Strona głównaInneOświetlenie LED do garażu samochodowego czyli energooszczędnie i wydajnie

Oświetlenie LED do garażu samochodowego czyli energooszczędnie i wydajnie

-

Oświetlenie do garażu powinno być wygodne i użyteczne, a dzięki technologii LED może być również energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Nasz garaż stanie się nie tylko bezpieczną i wygodną przestrzenią, ale także przyjazną i komfortową, gdy tylko zostanie zorganizowany i odpowiednio oświetlony. A jeśli spodoba nam się w nim przebywanie, chętniej rozpoczniemy niezbędne naprawy i przeglądy samochodów, a także będziemy realizować swoje zainteresowania modelarskie czy majsterkowanie.

Jakie oświetlenie do garażu?

Garaż to obowiązkowy element każdego domu. Przede wszystkim służy do parkowania samochodu, który jest w ten sposób osłonięty przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zasadniczo nie zastanawiamy się nad tym, czy nasz garaż jest odpowiednio oświetlony. Wychodzimy z założenia, że ponieważ służy głównie do parkowania naszego samochodu lub innych pojazdów mechanicznych, nie wymaga specjalnego oświetlenia. Zapominamy jednak, że garaż oprócz zabezpieczenia naszych pojazdów przed kradzieżą i żywiołami, jest często wykorzystywany jako domowy warsztat, w którym spędzamy wiele godzin zaangażowani w pracę lub nasze pasje. Często pomijamy fakt, że garaż pełniący funkcję warsztatu może wymagać mocniejszego oświetlenia niż garaż magazynowy. A ignorowanie tego problemu może mieć poważne skutki nie tylko dla naszego wzroku, ale także dla naszego zdrowia (np. gdy garbimy się, aby móc lepiej widzieć, co robimy). Nasz garaż jest często wykorzystywany także jako magazyn. Przechowujemy w nim nie tylko sprzęt elektryczny do majsterkowania i doraźnych remontów domu, ale także narzędzia ogrodowe i inne akcesoria motoryzacyjne (takie jak opony zimowe czy narzędzia do jego konserwacji lub naprawy).

Oświetlenie LED do garaży

Zadbajmy o to, aby oświetlenie w naszym garażu było nie tylko wygodne i użyteczne, ale także energooszczędne i przyjazne środowisku. W efekcie powinniśmy skoncentrować swoje poszukiwania wśród różnych dostępnych na rynku opcji źródeł światła LED, które są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska niż klasyczne oświetlenie, ale również charakteryzują się wyższą odpornością na kurz i wilgoć, co jest ważne w warunkach warsztatowych. Będą nam służyć przez długi czas, dzięki swojej wytrzymałości i skuteczności, nie tracąc z czasem swoich właściwości. Lampy garażowe LED stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Wszystko to właśnie dzięki ich wyjątkowej, wieloletniej trwałości i doskonałej wydajności świetlnej. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę kolor światła i to, czy lampa ma dodatkowe funkcje, takie jak ściemniacz lub czujnik ruchu. Warto też pamiętać, że takie lampy się nie nagrzewają. Nie będzie więc niebezpieczeństwa poparzenia, jeśli niechcący zetkniemy się z nimi w pracy.

Oświetlenie ogólne garażu

Pierwszym priorytetem powinien być wybór głównego źródła światła. Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodu, pojedyncza oprawa umieszczona na suficie jest wystarczającym oświetleniem, aby swobodnie się wokół niego poruszać. Warto poszukać lampki z czujnikiem ruchu, gdyż automatyczne włączanie i wyłączanie pozwoli nam bezpiecznie wejść i wyjść z pomieszczenia bez konieczności wysiadania z samochodu i wyczuwania włącznika światła w ciemności. Ponieważ jednak garaż to coś więcej niż tylko miejsce do zaparkowania samochodu, musimy rozważyć również dodatkowe oświetlenie oprócz górnej lampy. Ważne jest, aby upewnić się, że źródła światła są rozmieszczone w całym garażu, najlepiej w taki sposób, aby oświetlały przestrzeń roboczą pod różnymi kątami. Na przykład, możemy zdecydować się na świetlówki LED wzdłuż ścian pomieszczenia, które zapewnią oświetlenie ze wszystkich stron, jednocześnie rozpraszając cienie, które mogą utrudniać nam pracę. Lampy te mogą być połączone w ciągłą linię, co jest praktyczną i atrakcyjną opcją.

