Strona głównaInneSprzedawca handlowiec - zarobki, jak wygląda praca, potrzebne cechy charakteru

Sprzedawca handlowiec – zarobki, jak wygląda praca, potrzebne cechy charakteru

-

O handlowcu mówi się z lekkim pobłażaniem, że do wykonywania jego obowiązków niezbyt wiele potrzeba, poza byciem wygadanym. Pojęcie handlowca jest dzisiaj jednak dość pojemne, dlatego przed odpowiedzią na ofertę pracy w roli sprzedawcy warto dowiedzieć się więcej o techniku handlowcu – co robi, jakie ma perspektywy rozwoju, ile zarabia. I czy na pewno to zawód dla konkretnej osoby.

Faktycznie, handel jest bardzo specyficzną branżą i cechy dobrego handlowca mogą znacząco wpływać na wyniki sprzedażowe, a więc i na same zarobki osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Mówi się też powszechnie, że to zawód, którego może spróbować praktycznie każdy. Czy tak jest rzeczywiście? W takim razie jak zostać handlowcem?

Praca w handlu – co to znaczy?

Jeśli zainteresowało nas ogłoszenie o pracy w handlu – co to znaczy? Jaka jest różnica i jak wybrać? Pierwsze skojarzenie dla ogłoszeń typu “Praca jako handlowiec czy sprzedawca” będzie o „sprzedaży produktów lub usług” i jak najbardziej jest to prawidłowe skojarzenie. Nie zawsze jednak sprzedaż produktów będzie sprzedażą bezpośrednią – również telemarketerzy są handlowcami, jedynie oferującymi swoje produkty w nieco odmienny sposób, za pomocą telefonu. Niemniej jednak, jeśli chodzi o pracę w handlu, co to znaczy w ogóle pracować jako handlowiec? Jak się okazuje, na pierwszym miejscu nie jest sama sprzedaż, ale coś znacznie ważniejszego z punktu widzenia procesu sprzedaży. I znacznie trudniejszego.

Technik handlowiec – co robi?

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o techniku handlowcu, co robi i jaki jest zakres jego obowiązków, można się nieco zdziwić. Do głównych zadań osoby na takim stanowisku nie jest bowiem „wpychanie” klientom nowych ofert czy najdroższych produktów, ale… utrzymywanie dobrych relacji i pozyskiwaniu nowych. To kluczowe dla każdej szanującej się firmy, dlatego tak ważne jest posiadanie cech dobrego handlowca. Już samo to oznacza, że nie każdy będzie się nadawał do pracy na tym stanowisku. Introwertycy czy cholerycy mogą mieć naturalne problemy z nawiązywaniem długofalowych relacji, okraszonych po drodze niejedną transakcją. Wśród cech dobrego handlowca wymienia się nie tylko cierpliwość. Dobry handlowiec jest nie tyle „wygadany”, co otwarty na potrzeby klientów oraz umiejący słuchać, a następnie wyciągać wnioski. Musi być też doskonale zorientowany na swoje cele i wierzący w sukces. Nie może się łatwo poddawać, a jednocześnie nie może być nachalny. Musi umieć swoje osobiste problemy zostawić za przysłowiowymi drzwiami, aby w stosunku do klienta być zawsze nienagannie miłym i uprzejmym. Opanowanie, charyzma i umiejętność oceny sytuacji, w tym odporność na stresowe sytuacje czy radzenie sobie w kryzysowych sytuacjach – to część z cech, jakie powinien mieć dobry handlowiec. Często mówiąc o techniku handlowcu – co robi – mówi się o jego, niedosłownym oczywiście, kupowaniu sobie sympatii klientów. Często bywa, że klient kupuje nie produkt, a właśnie osobowość i podejście samego handlowca.

Jak zostać handlowcem?

Faktycznie, posiadanie kierunkowego wykształcenia nie jest potrzebne w zawodzie handlowca czy sprzedaży. Na dobrą sprawę wystarczyłaby doskonała znajomość branży czy produktu. Jednak zarówno rekruterzy, jak i same firmy znacznie przychylniejszym wzrokiem patrzą na osoby, które mają tytuł technika handlowca – zarobki zwykle w przypadku takiej osoby od razu mogą być negocjowane na wyższym poziomie. Tytuł technika handlowca można uzyskać w jednej z naprawdę wielu prywatnych szkół uzupełniających. Po drugie, ważne jest posiadanie dodatkowych atutów – są nimi – poza oczywistym prawem jazdy kategorii B – różne szkolenia i kursy z zakresu komunikacji oraz technik sprzedaży. Im więcej wiedzy posiadamy, im lepsi jesteśmy w tym, co robimy, tym większa jest nasza skuteczność. A skuteczny technik handlowiec zarobki zawsze będzie mieć na wyższym poziomie. Szczególnie, że w przeważającej części firm płaca jest dwuczęściowa i składa się z podstawy oraz z premii naliczanej zgodnie z wykonanym planem sprzedażowym.

Technik handlowiec – zarobki

Pozostaje ostatnia, ale zwykle najciekawsza kwestia, czyli ile zarabia handlowiec. I tutaj zaczynają się przysłowiowe „schody”, ponieważ handlowców, sprzedawców oraz przedstawicieli handlowych znajdziemy dzisiaj w zasadzie w każdej branży. Im bardziej wyspecjalizowana branża, tym wyższe powinni proponować handlowcu zarobki. Jednocześnie jednak tym większe firma może mieć wymagania względem przyjmowanych pracowników – i często same doskonałe cechy czy kwalifikacje zawodowe będą niczym, jeśli nie będziemy na przykład płynnie posługiwać się dwoma językami obcymi. Chcąc zacząć pracę w tym zawodzie można próbować od razu zatrudnić się na oferowanym stanowisku, jednak bez jakiegokolwiek wcześniejszego doświadczenia dostanie się na takie stanowisko jest praktycznie niemożliwe. Dobrą alternatywą jest rozpoczęcie pracy handlowa w call center. To zwykle również doskonały test kreatywności i cierpliwości. Słowem – w call center można zweryfikować, czy praca handlowca jest faktycznie dla nas, jeśli wiemy już, jak zostać handlowcem.

Ile zarabia handlowiec?

Zamieszczane w Internecie statystyki pokazują szacunkowo, ile zarabia handlowiec. Jak już wspomnieliśmy, jeśli chodzi o handlowca, zarobki będą uzależnione od wielkości i rodzaju przedsiębiorstwa, stażu, a także przydzielonych klientów. Bardziej doświadczeni sprzedawcy zwykle stają się opiekunami klientów „premium”, młodsi obsługują całą resztę. Średnio handlowcy zarobki otrzymują na poziomie około 5 600 złotych brutto. Najczęściej wypłacanymi kwotami są te w przedziale od 4 500 złotych brutto do 7 300 złotych brutto. Jedna czwarta respondentów mówi zarówno o zarobkach wyższych, niż wskazane, jak i niższych. Na wysokość zarobków handlowca wpływ ma także lokalizacja – w większych miastach pensje pracowników zazwyczaj są wyższe, niż w małych miejscowościach. Co więcej, pensja zależy również od wewnętrznych systemów premiowych, dodatków oraz wypracowanego przez handlowca miesięcznego, zwykle indywidualnego, celu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Potrącenie pieszego konsekwencje

Potrącenie pieszego. Jakie grożą nam konsekwencje?

0
Tysiące osób odnosi obrażenia lub ginie w wyniku potrącenia przez samochód. Najczęściej winni są temu kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość i nie zważają na...
zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

paliwo

Co wpływa na ceny paliw?

OSTATNIE POSTY