Strona głównaInneUbezpieczyciel zwraca składkę OC – czy to możliwe?

Ubezpieczyciel zwraca składkę OC – czy to możliwe?

-

Dla wielu kierowców posiadających własne samochody ubezpieczyciel zwracający składkę OC brzmi trochę jak wytwór rzeczywistości równoległej. Nic bardziej mylnego! W świecie ubezpieczeń samochodowych takie sytuacje się zdarzają i mają miejsce częściej niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, w jakim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci wpłacone już składki za OC.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC stanowi swojego rodzaju ochronę finansową przed skutkami stłuczek, wypadków drogowych i innego rodzaju incydentów. Ochrona ma o tyle ogromne znaczenie, że obejmuje nie tylko sprawcę zdarzenia, ale przede wszystkim osoby poszkodowane. Gwarantując wypłatę odszkodowania za spowodowane straty, towarzystwa ubezpieczeniowe sprawiają, że sprawcy stłuczek nie muszą ponosić kosztów naprawy szkód, a osoby poszkodowane nie muszą martwić się, że nie otrzymają należnych im pieniędzy.

Ubezpieczenie OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy pojazd powinien być nim objęty. Polisę wykupuje kierowca bezpośrednio, płacąc rokrocznie składki, których wysokość uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: wiek kierowcy, historia wypadków, staż za kierownicą, miejsce zamieszkania, model i marka samochodu, rok jego produkcji, czy też pojemność jego silnika.

Wysokość składek może być różna. Mniej doświadczeni kierowcy lub ci, którzy w przeszłości powodowali stłuczki i wypadki mogą płacić nawet kilka tysięcy złotych rocznie! Kierowcy starsi natomiast, cieszący się dobrą historią jazdy, często uzyskują korzystne zniżki, sięgające nawet kilkudziesięciu procent!

W świecie ubezpieczeń bywa jednak sytuacja, w której to ubezpieczyciel zwróci składkę ubezpieczonemu. Jaka?

Kiedy możemy spodziewać się zwrotu kosztów OC?

Możliwość uzyskania przez ubezpieczonego wypłaty uiszczonych już składek za ubezpieczenie OC może mieć miejsce tylko w momencie zakupu używanego pojazdu od innego kierowcy, który zdążył opłacić już składki ubezpieczeniowe.

Jak wiadomo – polisa OC przypisana jest nie tylko do kierowcy, ale przede wszystkim do samochodu. Dlatego wraz ze zmianą właściciela pojazdu zmienia się również właściciel OC. Często tego typu przejścia nie są opłacalne – przede wszystkim z uwagi na różnice w zniżkach, jakie posiadają obaj kierowcy (dotychczasowy i nowy właściciel samochodu). Dlatego funkcjonuje coś takiego jak rekalkulacja składek, a więc ponowne ich obliczenie i wcielenie w życie. Wówczas – jeśli okaże się, że składki nowego kierowcy będą niższe niż dotychczasowego – można ubiegać się o zwrot wpłaconych już składek (a raczej o różnicę, która w nich nastąpiła). Ubezpieczyciel wypłaci różnicę – oczywiście wyłącznie za niewykorzystany okres ochrony. Dlatego w najlepszej sytuacji będą ci, których nowo zakupione auta są objęte polisą kończącą się za wiele miesięcy.

A czy jest możliwa dopłata do OC ze strony kierowcy?

Oczywiście. Rekalkulacja składek, o której wspominaliśmy powyżej, zawsze działa w obie strony. Jeśli nowy właściciel pojazdu będzie miał słabsze warunki do uzyskania zniżek na OC, a po obliczeniach okaże się, że jego stawka jest wyższa od stawki dotychczasowego właściciela auta, będzie musiał wyrównać rachunek i dopłacić brakującą kwotę.

Wyjściem z takiej sytuacji (zwłaszcza, jeśli sądzimy, że nie policzono naszych składek należycie) może być odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela i ponowna kalkulacja. Jeśli jednak i to nie pomoże, mamy prawo rozejrzeć się za nowym towarzystwem ubezpieczeniowym. Często zdarza się, że oferty innych firm są dla nas korzystniejsze. Pamiętajmy jednak, by nie rezygnować z dotychczasowego OC samochodu, kiedy jeszcze nie mamy wykupionej nowej polisy. Brak aktywnego ubezpieczenia OC może skutkować surowymi karami finansowymi.

Poprzedni artykułAisin – opinie
Następny artykułEtoll nie działa? Mamy rozwiązanie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Opinie o OCAP

OCAP – opinie i informacje o marce

0
Słyszałeś o marce OCAP, ale nie wiesz, jakiego rodzaju jest przedsiębiorstwem? Zastanawiasz się, czy warto wybrać produkty OCAP? Opinie o niej z pewnością zdradzą,...
tory wyścigowe

Tory wyścigowe w Polsce

OSTATNIE POSTY