i obaw o spadek wartości pojazdu — kupując auto, czy całą flotę za gotówkę, bądź w kredycie, zawsze należy liczyć się ze stratami finansowymi. Pojazdy, szczególnie nowe, stosunkowo szybko tracą na wartości, przez co ich odsprzedaż np. po kilku latach eksploatacji pozwoli odzyskać jedynie część poniesionych wcześniej kosztów.
 • Szeroki wybór modeli pojazdów — firmy trudniące się wynajmem długoterminowym w swojej ofercie mają zazwyczaj do wyboru bardzo duże ilości wszelkiej maści pojazdów. Od małych aut miejskich, poprzez klasyczne samochody, np. w nadwoziu kombi, kończąc na praktycznych SUV-ach, a nawet autach dostawczych. Ponadto wybierać można spośród wielu wersji silnikowych, czy wyposażenia.
 • Oszczędność czasu — taka zaleta dotyczy głównie przedsiębiorców. W tej opcji auta służbowe nie są jedynym obowiązkiem pracownika administracji, czy właściciela firmy. Wymienić można, chociażby serwisowanie własnej floty pojazdów, szukanie najtańszego ubezpieczenia i inne — w najmie są to jedne z opcji ujęte w cenie
 • Możliwość dokonania wszelkich formalności w sposób zdalny — w dobie internetu, wszelkie formalności, które związane są z najmem, można wykonać poprzez stronę w sieci firmy wynajmującej. Jest to bardzo wygodne, szczególnie dla przedsiębiorców. Ponadto wiele firm oferuje testowanie samochodu np. przez okres 14 dni, zanim klient się na niego zdecyduje.
 • Otrzymujesz sprawny samochód z pewną historią — wiele aut oferowanych w wynajmie długoterminowym pochodzi z zakończonych umów leasingowych. Zatem pojazdy te będą mieć udokumentowaną przeszłość, prawdziwy deklarowany przebieg, serwis przeprowadzany w ASO i wiele innych atutów.

O mocnych stronach, jakie niesie za sobą wynajem długoterminowy, można by się jeszcze długo się rozwodzić, lecz czas przejść do wad.

Wady wynajmu długoterminowego aut używanych dla firm i osób prywatnych

 • Roczny limit kilometrów — jeżeli chodzi o słabe strony danej formy finansowania, ta jest chyba najbardziej istotna. Otóż deklarowany roczny limit kilometrów wiąże się z miesięczną ratą. Im zadeklaruje się wyższy limit, tym rata wzrośnie. Ponadto po przekroczeniu tegoż limitu, zostaną naliczone koszty za każdy dodatkowo przejechany kilometr. Opłaty nie są wysokie, gdyż często sięgają zaledwie kilkunastu groszy, lecz na temat tej kwestii zawsze należy dopytać firmy wynajmującej, bo stawki są różne.
 • Konieczność przyjazdu na przeglądy techniczne i serwis samochodu do ASO — wszystkie sprawy techniczne związane z autem należy załatwiać w autoryzowanych stacjach pojazdów, które zadeklarowała firma wynajmująca. Zdawać się to może zaletą, jednak serwis w ASO wpływa na późniejszą, wyższą ceną auta. Dlatego klient, który chce się zdecydować na wykup samochodu po zakończonej umowie, zapłaci adekwatnie więcej.
 • Wszelkie zapisy dodatkowe zawarte w umowie — wymienić tutaj można przede wszystkim zgody na wyjazdy zagraniczne danym autem, udostępnianie pojazdu osobom trzecim i wiele innych. Jeżeli znajdziemy dany zapis w umowie, a chcemy np. pojechać samochodem na zagraniczne wakacje, fakt ten zawsze należy zgłosić firmie wynajmującej i otrzymać zgodę na dane działanie. W przeciwnym razie wiązać się to będzie z karami finansowymi.

Jak widać, słabych stron w najmie długoterminowym używanych aut jest zdecydowanie mniej aniżeli mocnych stron! Do kwestii wad i zalet zawsze należy podchodzić indywidualnie i interpretować je według własnych preferencji.

Podsumowanie

Czy wynajem długoterminowy pojazdów używanych to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że tak! Co więcej, korzystne jest ono nie tylko dla osób prywatnych i stanowi świetną alternatywę, chociażby dla kredytu, ale też dla firm, a szczególnie tych, które dopiero zaczynają swoją działalność i potrzebują pozyskać niższym kosztem sprawdzone samochody służbowe. Wynajem długoterminowy to zdecydowanie przyszłościowa opcja na pozyskanie samochodów!

POPULARNE

Meguiars

Meguiars – opinie, gdzie kupić, jaki wosk wybrać?

0
Dbanie o wygląd samochodu wymaga skorzystania z profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji lakieru. Sięgnięcie po renomowane produkty od doświadczonych producentów sprawia, że lakier zostanie skutecznie...

Prawo jazdy z Ukrainy

OSTATNIE POSTY