Jakie oświetlenie garażowe kupić?

Aby wybrać lampy, których potrzebujemy, musimy najpierw określić zadanie dla danej przestrzeni.

Podjazd- W tym scenariuszu oświetlenie garażu nie musi być jasne. Potrzebujesz tylko jednego światła aktywowanego ruchem, które zapali się, gdy tylko wjedziesz na miejsce parkingowe i wyłączy się, gdy tylko wejdziemy do domu.

Warsztat – Jeśli chcemy wykonać majsterkowanie w opisywanym pomieszczeniu, jasne lampy LED to dobra inwestycja. Dzięki nim każde zadanie będzie znacznie wygodniejsze, nawet jeśli będziemy je wykonywać przez wiele godzin. Co więcej, większość z tych produktów ma klasę IP44 lub wyższą, więc nie musimy się martwić, że ulegną zabrudzeniu lub zamoczeniu. Przy okazji jest to wysoce energooszczędne źródło światła, które nie narazi nas na duże wydatki związane z funkcjonowaniem oświetlenia garażu.

Schowek/magazyn- W tym przypadku zalecane są dwa lub trzy oddzielne oświetlenia garażu. Skoncentrujmy się na głównym źródle światła (na przykład oświetleniu sufitowym) i zastosujmy mniejsze świetlówki LED do garażu lub podstawowe kinkiety.

Jakiej barwy światło w garażu?

Pamiętajmy, że wybór lamp emitujących światło o temperaturze barwowej 4000K lub jak najbardziej zbliżonej do naturalnej, nie tylko ułatwi nam pracę. W przeciwieństwie do ciepłej tonacji naturalny biały blask obudzi nas i zmotywuje do działania. Ponieważ wspomniana lokalizacja jest także miejscem pracy, należy unikać ciepłego światła, czyli światła o temperaturze barwowej 2500-3500 kelwinów. Światło neutralne (3500-4500 kelwinów), które jest zbliżone do światła słonecznego, jest znacznie lepsze. Nasze oko jest do niego przyzwyczajone i nie męczy się po dłuższym kontakcie z nim. Zimne światło z kolei może nadmiernie nas drażnić, a nawet powodować ślepotę, jeśli jesteśmy na nią wystawieni przez dłuższy czas.

Jeśli chodzi o oświetlenie garażowe, pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że będziesz potrzebować co najmniej kilku różnych źródeł światła. Praca w warsztacie garażowym często wymaga mocnego oświetlenia punktowego, które oświetla precyzyjnie określony obszar naszej pracy. Należy również pamiętać, że malując lub naprawiając uszkodzoną karoserię, będziemy potrzebować nie tylko jasnego światła, ale również takiego, które bardzo przypomina naturalne światło słoneczne i pozwala zobaczyć prawdziwe kolory przedmiotów, z którymi pracujemy. Aby uzyskać takie wyniki, powinniśmy zastosować wspomniane wcześniej oświetlenie o temperaturze barwowej 4000-4500K, czyli naturalną biel.

Jakie jest najlepsze oświetlenie przed garażem?

Pierwszym krokiem do wjazdu do garażu lub wyjazdu z niego jest włączenie świateł na podjeździe. Niektórzy decydują się w tym przypadku na zewnętrzne kinkiety umieszczone po bokach bramy garażowej. Jednak będą one skuteczne tylko wtedy, gdy po bokach będzie wystarczająco dużo przestrzeni, na której można umieścić te punkty świetlne. Lampy najazdowe oferują bardziej wszechstronny rodzaj oświetlenia. Są one osadzone w ziemi i zajmują bardzo mało miejsca. Co więcej, ich wysoka klasa szczelności pozwala nam swobodnie jeździć po nich samochodem, a ulewny deszcz nie zniszczy lampy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE

zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

17
Każdy kierowca prędzej czy później staje przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest zakup pierwszego samochodu. Zakup auta wiąże się z dużymi kosztami, dlatego warto, aby...

OSTATNIE POSTY