Strona głównaInneWszystko, co powinieneś wiedzieć o światłach

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o światłach

-

Światła samochodowe to element, który w bardzo dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nieodpowiednio ustawione światła mogą oślepić innych kierowców i pieszych, powodując tym samym zagrożenie na drodze. Jak ustawić światła w samochodzie, wzmocnić, wyczyścić i jakie spełniają funkcje?

odpowiednie światła  i ich poprawne ustawienie znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze

Światła w samochodzie – kiedy jakich używać?

W normalnych warunkach atmosferycznych, czyli gdy pogoda gwarantuje dobrą przejrzystość powietrza, należy używać świateł mijania – dotyczy to również jazdy w dzień. Od roku 2011 samochody osobowe są produkowane ze światłami dziennymi, które podczas dnia mogą być używane zamiast świateł mijania. Trzeba pamiętać jednak o tym, że światła dzienne mogą być używane wyłącznie podczas słonecznego dnia i dobrej pogody. Gdy jest zachmurzenie, lekka mgła czy deszcz, to należy korzystać ze świateł mijania.

Zamiennie ze światłami mijania używa się świateł drogowych, tzw. długich. Można ich używać jedynie w nocy, gdzie widoczność jest na tyle ograniczona, że światła mijania nie spełniają swojej funkcji (np. na długiej drodze, bez zakrętów). O czym należy wiedzieć, to, że gdy tylko zauważamy na trasie pieszego lub inny samochód, niezwłocznie należy je zmienić na światła krótkie (czyli mijania), bo światła drogowe oślepiają ludzi lub kierowców z naprzeciwka.

Świateł pozycyjnych używa się w sytuacji, gdy robimy postój w miejscu niedostatecznie oświetlonym, by inni kierowcy zauważyli auto. Podczas postoju, pojazd powinien być widoczny z około 300 metrów, o ile przejrzystość powietrza jest dobra. Świateł tego typu używa się także podczas holowania pojazdu. Podobną funkcję mają światła postojowe, które znajdują zastosowanie w autach o długości poniżej 6 metrów i szerokości poniżej 2 metrów.

jakie swiatła w dzień

W przypadku bardzo trudnych warunków na drodze pomocą służą światła przeciwmgłowe. Samochody są wyposażone w tylne i przednie światła tego typu. Gdy panują bardzo trudne warunki jak np. gęsta mgła, to używać należy przednich świateł przeciwmgłowych. Natomiast, gdy widoczność sięga zaledwie do 50 metrów, to wtedy można włączyć też tylne.

Są również inne rodzaje świateł, których każdy kierowca używa na co dzień, jak np. kierunkowskazy. Zapominalscy, którzy nie zaznaczają skrętu, stwarzają ogromne zagrożenie na drodze. Należy pamiętać o tym, że używanie kierunkowskazu jest ogromną pomocą nie dla nas, lecz dla innych kierowców, którzy nie są w stanie przewidzieć czy ktoś zamierza skręcić, czy nie. Światła awaryjne służą do sygnalizowania postoju awaryjnego w niedozwolonym miejscu. Światła hamowania, które zapalają się przy uruchomieniu hamulca, działają automatycznie, podobnie jak światła cofania, włączające się przy uruchomieniu biegu. Należy się zorientować przed wejściem do auta, jak włączyć światła w samochodzie, ponieważ nie we wszystkich modelach samochodów, uruchamia się je w taki sam sposób.

 

Jak ustawić światła w samochodzie?

