Strona głównaNaprawaOleje i płyny – jak wybrać najlepsze płyny eksploatacyjne do Twojego pojazdu?

Oleje i płyny – jak wybrać najlepsze płyny eksploatacyjne do Twojego pojazdu?

-

Nawet osoba średnio zorientowana w mechanice pojazdów wie, że jednostka napędowa wymaga zastosowania wysokiej jakości olejów i smarów, które spełniają w mechanizmie wiele roli. Jakie są to zadania? Które oleje i smary będą się z nich w pełni wywiązywać? Gdzie znaleźć najlepsze elementy tego typu? Podpowiadamy!

Zacznijmy od funkcji, jakie pełnią oleje i smary w pojazdach. Jest ich kilka, a każda z nich jest kluczowa względem poprawnej pracy wszystkich mechanizmów.

Dlaczego oleje i smary są tak ważne?

Przede wszystkim oleje i płyny smarujące umożliwiają zmniejszenie tarcia elementów mechanicznych. W przypadku silników czy innych układów pracujących pod dużym obciążeniem, jedna część metalowa oddziałuje na drugi. W przypadku braku substancji smarnych, części te szybko przestałyby pracować, uszkadzając się wzajemnie. Płyny smarne odciążają również inne części w samochodach czy mechanizmach przemysłowych tak, aby tarcie nie niszczyło całkowicie ich powłoki.

Druga funkcja polega na chłodzeniu elementów pracujących. Jednostka napędowa wytwarza ogromną temperaturę podczas pracy. Brak chłodzenia za pomocą oleju szybko sprawiłby, że tłoki rozgrzałyby się do czerwoności i jednostka przestałaby pracować.

Poza tym to olej odpowiada za czystość w silniku, wpływa na jego żywotność oraz wspiera pracę na wysokich obrotach. Jest kluczowym płynem smarnym w każdym mechanizmie – niezależnie czy to samochód osobowy czy maszyna przemysłowa.

Jakie oleje i płyny będą spełniać swoją rolę?

Jeżeli mówimy o oleju do silnika, to przede wszystkim powinieneś wybrać typ podobny do tego wytyczonego przez producenta. Chodzi między innymi o właściwości smarne, lepkość, gęstość i czas eksploatacji smaru. Istnieje ogromna różnica między olejem mineralnym czy syntetycznym i maszyna powinna mieć ten, który sugeruje producent.

Po drugie wybierz sprawdzone smary i oleje od uznanych producentów. Te najczęściej pozwalają na efektywniejsze odprowadzenie ciepła i dużo skuteczniejsze smarowanie – nawet w bardzo trudnych warunkach. Najtańsze oleje nie będą działać tak efektywnie.

Gdzie kupować oleje i płyny?

Poszukaj w hurtowniach takich jak Pesto. Znajdziesz tam wiele różnego rodzaju smarów od uznanych producentów. Te dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, a przy okazji otrzymasz produkt najwyższej jakości, wspierający działanie układów w Twoim pojeździe i jednostki napędowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Co to jest ASO?

0
ASO to Autoryzowany Serwis Obsługi danej marki samochodu, czyli warsztat samochodowy,który daje pewność, że naprawiane lub wymieniane komponenty samochodu są oryginalne i najwyższej jakości....

Jak pozbyć się rdzy?

akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

OSTATNIE POSTY