Strona głównaNaprawaUżywane części - inwestycja, czy strata pieniędzy?

Używane części – inwestycja, czy strata pieniędzy?

-

Przy zakupie części samochodowych niejednokrotnie stajesz przed decyzją – tańsze, czy pewniejsze? Często słyszy się też opinie, że używane części samochodowe nie nadają się do użytkowania, co zresztą w wielu przypadkach jest prawdą. Za chwilę wyjaśnimy wszelkie wątpliwości w tej sprawie…

Używane części – czy warto?

Używane części samochodowe znacząco różnią się ceną nie tylko od nowych produktów, ale też między sobą. Składa się na to kilka czynników, z czego głównymi są rok produkcji, historia pojazdu oraz konserwacja. Tanie części są zazwyczaj w gorszym stanie, a więc prawdopodobnie będą wymagały wymiany nieco szybciej. Jeśli mimo to decydujesz się na zakup, warto celować w zamienniki oryginałów. Ich cena bywa niższa nawet o kilkadziesiąt procent, przy czym produkty z kategorii premium, nie odbiegają jakością od markowych wzorców.

Jak pisze WP Autokult, używane samochody to inwestycja, dlatego warto brać pod uwagę możliwość przyszłej sprzedaży posiadanego auta. 

Jakie części wybrać?

Jeśli samochód jest dla ciebie czymś więcej, niż jedynie środkiem lokomocji i nie planujesz wymieniać go w niedalekiej przyszłości na lepszy model, inwestycja w dobre jakościowo i trwałe części będzie oczywistym rozwiązaniem. Mądrym posunięciem będzie także  zakup dodatkowych części zapasowych w jak najlepszym stanie – szczególnie jeśli już teraz nie są powszechnie dostępne.

Jeśli jednak traktujesz swój pojazd jedynie w kategoriach “przemieszczacza” i planujesz jego zmianę w niedługim czasie, można nieco ograniczyć budżet . Zadbaj przede wszystkim o to, by zakupione części gwarantowały bezpieczeństwo na trasie.

Przeglądając Autoparts24.pl, czy inne strony sprzedażowe, możesz łatwo porównać parametry poszczególnych ofert, co znacznie ułatwi odpowiedni wybór. Możesz też liczyć na profesjonalną poradę. Innym odpowiednim do tego miejsce będą poradniki, np. na  fora i grupy zrzeszające fanów motoryzacji. W końcu kto lepiej oceni jakość, użytkowanie, bezpieczeństwo i wytrzymałość części samochodowych niż prawdziwi automaniacy?

Co kraj, to obyczaj

Części samochodowe uznane w jednym państwie za zużyte, a więc nadające się wyłącznie do utylizacji, w innym mogą wciąż być klasyfikowane jako sprawne. Wielu sprzedawców skupuje je bardzo niskim kosztem. Może to być również opłacalne w zakresie remontu własnego auta. 

Jeśli twój samochód wymaga kompleksowej naprawy, zastanów się, czy nie warto wybrać się za granicę na poszukiwania niezbędnych części. Częstym kierunkiem są tu Niemcy. Na tamtejszych złomowiskach możesz znaleźć wiele przydatnych materiałów w cenach zbliżonych do polskich, za to wyższej jakości. 

AutoŚwiat podaje też kilka przykładów najłatwiejszych do znalezienia marek – między innymi: Volkswagen, Ford, Audi.

Dużym plusem złomowisk jest to, że części samochodowe możesz pozyskać bezpośrednio ze złomowanego pojazdu. Pomoże ci to prawidłowo ocenić ich stan i faktyczną przydatność. 

Praktyka czyni mistrza

Mając już kilka napraw za sobą, nauczysz się coraz lepiej oceniać używane części samochodowe “na oko”. Do tego czasu staraj się kontrolować ich wytrzymałość, prowadząc prostą dokumentację zużycia. Pozwoli ci to poznać możliwości konkretnych modeli i nie tracić w przyszłości czasu i pieniędzy na te gorszej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

przepustnica

Brudna przepustnica. Objawy

0
Przepustnica to element, który stosowany jest w silnikach benzynowych. Znajduje się w kanale dolotowym, połączony jest z pedałem gazu. Otwarcie przepustnicy zwiększa ilość powietrza...
akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

OSTATNIE POSTY