Nieodpowiednie ustawienie świateł może doprowadzić do wypadku, szczególnie w nocy. Przednie światła ustawione nieprawidłowo mogą oślepiać innych kierowców jadących z naprzeciwka albo nie oświetlać dostatecznie drogi. Światła w samochodzie są sprawdzane i regulowane przy przeglądzie technicznym, czyli raz w roku. Wskazane jest, by udać się do diagnosty również po wymianie żarówek lub po kolizji, w której reflektory mogły zostać uszkodzone, bo wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że są rozregulowane. Poprawne ustawienie powinno oświetlać drogę na około 100 metrów. Na stacjach kontroli pojazdów lampy są sprawdzane specjalnym przyrządem, a cały proces trwa zaledwie kilka minut. Warto się jednak dowiedzieć jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem, aby w sytuacji, gdy nie będzie możliwości podjechania na stację kontroli, jeździć jak wyczyścić światłaz dobrze ustawionymi reflektorami. Popularnym sposobem jest ustawianie świateł mijania z wykorzystaniem ściany lub muru. Gdy jest ciemno na dworze, należy ustawić auto na prostej powierzchni prostopadle do ściany i jak najbliżej jej. Środki reflektorów należy zaznaczyć na ścianie np. taśmą lub markerem i połączyć dwa punkty linią. Następnie trzeba odjechać na odległość 10 metrów i sprawdzić na reflektorach wartość pochylenia świateł – jest to napisane w procentach. Najczęściej wartość ta wynosi 1%, dlatego w odległości 10 metrów od ściany, górny cień świateł powinien znajdować się niżej o 10 cm od zaznaczonej wcześniej linii (jeśli wartość pochylenia wynosiłaby 1,4%, to wtedy cień powinien być 14 cm niżej itd.). Gdy okaże się, że światła nie są ustawione poprawnie, to można je regulować np. przy pomocy odpowiedniego klucza, manewrując pokrętłami znajdującymi się w reflektorze. Ustawianie świateł samodzielnie jest więc trochę skomplikowane i na pewno zajmuje sporo czasu, dlatego najlepiej podjechać na stację kontroli pojazdów, gdzie za pięciominutową regulację zapłacimy ok. 20 zł.

Jak wzmocnić światła w samochodzie?

Odpowiednie ustawienie świateł znacznie poprawi komfort jazdy i widoczność na drodze, ale czasami to nie wystarcza i w dalszym ciągu światła nie są tak mocne, jak byśmy oczekiwali. Jest jeszcze kilka sposobów, dzięki którym można wzmocnić słabe światła w samochodzie. Przede wszystkim należy przyjrzeć się żarówkom i ich mocy. Zamiast najtańszych, kupowanych na stacji benzynowej, warto wybrać homologowane żarówki o zwiększonym strumieniu światła. Są dużo mocniejsze, ale działają krócej i będą wymagać częstszych wymian. Nieocenione efekty daje regularne polerowanie kloszy. Brudzą się szybciej niż np. przednia szyba. Wystarczy regularnie je przecierać szmatką na mokro, aby nie zmatowiały i by przepuszczały bez problemu światło. Po latach używania warto je oddać specjaliście do regeneracji. Polega ona na oczyszczaniu i polerowaniu plastikowego klosza oraz odbudowaniu warstwy metalicznej odbłyśnika.

Jak wyczyścić światła w samochodzie?

światła ledowe w samochodzie

Dobrze wyregulowane reflektory to tylko jeden z aspektów, który gwarantuje na drodze większe bezpieczeństwo. Kolejnym z nich są czyste lampy. Brud może sprawiać, że wiązka światła będzie się załamywać i oślepiać kierowców, nawet jeśli światła są ustawione odpowiednio. Lampy najbardziej brudzą się podczas deszczowej pogody, ale mimo to należy je czyścić regularnie, niezależnie od panującej na dworze aury. Można użyć w tym celu specjalnej gąbki do mycia szyb, która jest dostępna dla kierowców niemal na każdej stacji benzynowej. Poza tym istnieje wiele domowych sposobów na umycie reflektorów, które są matowe i pożółkłe ze starości. Całkiem dobrze sprawdza się szorowanie reflektora pastą do zębów przez kilkanaście minut, a nawet odmrażaczem do szyb. Można zakupić również specjalne zestawy do czyszczenia świateł, zawierające specjalną pastę do polerowania, papier ścierny i płyn do zabezpieczenia reflektorów przed działaniem promieni UV. W ten sposób jednak można je wyczyścić tylko na zewnątrz – może się zdarzyć, że będzie konieczne umycie ich również od środka. Profesjonalne wyczyszczenie reflektorów w warsztacie samochodowym to koszt ok. 100 – 200 zł.
[ratings]

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

1 KOMENTARZ

POPULARNE

kamper

Jak urządzić kampera – Kilka niezbędnych wskazówek

0
Coraz częściej ludzie stawiają na wybór kampera w celu częstego podróżowania bez konieczności opłacania noclegu. Jest to świetna opcja dla samotników, partnerów, jak i...
nawigacja do samochodu

Jaka nawigacja do samochodu?

resoraki

Gablota na resoraki

OSTATNIE POSTY