Produkowany od 2004 roku Seat Altea to samochód osobowy, często określany jest jako pięciodrzwiowy minivan klasy kompaktowej. Co powszechne u hiszpańskiego producenta, od początku imponował agresywną sylwetką. Do końca produkcji, czyli 2015 roku samochód nie ustępował stylistycznie nowszym modelom europejskim tej klasy. Dynamiczna sylwetka ma także przełożenie w komforcie prowadzenia. Użytkownicy cenią dobre osiągi zwłaszcza nowszych silników, wprowadzonych po lifcie.
Od początku produkcji powstało kilka wersji samochodu. Ostatnia modernizacja to Freetrack, który określono jako połączenie minivana z SUV-em. Wcześniej, w 2006 roku powstał nieco większy model na standardowej płycie podłogowej, wydłużony o kilkanaście centymetrów, czyli Seat Altea xl jaki. Silniki pojazdów także zmieniały się w czasie produkcji i było wiele wariantów. Producent wprowadził szereg silników benzynowych o pojemności od 1,4 litra, aż po dwulitrowe motory ze wtryskiem FSI o mocy 200 KM. W gamie silników znalazły się także klasyczne diesle od VW, czyli 1,9 TDI, zastąpione później 2.0l.
Co uznaje się za największą zaletę pojazdów Seat Altea? Opinie z forum internetowego i od użytkowników wskazują głównie dynamiczne prowadzenie samochodu, a także znakomite właściwości jezdne. Podkreślane są także niskie koszty utrzymania i niewielkie ceny części, co akurat jest standardem w grupie VW. Także ogromna gama silników to zaleta, która pozwala każdemu kierowcy dopasować wariant do swoich potrzeb i upodobań.
Seat Altea – awarie i problemy
Hiszpański samochód nie jest wolny od wad. Często na forach internetowych użytkownicy pytają, czy Seat Altea rdzewieje? W tym elemencie pojazd nie wykazuje większych odchyłek od standardów innych producentów tej klasy. Także elementy zawieszenia, które często ulegają uszkodzeniu, nie są problemem większym, niż w innych modelach koncernu VW.
Jednostki napędowe w całej grupie VW nie słyną z wybitnej kultury pracy, jednak są żywotne i raczej bezawaryjne. W przypadku Seat Altea, jaki silnik byśmy nie wybrali, nie wykazuje on znacznie niższej wytrzymałości. Zdarzają się problemy ze wspomaganiem kierownicy, rozrusznikiem, czy alternatorem. Użytkownicy narzekają także na regularne kłopoty z sondami lambda, czy przepływomierzem. Warto jednak pamiętać, że sporo z tych usterek wynika z eksploatacji i raczej dotyczy starszych modeli. Choć Seat Altea nigdy nie był liderem w sprzedaży, na rynku wtórnym samochody od hiszpańskiego producenta cieszą się ciągle sporym zainteresowaniem. Jeśli miałeś jakieś awarie i problemy z tym samochodem to podziel się tym w komentarzu.